Διατροφή Πώς και σε τι ποσότητες βάζω τα έξτρα σπόρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aineias
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aineias

PB New Member
Εγγραφή
29 Οκτ 2016
Μηνύματα
82
Πόλη
Αθήνα
καλημερα τα φωτα σας παρακαλω, εχω παρει καποια εξτρα σπορια για τα πουλια μου κια, καμελινα, κεχρι, καναβουρι, πως τα βαζω κ τι ποσοτιτες βαζω για το καναβουρι ξερω οτι τα ανακατευω με τους σπορους που τρωνε μισω κουταλακι του γλυκου στιν ταιστρα, κ τα υπολυπα το ειδιο; ολλα μαζι η βαζω εναλαξ; τα πουλια ειναι σε διατροφικη προετοιμασια αναπαραγωγης σε εξωτερικο χωρο.
 
Μια μικρή ταΐστρα με λίγα από τα extra σπόρια κάθε φορά ή με μείγμα από αυτά.
Δυο τρεις φορές την εβδομάδα θαρρώ πως είναι καλά.
Το κουταλάκι την ημέρα αφορά την απαραίτητη ημερήσια τροφή σε σπόρια για κάθε πουλί.
Για τα extra σπόρια ανά πουλί λιγότερο και πιο αραιά είναι αρκετό.
 
Μια μικρή ταΐστρα με λίγα από τα extra σπόρια κάθε φορά ή με μείγμα από αυτά.
Δυο τρεις φορές την εβδομάδα θαρρώ πως είναι καλά.
Το κουταλάκι την ημέρα αφορά την απαραίτητη ημερήσια τροφή σε σπόρια για κάθε πουλί.
Για τα extra σπόρια ανά πουλί λιγότερο και πιο αραιά είναι αρκετό.
σ ευχαριστω!
 
καναβουρι, πως τα βαζω
το καναβουρι ξερω οτι τα ανακατευω με τους σπορους που τρωνε μισω κουταλακι του γλυκου στιν ταιστρα
Σωστά. Και λιγότερο απ΄την ποσότητα που λες καλά είναι. Βάζε λιγότερο γιατί παχαίνει και ΄πλέον δεν κάνει τοσο κρύο. 😉 Εγώ δε δίνω άλλο καναβούρι.

κια, καμελινα
Εγώ φτιάχνω μείγμα με κία, καμελίνα, κινόα, φιονοπάντυ και σπόρους υγείας, επειδή έχουν όλα το ίδιο μέγεθος περίπου, και βάζω όπως λέει ο Γιάννης ένα κουταλάκι του γλυκού ανά καναρίνι από αυτό το μείγμα. Όχι παραπάνω.
Μιας και είσαι στην αρχή της προετοιμασίας δίνε 2 φορές την εβδομάδα και σταδιακά αυξάνεις την συχνότητα.

τα πουλια ειναι σε διατροφικη προετοιμασια αναπαραγωγης σε εξωτερικο χωρο.
Μιας και είσαι και εσύ εξωτερικός, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Αν ξεκίνησες τώρα διατροφική προετοιμασία είσαι καλά. Αλλά να υπολογίζεις μέσα με τέλη Μαρτίου να πυρώσουν και αν... 😉
 
@alicedros Οι σπόροι υγείας ποιοι ακριβώς ειναι;
Της raggio οι σπόρος περιέχουν: Ραδικόσπορο, Αγκάθι, Μαραθόσπορο, Λαχανόσπορο, Ραπανόσπορο, Σπανακόσπορο, μαύρο Μαρουλόσπορο, λευκό Μαρουλόσπορο, Νίζερ, λευκό Μιλλέτ, Ιαπωνικό Μιλλέτ, Μπλε Παπαρουνόσπορο, Γρασίδι και σπόροι Λιβαδιού. :)
 
Της raggio οι σπόρος περιέχουν: Ραδικόσπορο, Αγκάθι, Μαραθόσπορο, Λαχανόσπορο, Ραπανόσπορο, Σπανακόσπορο, μαύρο Μαρουλόσπορο, λευκό Μαρουλόσπορο, Νίζερ, λευκό Μιλλέτ, Ιαπωνικό Μιλλέτ, Μπλε Παπαρουνόσπορο, Γρασίδι και σπόροι Λιβαδιού. :)
Πωλούνται δηλαδή ως συσκευασία...
 
Back
Top