Φροντίδα Πώς μπορώ να εκπαιδεύσω τον παπαγάλο μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nefeli22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nefeli22

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2017
Μηνύματα
51
Πόλη
Ιωάννινα
Παιδια θα μπορούσατε να μου προτείνεται ένα σαιτ ή να μου εξηγήσετε πως θα μπορέσω να τον εκπαιδεύσω!
 
νεφελη σαιτ και προτασεις υπαρχουν πολλες. Δυστηχως δεν μπορω να σου δειξω καθως με τους υπολογιστες εχω τις στοιχιωδες γνωσεις. Νομιζω οτι καποια απο τα μελη θα σου προτεινουν. Θελω να σου κανω δυο ερωτησεις. Ποσο καιρο εχεις τον παπαγαλο, απο που τον πειρες και αν ειναι αγριος η ημερος. επισης εαν αυτο ειναι το κλουβακι του. εαν ναι θα σου προτινα να το αλλαξης. Ολα ομως στην ωρα τους χωρις ανχως και βιασυνη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τον παπαγάλο τον έσωσα στην ουσία τον είχε μια οικογένεια που ήταν φίλη μας. Τον πήρα χθες, αυτοί τον κακομεταχειριζονταν τώρα είναι κάπως επιφυλακτικος.
 
μου ληθηκαν η απορειες, καθως διαβασα οτι το πειρες εχθες απο πετ. Νεφελη αστο να ηρεμηση και να συνηθηση τον χωρο ωπου θα ζη. Οι κινησεις σου πρεπει να ειναι πολη ηρεμες και να του μιλας γλυκα. Προσεχε τις κοινησεις με τα χερια σου, και οσο το δυνατον λειγωτερες επαφες με τα χερια εκτος απο τα βασικα. τωρα στην αρχη θελει πολη υπομονη και καθολου βιασυνες.

μπραβο που εκανες τετοια κινηση σου αξιζουν συνχαρητηρια. εαν το πουλακι δεν περναγε καλα θελει περισοτερη υπομονη. επιφυλακτικο ειναι επειδη δεν σε ξερει κιολας. και θα ειναι για αρκετο καιρο ακομα. Προσπαθησε να κερδισης το στοιχημα της εμπιστοσυνης. ειναι μεγαλη υποθεση. αυτο δεν γινετε σε μια ημερα, και πολλες φορες περνει και μηνες. το θεμα ειναι να μην απαγωιτευτης.
 
Κι εγώ χάρηκα που τον έσωσα. Είναι καλό να κάθομαι μαζί του; θα να συνηθίσει πιο γρήγορα;
 
Την πρώτη εβδομάδα πλησίαζε το κλουβι μονο για αλλαγή φαγητού και νερού, μεχρι να συνηθίσει και να αποδεχτεί το νέο χώρο. Από την επόμενη, μπορεις να κάθεσαι κοντά, με ήρεμες κινήσεις και να του μιλάς χαμηλόφωνα, όσο πιο πολυ ώρα γίνεται. Αναλόγως προς τις αντιδράσεις του, μας λες και συνεχίζουμε.
 
Ωραία. Εμμ αυτήν την στιγμή κάθομαι δίπλα του. Επαρχεία πρόβλημα;
 
και βεβαια ειναι καλο, εφοσων βλεπεις οτι δεν τον ενοχλη. Βεβαια μην βιαστης να τον αφησης εκτος κλουβιου, ασ'τον να συνηθηση τον χωρο πρωτα. Οσο ηρεμος και να ειναι ο χωρος του ειναι αγνωστος. Θα δεις σιγα σιγα οτι θα σε φωναζη για παρεα. Μπραβο ολα καλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
και βεβαια ειναι καλο, εφοσων βλεπεις οτι δεν τον ενοχλη. Βεβαια μην βιαστης να τον αφησης εκτος κλουβιου, ασ'τον να συνηθηση τον χωρο πρωτα. Οσο ηρεμος και να ειναι ο χωρος του ειναι αγνωστος. Θα δεις σιγα σιγα οτι θα σε φωναζη για παρεα. Μπραβο ολα καλα.
Χέρομαι γι'αυτό. Και τώρα που θα ξεκινήσει το σχολείο λέω να τον φέρνω στο δωμάτιο μου να διαβάζω και να τον έχω παρέα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Χέρομαι γι'αυτό. Και τώρα που θα ξεκινήσει το σχολείο λέω να τον φέρνω στο δωμάτιο μου να διαβάζω και να τον έχω παρέα
Καλό, αυτό, αλλά θα πρεπει να προσέξεις μερικά πραγματα...
Τώρα ακόμα ειναι νωρίς να τον αλλάζεις μέρος. Θέλει ενα σταθερό μέρος, να αποδεχτεί το νέο του σπίτι και να ειναι ήρεμος, άρα αλλαγές στην τοποθεσια μην κανεις τον πρώτο καιρό και πριν εξοικειωθείτε μεταξύ σας.
Δεύτερο: τα πουλιά πρεπει να κοιμούνται με τη Δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την Ανατολή. Επομένως ναι, όταν γίνετε φίλοι μπορεις να τον παίρνεις στο μέρος όπου διαβάζεις, αλλά τις κατάλληλες ώρες.
 
