Γενικά Πώς λέγεται ο παπαγάλος μου;

jordaninio

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Λέρος
Παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα σας.. Έχω αγορασει εναν παπαγαλο αλλα δεν ξερω τι ειδος ειναι... Μηπωσ μπορειτε να μου πειτες Θα σας ειμαι υποχρεος... :)
 

Συνημμένα

  • IMG_2336.webp
    IMG_2336.webp
    37,4 KB · Προβολές: 121
  • IMG_2335.webp
    IMG_2335.webp
    38,2 KB · Προβολές: 104
Western(?) rosella μου μοιαζει
αν κ δεν φαινεται τοσο καλα στην φωτο.

δες κ δω διαφορες φωτογραφιες, να δεις αν μοιαζει με καποια απο εκεινα,
Western Rosella - Google Αναζήτηση Εικόνων

οπως επισης εδω στο φορουμ, τα αρθρα για ροζελα
https://community.petbirds.gr/threads/Κόκκινη-Ροζέλα-crimson-rosella-platycercus-elegans.1380/
 
Ροζέλλα είναι! Και μάλιστα πολύ όμορφη. Όπως όλες οι ροζελίτσες άλλωστε :D
 
ειναι οντως πανεμορφη! Απλα μην την αγχωνεις τωρα με μετακινησεις κλπ γιατι αν καταλαβα καλα απο τις φωτογραφιες βρισκεται στην φαση της πτερορροιας!
 
γιατι αν προσεξεις την πρωτη φωτογραφια εξεχουν καποια πουπουλακια! Κι εμενα οταν το κοκατιλ μου αλλαζε φτερα ηταν ετσι! Μπορει να κανω και λαθος...
 
Η ερώτηση μου δεν είχε κανένα ίχνος εμπάθειας και κατάκρισης για το μύνημα σου, μην το εκλαβεις έτσι. Τα φτεράκια μπορεί να προεξέχουν για πολλούς λόγους. Δεν ''κουμπωσαν'' σωστά στο σώμα, τινάχτηκε το πουλί κτλ. Καλό είναι να μην δίνουμε λάθος συμπεράσματα σε νέους φίλους και πελαγώνουν με το παραμικρό.
Φιλικά

Και για του λόγο του αληθές μια φώτο πριν 2 λεπτά. Συγνώμη για το off topic
 

Συνημμένα

  • 28082008617.webp
    28082008617.webp
    43,4 KB · Προβολές: 84
Αυτο το ειδος απο οτι ξερω δεν ειναι eastern αλλα crimson rozella...

Να τη χαιρεσαι...
 
Αυτο το ειδος απο οτι ξερω δεν ειναι eastern αλλα crimson rozella...

Να τη χαιρεσαι...
Ίστερν Ροζέλα / Eastern rosella | ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ
Eastern rosella

Western Rosella
Western Rosella

[URL="https://en.wikipedia.org/wiki/Crimson_Rosella Rosella - Wikipedia, the free encyclopedia[/URL]
crimson rosella

οπως βλεπεις οι crimson εχουν μπλε κατω στον λαιμο. 🙂
ο παπαγαλος του jordaninio οσο κ αν ειναι σκοτεινη η φωτο δεν εχει μπλε χρωμα σ εκεινο το σημειο.

εξ αλλου για Eastern δεν μιλησε κανεις!
εγω στο ποστ μου, ειχα αναφερει με "(?)" Western γιατι λογω φωτισμου δεν ειναι τελειως ξεκαθαρο εαν ειναι κιτρινο η λευκο το χρωμα του λαιμου
 
παιδια ευχαριστω πολυ! Να στε καλα.. Να κανω αλλη μια ερωτηση... Την εχω μια μερα.. Και με το που την πλησιαζω αρχιζει να χτυπιεται, σε ποσο καιρο θα με συνηθηζει;
 
Αυτό εξαρτάται απο εσένα, απο το πόσο ασχολείσαι μαζί της και πόσο χρόνο αφιερώνεις καθημερινά.
 
Έχεις πολύ καιρό φίλε μου. Πρώτα πρέπει να την αφήσεις λίγο ήσυχη για να συνηθήσει το καινούργιο περιβάλλον. Έπειτα πρέπει να κάνεις αργές κινήσεις και όχι απότομες για να μην την τρομάξεις και πολύ υπομονή. Δεν θα γίνει αυτό απο την μία μέρα στην άλλη! Να δεις ποιές λιχουδιές της αρέσουν και να προσπαθήσεις να της δώσεις με το χέρι σου. Εάν δεν έρχεται μην απογοητευτείς! Συνέχισε τις προσπάθειές σου! Και να ξέρεις ότι στο τέλος θα ανταμοιφθείς για τον κόπο σου!

Φιλικά
Γιάννης
 
Ειναι πολυ ομορφος αλλα εγω εχω μια μικρη αμφιβολια για το ειδος... 😕

Ισως κανω λαθος αλλα η western επρεπε να εχει κιτρινωπα μαγουλα και πρασινωπη πλατη και οχι κοκκινη οπως φαινεται νομιζω (?) στη φωτο! Μια φωτεινη πιο καθαρη φωτογραφια θα βοηθουσε αρκετα. Εξαλλου οι ροζελες επηρεαζονται πολυ χρωματικα απο τα βιταμινουχα συμπληρωματα στο νερο. Η δικια μου και ενος φιλου απο το φορουμ (και οι δυο eastern) που θυμαμαι πριν λιγο καιρο μετα απο πολυμηνη χορηγηση πολυβιταμινων στο νερο βαφτηκαν σχεδον κατακοκκινες, και μετα την επομενη πτεροροια και χωρις τις βιταμινες επανηλθε στο φυσιολογικο για το ειδος χρωμα.
 
Αν τελικά είναι eastern
''Η διαφορά ανάμεσα στο αρσενικό και το θηλυκό είναι οι λευκές κηλίδες που φέρουν τα θηλυκά κάτω από τις φτερούγες τους. Όμως η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι η εξέταση DNA για να δούμε με σιγουριά το φύλο του πουλιού μας. Επίσης τα αρσενικά πτηνά έχουν πιο μουντά χρώματα από τα θηλυκά και είναι πιο μεγαλόσωμα.''
απο το αρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Ανατολική-Ροζέλα-eastern-rosella-platycercus-eximius.5177/
 
παιδια ευχαριστω πολυ! Να στε καλα.. Να κανω αλλη μια ερωτηση... Την εχω μια μερα.. Και με το που την πλησιαζω αρχιζει να χτυπιεται, σε ποσο καιρο θα με συνηθηζει;
Σίγουρα το παπαγαλάκι για αρκετές μέρες θα χτυπιέται μόλις πλησιάζεις το κλουβί του. Είναι ακόμα φοβισμένο και στρεσαρισμένο. Αστο ήσυχο, να είσαι διακριτικός μέχρι να μάθει το καινούργιο του περιβάλλον. Μετά άρχισε να του μιλάς γλυκά και ήρεμα και να μην κάνεις απότομες κινήσεις. Το κλουβάκι της κρεμασέ το λίγο ψηλά για να αισθάνεται περισσότερη ασφάλεια. Αρχισε να τις βάζεις λιχουδιές και φρούτα. Και βάλτης και κανένα παιχνιδάκι στο κλουβί της. Οσο πιο πολύ ασχολήσε μαζί της τόσο πιο γρήγορα θα σε αποδεχτεί. Δε σε γνωρίζει και δε το γνωρίζεις... Θα πάρει λίγο καιρό αυτό...
 
Back
Top