Φροντίδα Πώς μπορούμε να κάνουμε το budgie να μας εμπιστευτεί;

ΙωάνναΚ

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2019
Μηνύματα
75
Καλημέρα σε όλους!Ως νέο μέλος-και λίγο άσχετη με τα παπαγαλάκια-θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Το μικρό το πήραμε από εκτροφέα, για την ακρίβεια μου το χάρισε μια φίλη πριν τρείς εβδομάδες περίπου. Τώρα είναι περίπου δύο μηνών. Κάναμε λάθος με το αγόρι μου στην αρχή, βλέπαμε πως το χαιδεύουμε και δεν αντιδρά, νομίζαμε πως του αρέσει αλλά τελικά κάποια στιγμή άρχισε να δαγκώνει το αγόρι μου και σταματήσαμε. Τώρα έχω προβληματιστεί γιατί ενώ γενικά έχει εγκλιματιστεί, παίζει, δείχνει να νιώθει ασφάλεια(με βάση τα όσα έχω διαβάσει και εδώ)δεν έρχεται στο χέρι μου ακόμα. Είναι νωρίς;Πώς πρέπει να το κάνουμε για να μας εμπιστευτεί και να έρθει στο χέρι μας;
 
Είναι νωρίς ακόμα. Κάθε παπαγάλος έχει τον δικό του χαρακτήρα. Ίσως να μην του αρέσουν τα χάδια. Με τον καιρό θα σας μάθει. Εφόσον είναι ημερο μπορείτε να του δίνεται τροφή με το χέρι. Αν βλέπετε ότι κομπλαρει φύγετε και ξανα δοκιμάστε αργότερα. Με υπομονή και υγιή επιμονή όλα θα γίνουν
 
Καλημέρα.Λίγο χλωμό μου φαίνεται να είναι 2 μηνών το πουλάκι και να το έχετε ήδη και ένα μήνα εσείς.Αν είναι αυτό που φαίνεται στο avatar μου κάνει για νεαρό αρσενικό.Ανέβασέ μας μια φωτογραφία του πουλιού πιο κοντινή και καθαρή και επίσης μία που να φαίνεται όλο το κλουβί έτσι ώστε να σε βοηθήσουμε να κάνεις τη διαβίωσή του σωστότερη και ποιοτικότερη. Για να έχετε μια ομαλή σχέση με το πουλάκι για πολλά χρόνια αυτό πρέπει να είναι το πρώτο σας μέλημα. Ένα ακατάλληλο κλουβί για παράδειγμα μπορεί να σας δυσκολέψει στην εκπαίδευσή του χώρια που κάνει κακό και στο ίδιο. Επίσης δαχτυλίδι φοράει στο πόδι του;
 
Είναι νωρίς ακόμα. Κάθε παπαγάλος έχει τον δικό του χαρακτήρα. Ίσως να μην του αρέσουν τα χάδια. Με τον καιρό θα σας μάθει. Εφόσον είναι ημερο μπορείτε να του δίνεται τροφή με το χέρι. Αν βλέπετε ότι κομπλαρει φύγετε και ξανα δοκιμάστε αργότερα. Με υπομονή και υγιή επιμονή όλα θα γίνουν

Έχω προσπαθήσει κάποιες φορές,όπως και σήμερα ας πούμε, να βάλω λίγη τροφή στο χέρι μου ώστε να έρθει.. Το κοιτάει η αλήθεια είναι με μεγαλύτερη περιέργεια απ´ότι το χέρι χωρίς αυτήν😋 αλλά ακόμα δεν επιχειρεί να φάει.. Βέβαια του έχω και τροφή μόνιμα στο κλουβί..
[automerge]1555493016[/automerge]
Καλημέρα.Λίγο χλωμό μου φαίνεται να είναι 2 μηνών το πουλάκι και να το έχετε ήδη και ένα μήνα εσείς.Αν είναι αυτό που φαίνεται στο avatar μου κάνει για νεαρό αρσενικό.Ανέβασέ μας μια φωτογραφία του πουλιού πιο κοντινή και καθαρή και επίσης μία που να φαίνεται όλο το κλουβί έτσι ώστε να σε βοηθήσουμε να κάνεις τη διαβίωσή του σωστότερη και ποιοτικότερη. Για να έχετε μια ομαλή σχέση με το πουλάκι για πολλά χρόνια αυτό πρέπει να είναι το πρώτο σας μέλημα. Ένα ακατάλληλο κλουβί για παράδειγμα μπορεί να σας δυσκολέψει στην εκπαίδευσή του χώρια που κάνει κακό και στο ίδιο. Επίσης δαχτυλίδι φοράει στο πόδι του;
μπέρδεψα λίγο τους μήνες,έχετε δίκιο, πάντως δεν είναι σίγουρα πάνω από 4 γιατί γεννήθηκε κάπου τον Ιανουάριο!Όχι στο πόδι δεν φοράει κάτι. Το κλουβάκι είναι λίγο μικρό και σκοπεύουμε να το αλλάξουμε με πρώτη ευκαιρία, θα βγάλω φώτο να το δείτε και εσείς!
[automerge]1555493933[/automerge]
62354
Νά τος ο μικρούλης! 😁
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δοκιμάστε να του μιλάτε και να του δίνετε κεχρί έξω από το κλουβί αρχικά και μετά από μέσα απ' το κλουβί μέχρι να ανέβει στο χέρι σας κάνετε κάθε βήμα για αρκετές μέρες μέχρι να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να προχωρήσετε στο επόμενο:)
 