Καλό, αυτό, αλλά θα πρεπει να προσέξεις μερικά πραγματα...
Τώρα ακόμα ειναι νωρίς να τον αλλάζεις μέρος. Θέλει ενα σταθερό μέρος, να αποδεχτεί το νέο του σπίτι και να ειναι ήρεμος, άρα αλλαγές στην τοποθεσια μην κανεις τον πρώτο καιρό και πριν εξοικειωθείτε μεταξύ σας.
Δεύτερο: τα πουλιά πρεπει να κοιμούνται με τη Δύση του ηλίου και να ξυπνούν με την Ανατολή. Επομένως ναι, όταν γίνετε φίλοι μπορεις να τον παίρνεις στο μέρος όπου διαβάζεις, αλλά τις κατάλληλες ώρες.
Ωραία με βοήθησες πολύ. Το καλό είναι ότι δεν θα χρειαζεται να τον αλλαζω θέση γιατί τον έχω σε δωμάτιο με γραφείο άρα απλώς θα βρίσκομαι στο δωμάτιο :) και φυσικά θα τον αφήσω τουλάχιστον 1 με 2 βδομάδες αλλά το κακό είναι ότι θα πρέπει να τον αφήσω στο στρογγυλό κλουβακι του.
 
μην ανχωνεσε νεφελη, διαβαστε μαζι, θα ειναι πολη ωραιο. αν και πιστευω οτι περισοτερο θα προσεχης τον αντωνη. Για το κλουβι δεν υπαρχη λογος ανυσηχιας οταν θα εισαι ετοιμη θα του παρεις καινουργιο, νομιζω οτι ολοι αυτο κανουμε.
 
Ωραία με βοήθησες πολύ. Το καλό είναι ότι δεν θα χρειαζεται να τον αλλαζω θέση γιατί τον έχω σε δωμάτιο με γραφείο άρα απλώς θα βρίσκομαι στο δωμάτιο :) και φυσικά θα τον αφήσω τουλάχιστον 1 με 2 βδομάδες αλλά το κακό είναι ότι θα πρέπει να τον αφήσω στο στρογγυλό κλουβακι του.
Αυτό το δωμάτιο Νεφέλη, χρησιμοποιείται για διάβασμα μόνο η και για ύπνο;
Πώς θα εξασφαλίσεις ότι το πουλί θα ακολουθεί την ημερήσια διάρκεια όσον αφορά τον ύπνο;
Παιδιά, ξέρει κανείς αν τα ρινγκνεκ βγάζουν πούδρα;
 
Παιδιά, ξέρει κανείς αν τα ρινγκνεκ βγάζουν πούδρα;
Δεν είναι από αυτά που παράγουν ποσότητες πούδρας αλλά όλα τα πουλιά όταν περιποιούνται τα φτερά τους βγάζουν σκόνη και νεκρά σωματίδια.
 
Αυτό το δωμάτιο Νεφέλη, χρησιμοποιείται για διάβασμα μόνο η και για ύπνο;
Πώς θα εξασφαλίσεις ότι το πουλί θα ακολουθεί την ημερήσια διάρκεια όσον αφορά τον ύπνο;
Παιδιά, ξέρει κανείς αν τα ρινγκνεκ βγάζουν πούδρα;
Ήταν το παλιό της αδερφής μου. Δεν το κάνουμε τίποτα
 
Back
Top