Γενικά Πώς μπορώ να καταλάβω την ηλικία του Μονκ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex65
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex65

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2023
Μηνύματα
34
Πώς μπορώ να καταλάβω την ηλικία του Μονκ μου. Δεν έχει δαχτυλίδι και δεν είμαι σίγουρος αν μου είπε αλήθεια ο εκτροφέας, δεν έχουμε πτηνίατρος στην πόλη μπορώ να κάνω κάποιο τεστ;IMG-d7e67d3be696fa89601ab4f2b6a67e79-V.webp
 
@alex65
Όχι δεν υπάρχει κάποιο τεστ που μπορεί να σου προσδιορίσει την ηλικία του.
Υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά γνωρίσματα που μπορούν να μας δείξουν εάν ο παπαγάλος μας είναι μικρός ή ενήλικας.
Στα περισσότερα είδη το ράμφος των νεαρών παπαγάλων είναι καφέ-πορτοκαλί, και αργότερα γίνεται κίτρινο ανοιχτό.
Τα μάτια τους έχουν σκούρα ίριδα, ή οποία γίνεται πιο ανοιχτή με την πάροδο του χρόνου.
Επίσης τα πόδια και τα νύχια τους όσο πιο σκούρα είναι, δείχνουν σημάδι ενηλικίωσης.
Η γνώμη μου είναι ότι ο εκτροφέας του δεν είχε κανένα λόγο να σου πει ψέματα για την ηλικία του.
Το πουλάκι φαίνεται ότι είναι μικρό.
Γνωρίζεις την μετάλλαξη του;
Πολύ όμορφο να το χαίρεσαι!!
 
Νομίζω ότι είναι pallid blue έχει και κάποια άλλα σημάδια που πιστεύω ότι είναι μικρό, έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει πούπουλα Κάτω από το φτερό ανάμεσα στο σώμα και το φτερό είναι δέρμα ακόμα. Επίσης έχω υποψίες ότι δεν είναι τόσο μικρός γιατί αυτοί η παπαγαλοι είναι αναγκαστικό να βάζουν δαχτυλίδι, ο δικός μου δεν έχει. Έχω ακούσει ότι τα κόβουν για να μην φαίνεται η ηλικία. Ευχαριστώ πάντως
 
Το δαχτυλιδι μπαινει αν ειναι συμφωνα με προτυπα για να ταυτοποιει μοναδικα το πουλι και δεν εχει τον ρολο ακριβους ταυτοτητας με ημ.γεννησης πχ ή φυλλου σε καμια περιπτωση.
Καποιοι δεβ βαζουν δαχτυλιδι που αναφερει τα τυπικα στοιχεια αλλα δικα τους στην μορφη που τους ενδιαφερει και μπορουν να γραψουν οτι θελουν
Εκτροφεας δεν θα εβγαζε το δαχτυλιδι για να στο πουλησει γιατι αν ηταν τοσο "καλος" θα μπορουσε να εχει δικης του εμπνευσης δαχτυλιδια που να ειναι ευπεπτα απο τους αγοραστες

Το συγκεκριμενο δεν δειχνει απο την φωτο ολοκληρωμενο . τι μηκος εχει και τι μηκος εχει σε πληρη αναπτυξη το ειδος.
Ανοιγμα φτερων, βαρος?

οταν ενηλικιωθει και ειναι σε πληρη αναπτυξη σιγα μην μπορει ο μεσος αγοραστης να καταλαβει αν ειναι δυο τριων 4 ετων κλπ..
Μετα το πληρωνει το μαρμαρο
[automerge]1708860094[/automerge]
[automerge]1708860227[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@φιλομαθης επειδή δεν είναι ημερος είναι ημιαγριος το μόνο που μπόρεσα να μετρήσω είναι το μήκος που είναι περίπου 22cm έχω αμφιβολία για την ηλικία γιατί στο τηλέφωνο μου είχε πει ότι φοράει δαχτυλίδι και στο βίντεο που μου έστειλε φορούσε δαχτυλίδι. Έχω κάνει συζήτηση για αυτό το θέμα με έμπιστους εκτροφής και αυτό που μου είπαν είναι ότι το πιθανότερο είναι ή ότι έκοψε το δαχτυλίδι ή μου έφερε αλλά πουλί από αυτό που είδα στο βίντεο. Επίσης μου είπε ότι επειδή δεν ξέρω ηλικία θα μπορούσα αν θέλω να βάλω ένα θηλυκό να κάνουν μωρά, μπέρδεμα γενικά. Έχω ακούσει ότι τα ενήλικα κάνουν κάποιους ηχούν μπορεί να μου πει κάποιος σχετικά με αυτό; Γιατί κάνει καμία φορά κάτι ήχους μικρούς
 