Δοκιμάστε να του μιλάτε και να του δίνετε κεχρί έξω από το κλουβί αρχικά και μετά από μέσα απ' το κλουβί μέχρι να ανέβει στο χέρι σας κάνετε κάθε βήμα για αρκετές μέρες μέχρι να είστε σίγουροι ότι μπορείτε να προχωρήσετε στο επόμενο:)
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 🙂
 
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 🙂
Παρακαλώ ότι χρειαστείς ρωτά ελεύθερα όλο και κάποιος θα ξέρει εδώ!
Αν θες ανέβασε και μια φωτογραφία από το κλουβί για να σου πούμε τι χρειάζεται να αλλάξεις:D
 
Παρακαλώ ότι χρειαστείς ρωτά ελεύθερα όλο και κάποιος θα ξέρει εδώ!
Αν θες ανέβασε και μια φωτογραφία από το κλουβί για να σου πούμε τι χρειάζεται να αλλάξεις:D
θα ανεβάσω ναι! Αν και νομίζω θέλει ολόκληρο αλλαγή, αλλά θα μου πείτε και εσείς!
 
Είναι όντως ακατάλληλο για το budgie σου. Το καλύτερο θα ήταν αυτό, εφόσον έχεις μόνο ένα : [page not found] Θα πρέπει να του πάρεις και ένα [page not found] Τροφή θα πρέπει να χρησιμοποιείς μόνο συσκευασμένη καθώς η χύμα είναι επικίνδυνη για την υγεία του. Σου προτείνω να πάρεις αυτή : [page not found] Τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό είναι να αντικατασταθουν οι πλαστικές πατηθρες από ξύλινες.
 
Το κλουβί είναι πολύ μικρό για το συγκεκριμένο πουλάκι και χρειάζεται αλλαγή το συντομότερο δυνατό. Μια 60άρα ζευγαρώστρα σαν την παρακάτω είναι ιδανική.
62358
Αντικατέστησε επίσης τις πλαστικές πατήθρες με ξύλινες. Το παιχνίδι κρέμασε σε ακριανό κάγκελο ώστε να μπορεί το πουλάκι να πετάει από την μια πλευρά στην άλλη.Αυτά τα πλέγματα στις πλευρές γιατί τα έχεις βάλει;
 
Εγώ θα σου πρότεινα επίσης ένα άλλο κλουβί που μου άρεσε fresh4pet.gr/product/20077/oasis-κλουβι-παπαγαλου-μεγαλο-42x30x57cm-διαφορα-χρωματα
Και πέρα από αυτό θα απέφευγα τις ξύλινες πατηθρες που είναι σαν σκουπόξυλα που πρότεινε ο @Γιαννης17 και θα πρότεινα πατηθρες από φυσικό ξύλο τις οποίες μπορείς να φτιάξεις μόνη καθώς θα τις πλύνεις καλά με καυτό νερό και ξύδι και θα αφήσεις κανονικά τον φλοιό του ξύλου για να ακονίζει ο μικρός το ραμφος
 
ευχαριστώ πάρα πολύ! Το Σάββατο λογικά θα αντικατασταθεί! Επειδή το βγάζουμε και στο μπαλκόνι και κάποτε μας σκότωσε ένα καναρίνι κάποιο άλλο πουλί,τα βάλαμε για ασφάλεια..😕
 
Η ιδέα της προστασίας είναι πολύ σωστή αλλά η κατασκευή που έχετε κάνει δεν προσφέρει την σωστή. Ουσιαστικά χρειάζεστε μια κατασκευή η οποία θα μπορεί να κρατήσει τα νύχια και το ράμφος κάποιου αρπακτικού 15 με 20 εκατοστά από τα κάγκελα του κλουβιού.Φανταστείτε ένα μεγαλύτερο κλουβί μέσα στο οποίο θα μπει το κλουβί με το πουλάκι. Διαβάστε τα παρακάτω θέματα για να πάρετε μια ιδέα
 
να βάλω λίγη τροφή στο χέρι μου ώστε να έρθει.
προσπάθησε να το δελεάσεις με κάτι που δεν υπάρχει στην τροφή του,όπως λίγο καρύδι ή αμύγδαλο (άψητα και ανάλατα)

έχω την εντύπωση,ότι το παιχνιδάκια είναι λίγο μεγάλο για μπάτζι(το μέγεθος των ξύλων εννοώ)
στην κατάλληλη ενότητα, θα βρεις πολλά θέματα με χειροποίητα παιχνιδάκια για μικρούς παπαγάλους,όπως αυτό:
 
έχω την εντύπωση,ότι το παιχνιδάκια είναι λίγο μεγάλο για μπάτζι(το μέγεθος των ξύλων εννοώ)
ο πετσοπάς μας το πρότεινε το συγκεκριμένο αν και ο μικρός δεν βλέπω να το γουστάρει και πολύ😂 θα τα κοιτάξω και αυτά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 
Back
Top