Διατροφή Πώς μπορώ να δώσω τους σπόρους γαϊδουράνγκαθου στις καρδερίνες;

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλησπέρα.
Λέμε ότι οι καρδερίνες τρώνε σπορους γαιδουράνγκαθου στη φύση.
Το δέχομαι. Το έχω δει. Κάθονται και τσιμπάνε τις φουντίτσες.
Εγώ ρε παιδιά αγόρασα απο ενα μαγαζί με βιολογικά 100 γρ σπόρους γαιδουράνγκαθου.
Παιδιά στα ίσα σας το λέω, αυτούς τους σπόρους μόνο γεράκι μπορεί να τους σπάσει.
Ούτε στο μπλέντερ σε φουλ ισχύ δεν έσπασαν.
Εικάζω πως στη φύση τους τρώνε πριν ωριμάσουν τελειως ή κάτι τέτοιο.
Πώς μπορώ να δώσω τους σπόρους στο πουλί ώστε να τους φάει χωρίς να χρειαστώ σφυρί για να τους σπάσω έναν έναν;
Υπάρχει κάποιο άλλο σκεύασμα έτοιμο του εμπορίου με βάση το γαιδουράνγκαθο που μπορώ να χρησιμοποιήσω αντί των σπόρων στο νερό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Δεν υπάρχει περίπτωση να τους σπάσουν οι ελληνικέ καρδερίνες... μόνο οι major μπορούν...
Στη φύση τους τρώνε πριν σκληρύνουν και όσο είναι σε γαλακτώδη μορφή.
 
Το φανταστηκα. Μα σου λεω χρειαζομαι πενσα για να τους σπασω. Τι σοι πουλι θα ειχε τυχη απεναντι τους...
Αρα προφανως η τους σπαμε εμεις η χρησιμοποιουμε καποιο ςκχυλισμα να φανταστω;
 
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. Ούτε ο παπαγάλος μου μπορεί να τους σπάσει. Μπορούμε μήπως να κάνουμε τσάι ή από τις φουντιτσες μονο γίνεται και το τσάι;
 
Ναι.
Πρέπει να καταλάβετε όμως ότι δεν έχουμε όολοι πρόσβαση σε λιβάδεια και αγρούς για να μαζεύουμε φουντίτσες 🙂
Η μόνη πρόσβαση είναι σε αυτούς τους πάνσκληρους σπόρους.
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει στο εμπόριο κάποιο σκεύασμα με εκχύλισμα απο Milk Thistle κατάλληλο για να μπει σε νερό για τα πουλιά.
Ισως κάποιοι παλαιότεροι έχουν μια ιδέα.
 
Ναι.
Πρέπει να καταλάβετε όμως ότι δεν έχουμε όολοι πρόσβαση σε λιβάδεια και αγρούς για να μαζεύουμε φουντίτσες 🙂
Η μόνη πρόσβαση είναι σε αυτούς τους πάνσκληρους σπόρους.
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει στο εμπόριο κάποιο σκεύασμα με εκχύλισμα απο Milk Thistle κατάλληλο για να μπει σε νερό για τα πουλιά.
Ισως κάποιοι παλαιότεροι έχουν μια ιδέα.

Εδω εισαι

https://gr.iherb.com/pr/Nature-s-Answer-Milk-Thistle-Alcohol-Free-2-000-mg-1-fl-oz-30-ml/5159
 
Ναι.
Πρέπει να καταλάβετε όμως ότι δεν έχουμε όολοι πρόσβαση σε λιβάδεια και αγρούς για να μαζεύουμε
Για να ρωτάω αν γίνεται τσάι από τους σπόρους προφανώς ούτε κι εγώ έχω πρόσβαση σε λιβάδια και αγρούς :)
 
Έτυχε και έχω μια balcanica που τους σπάει αλλά όλες οι υπόλοιπες δεν. Οι φλώροι τους σπάνε εύκολα.

Στο multi γίνεται να τους σπάσεις αλλά θέλει αρκετή υπομονή. Το θέμα με τα δικά μου είναι ότι αλεσμενους δεν τους ακουμπάνε.

Οπότε δίνω το Silypro της Pineta.
Επίσης πολλοί δίνουν το Hepacur της Easyem.
 
Θα ειχες την καλοσυνη να περιγραψεις τον τροπο με τον οποιο χρησιμοποιεις το silypro και το hepacur;
Ειναι υδατοδιαλυτα;
[automerge]1545986815[/automerge]
Λαμβανοντας υποψιν οτι αυτα ειναι σκευασματα για ανθρωπους, πως προσαρμοζεις τη δοσολογια και πως το δινεις; Στο νερο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Το Silypro είναι υδατοδιαλυτη σκόνη και μπορείς να τη δώσεις και στο νερό αλλά και στην αυγοτροφη εάν θέλεις. Εγώ στο νερό τη δίνω.
Το Hepacur είναι υγρό και το δίνεις με το νερό (δεν ξέρω εάν γίνεται και μέσω αυγοτροφης).
 
Λαμβανοντας υποψιν οτι αυτα ειναι σκευασματα για ανθρωπους, πως προσαρμοζεις τη δοσολογια και πως το δινεις; Στο νερο;


1 σταγονα στην 100αρα ποτιστρα 7 ημερες το μηνα
 
Το Silypro είναι υδατοδιαλυτη σκόνη και μπορείς να τη δώσεις και στο νερό αλλά και στην αυγοτροφη εάν θέλεις. Εγώ στο νερό τη δίνω.
Το Hepacur είναι υγρό και το δίνεις με το νερό (δεν ξέρω εάν γίνεται και μέσω αυγοτροφης).
Εχεις δοσολογιες ανα 100ml για τα παραπανω;
Και κατα δευτερον ποσες μερες το δινεις αν επιτρεπεται.
Ευχαριστω.
 
Εχεις δοσολογιες ανα 100ml για τα παραπανω;
Και κατα δευτερον ποσες μερες το δινεις αν επιτρεπεται.
Ευχαριστω.

Και για τα δύο σκευάσματα υπάρχουν οι δοσολογιες και πάνω στη συσκευασια και στα site των εταιριών και στα μαγαζιά που τα εμπορεύονται.
Διαφοροποιουνται (και οι δόσεις και οι μέρες) ανάλογα με το λόγο για τον οποίο τα δίνεις.

Για το silypro που έχω και το δίνω απλά σαν συμπλήρωμα, η δόση είναι 1gr/100 ml. Η εταιρία προτείνει 2 φορές την εβδομάδα.
Εγώ θέλοντας να το εντάξω στο δικό μου εκτροφικο πλάνο το δίνω 3 συνεχόμενες μέρες στο τέλος κάθε μήνα.
 
Back
Top