Απο τα links που σου εστειλα που δειχνουν τις μεταλλαξεις αλλα και ενηλικα προφανως πουλια αλλα και το βιντεο που δειχνει την εξελιγη μεχρι πεντε μηνων δεν εβγαλες εστω καποιο προχειρο συμπερασμα? Τα ειδες?
απλα για συγκριση οπτικα
Δεν διορθωνεις λαθος και αγνοια με αλλο λαθος
Οι εμπιστοι εκτροφεις σου ειπαν οτι εκοψε το δαχτυλιδι η σου εστειλε αλλο( το πιθανοτερο θα ελεγα) απο αυτο που εβλεπες στο βιντεο και δεν μπορουν οι εκτροφεις πανω κατω την ηλικια του αν ειναι μηνων ή ολοκληρωμενο? Τοσο εμπειροι εκτροφεις?
Και σου προτεινουν θυληκο και αν θα ζευγαρωσουν?
Πρωτον οι εμπειροι εκτροφεις θα επρεπε να γνωριζουν οτι δεν ειναι δομορφικο ειδος αρα μονο με dna εισαι 100% σιγουρος για το φυλο
Παμε παρακατω
Αν ας πουμε παρεις θυλυκο σε αναπαραγωγικη ετοιμοτητα και εχεις επισης και εσυ θυληκο.Τι θα καταφερεις? Αυγα εν δειναμει κανουν αν πυρωσουν πολυ ολα τα πουλια τα θυληκα ακομα και χωρις την παρεμβαση αρσενικου .Ασπορα βεβαια και προφανως τσαμπα θα καταπονησουν το σωμα τους
Αν πουμε οτι ειναι αρσενικο εκτος αναπαραγωγικης ηλικιας..τι θα σου δειξει ?

τελος αν ειχα θυληκο εμπειρο αναπαραγωγικο θα το πουλουσα σε οποιον το ζηταγε και σε τι ηλικια θα το εδινα και σε τι τιμη?

Γενικα αγορες ζωων απο βιντεακια και απο φωτο ειναι δυσκολο να ειναι σωστες. Πα; βλεπεις συνθηκες βλεπεις κατασταση ολων των πουλιων και αγοραζεις.Η αν δεις απο φωτο ενα πουλι με δαχτυλιδι που να φερονατι ολοκαθαρα τα στοιχεια του δαχτυλιδιου , σου ερθει με τεστ dna που αναφερει παλι τα στοιχεια του δαχτυλιδιου και το παραλαβεις με το δαχτυλιδι το συγκεκριμενο(οποιας σημανσης..τυπικης συλλογου κατα προτιμηση) αντε να παρεις τα ρισκα σου

Στειλε φωτο σε καποιον δεδομενα εμπειρο πτηνιατρο ή εκτροφεα εδω που ασχολειται με το συγκεκριμενο ειδος να σου εκφρασει την τεχνικη του αποψη ως προς το αν στεκουν τα αγχη σου και οι προτασεις απο εμπειρους εκτροφεις που ανεφερες
 
@φιλομαθης έχω το τεστ DNA βέβαια δεν είναι σίγουρο καθώς δεν έχει ταυτοποίηση το πουλί. Το βίντεο δεν είναι σε καλή ποιότητα και το δαχτυλίδι που φορούσε στο βίντεο ήταν χρώμα ασημί. Φαίνεται ταλαιπωρημένος γενικά, τα πούπουλα του είναι λίγο άστατα σε ένα σημείο στον κενό δεν έχει καν πούπουλα, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι ή δεν είναι το πουλί στο βίντεο αυτό που παρέλαβα ή είναι από το εξωτερικό που έχουν παρά πολλούς παπαγάλους και βάζουν αλλά χρώματα δαχτυλίδι για να τα ξεχωρίζουν. Αν πάρω θηλυκό πριν πάρω το οτιδήποτε θα κάνω ένα τεστ DNA σε αυτό που έχω για σιγουρια. Ξέρω ότι τα θηλυκά γεννούν χωρίς αρσενικό για αυτό επέλεξα αρσενικό. Η περιοχή μου όπως έγραψα παραπάνω δεν έχει πτηνίατρο. Αν εντέλει προχωρήσω στην αγορά θηλυκού και δεν είναι αρκετά μεγάλος ο αρσενικός απλά θα περιμένω μέχρι του χρόνου να ωριμάσει. Γενικά είναι παράνομο να μην έχει δαχτυλίδι τα περισσότερα είδη παπαγάλων. Επίσης ο εκτροφέας που μίλησα θεωρείται από τους καλύτερους στην Ελλάδα για Μονκ. Εσύ τι λες να κάνω, ποιον να πιστέψω και ποιον όχι. Έχω δει πως μοιάζει ενα Μονκ τεσσάρων μηνών και δεν μοιάζει πολύ, όπως σου είπα τα πούπουλα του είναι κάπως περίεργα
[automerge]1708868712[/automerge]
Θα βάλω κάποιες φότο
 

