Αναπαραγωγή Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι γονιμοποιημένα τα αβγά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo2

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
174
Πόλη
Μεταμόρφωση
Παιδιά οώς μπορώ να καταλάβω αν τα αυγά που έκαναν τα παπαγαλάκια μου είναι κλούβι η αν είναι γεμάτα;
 
Να ρωτήσω κατι και εγω η ασχετη! απλα παιρνεις τα αυγουλακια απ' τα πουλακια και κανεις ωοσκόπιση;
βασικα φοβομουν να τα κρατησω στο χερι μου! Μηπως και τα δει η παπαγαλίνα μου και τα αφησει!
οσες φορές εκανε αυγουλάκια η παπαγαλίνα μου περιμενα να γγουν πουλάκια αν δεν εβγαιναν απο μονη της τα πετούσε εξω απ τη φωλιά της!
 
Theodosia,

apo 10 ayga ego perno 2 i 3 apo tin folia otan tous elenkso, sta ala ginete i toulia oso einai meza stin folia. Kanonika fino ta ayga meza stin folia, kai kalipso ligo me to xeri mou gia na min exei poli fos meza, kai kratao ti lampa plai apo to aygo, gia na blepo to aygo einai gonimo i oxi.
Gia na min enoxlo tin mana, dino afti tin trofi pou aresi, gia na figi apo tin folia.
Px an ego dino fitromeni sporoi, 9 apo 10 poulia fefgoune apo ti folia gia na trone, oso exoune figi ego elenkso ta ayga. An den figi tha tin sprokso ligo, den iparxei problima.

I kato fotografia dixni pos to kano ( Folia kai ayga einai pseftika, einai mono gia ena paradixma)

Nestkontrolle.webp
 
Παρακαλώ μια διευκρίνηση ακόμα σ'αυτό το θέμα.
Στις περισσότερες φωτογραφίες ελέγχεται τ'αβγά σε
μέρος σκοτεινό που καταλαβαίνω είναι και το καλύτερο.
Πώς όμως δεν ενοχλείται την κανάρα;τις παίρνεται
τ'αβγά, τις βάζεται ψεύτικα και τα επιστρέφεται μετά;
 
Οι πιό έμπειροι ωοσκοπούν χωρίς να ακουμπήσουν καθόλου τα αυγά.
Μέσα στην φωλιά με τον ειδικό φακό.Αν κάποιος έχει δυσκολία
στο να αντιληφθεί το τί συμβαίνει μέσα στο αυγό, μπορεί να πάρει,
(κάποια στιγμή που έχει βγεί η κανάρα)όλη την φωλιά και να εξετάσει
τα αυγά σε χώρο της προτήμησής του. Σ' αυτό βοηθάει υπερβολικά
η ύπαρξη εξωτερικής αποσπόμενης φωλιάς.
 
Χωρις φακο και χωρις να τα κουνησεις, με γυμνο ματι οπως τα βλεπει κανεις στη φωλια, τα γονιμοποιημενα αυγα φαινονται πιο σκουρα απο τα μη γονιμοποιημενα; 😕
 
Χωρις φακο και χωρις να τα κουνησεις, με γυμνο ματι οπως τα βλεπει κανεις στη φωλια, τα γονιμοποιημενα αυγα φαινονται πιο σκουρα απο τα μη γονιμοποιημενα; 😕
Τα μη γονιμοποιημένα φαίνονται πιο μουντά, χωρίς κοντράστ, στα στίγματα.
Αλλά για να φτάσει κανείς να τα ξεχωρίζει με γυμνό μάτι στην φωλιά πρέπει να έχει φάει πολλά... Καρβέλια.
 
Το ξερω... Εγω εχω φαει μονο ψωμακι του σαντουιτς προς το παρον 😉
Μηπως σκουραινουν λιγο εστω;
 
Εγω τουλαχιστον εχω παρατηρησει οτι ειναι ελαχιστα πιο σκουρα τα γονιμοποιημενα.. Στην παρακατω φωτογραφια αν προσεξεις καλα το αριστερο ειναι ελαχιστα πιο σκουρο που ηταν και το γονιμοποιημενο!(η φωτογραφια ειναι απο τον χρηστη katerina_)Απο κοντα το καταλαβαινεις καλυτερα.. Αλλα πιος ο λογος να μην χρησιμοποιησεις ενα απλο φακο; τον οποιο θα τον βαλεις πανω απο τα αυγα και θα το καταλαβεις αμεσως αν εχει πουλακι


 

Συνημμένα

  • user2379_pic3213_1219667180.webp
    user2379_pic3213_1219667180.webp
    16,9 KB · Προβολές: 1.140
Φαντάζομαι η ερώτηση αφορούσε αυγά καναρινιών. Τουλάχιστον η απάντησή μου σ' αυτά αναφερόταν.
 
Φαντάζομαι η ερώτηση αφορούσε αυγά καναρινιών. Τουλάχιστον η απάντησή μου σ' αυτά αναφερόταν.

Εχεις δικιο:)... Μπερδευτικα με τα αυγα των παπαγαλων νομιζοντας οτι και των καναρινιων ειναι ασπρα! Αλλα μιας και η Γιωργια εχει πιγκουινακια που κι αυτα κανουν ασπρα αυγα, ελπιζω να την βοηθησα!
 
Φαντάζομαι η ερώτηση αφορούσε αυγά καναρινιών. Τουλάχιστον η απάντησή μου σ' αυτά αναφερόταν.

Δεν φανταστηκα οτι καθε ειδος εχει τα κριτιρια του...
Θεωρησα οτι οι "κανονες γονιμοποιημενου αυγου" -αν υπαρχει κατι τετοιο- ειναι λιγο πολυ ιδιοι
 
εγω παιδια τα βγαζω και τα κοιταω στη λαμπα του φωτιστικου. Ποτε δε ειχα προβλημα ουτε με την μανα αλλα ουτε και για να δω αν ειναι η οχι. Δεν υπαρχει λογος για εξτρα φακους!
 
αυτο ποτε φαινεται, ποσων ημερων πρεπει να ειναι το αυγο, εαν επανω εχει κηλιδες μαυρες;
 
Back
Top