Συνημμένα

  • IMG-d7e67d3be696fa89601ab4f2b6a67e79-V.webp
    IMG-d7e67d3be696fa89601ab4f2b6a67e79-V.webp
    82,2 KB · Προβολές: 16
  • IMG-47e654c58a0bd7243b813a1e9196670d-V.webp
    IMG-47e654c58a0bd7243b813a1e9196670d-V.webp
    115 KB · Προβολές: 16
  • Screenshot_2024-02-25-15-44-07-79_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.webp
    Screenshot_2024-02-25-15-44-07-79_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.webp
    68,6 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Επίσης ο εκτροφέας που μίλησα θεωρείται από τους καλύτερους στην Ελλάδα για Μονκ.
Παρα πολυ καλο αυτο.Αφου εχει τετοια εμπειρια και πιθανοτατα και βραβεια σε διαγωνισμους εντος και εκτος χωρας οπως πολλοι εκτροφεις μας τι λεει για αυτο που βλεπει στις φωτογραφιες και σε ενδιαφερει? πως σχολιαζει τα περιεργα που εκανε συναδελφος του εκτροφεας? Εγω θα προτεινα μια βιντεοκληση μεταξυ σας να δει πολυ καθαρα σε ηλιακο φως το πουλι και να σου πει την γνωμη του για αυτο που σε απασχολει ως προς την εκτιμηση της ηλικιας του.
Αφου εχεις ακρη στον καλυτερο η γνωμη του μετραει περισσοτερο απο του καθενος φροντιστη οπως εγω. Επισης θα προτεινα να αγορασεις απο εκεινον το επομενο με τα δαχτυλιδια συλλογου και να σου πει και ακριβως την ημερομηνια γεννησης. Τα δαχτυλιδια δεν ειναι διακοσμητικα.

Πχ βαζω το δαχτυλιδι 35 σε ενα μονκ μου αν ειμαι εκτροφεας κανονικος. Δεν μπορει , σε καποιο βιβλιο η εφαρμογη θα εχω σημειωσει τους γονεις του πουλιου που περασα αυτο το δαχτυλιδι την ημερομηνια γεννησης του (λογικα καποιες μερες πριν μπει το δακτυλιδι) την ηλικια των γονιων του ποιοι ηταν και προς τα πισω στοιχεια του "δεντρου".Οποτε οταν ερθει ο αγοραστης και μου πει μηπως ξερεις ποσο μηνων ειναι να μπορω να του απαντησω τιμια..
δαχτυλιδι 35 πχ 1/ 11 /2023 γεννηση απο τους ταδε γονεις .ταιστηκε απο τους γονεις μεχρι τις xx/yy/zzzz και μετα μονο του..κλπ
παραδειγμα δινω σωστης και αξιοπιστης συμπεριφορας.Ετσι λογικα κανει και ο εκτροφεας που εχεις ακρη.Σωστα?
 
Δεν είπε κάτι κακο ο εκτροφέας που μίλησα για κάποιο συγκεκριμένο άτομο γενικά μου μιλούσε ότι το κάνουν αυτό με τα δαχτυλίδια. Δεν είναι επαγγελματίας ο εκτροφέας που ξέρω το επόμενο Μονκ που θα πάρω από εκεί θα το πάρω γιατί έχω κάνει μια έρευνα σχετικά με αυτόν και έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια μόνο για τα Μονκ. Φυσικά και βάζει δαχτυλίδι συλλόγου. Αυτό που εκτίμησα σε αυτόν είναι ότι ποτέ δεν μου είπε ψέματα γιατί πολύ ψέμα κόβουνε σε αυτό το επάγγελμα για να πουλήσουν και ποιο πολύ σε αυτού που δεν ξέρουν πάρα πολλά. Δεν θα παραπονεθω γιατί μόνος μου την πάτησα. Νόμιζα ότι θα έπαιρνα Μονκ με 130 ήμερο και με δαχτυλίδι και όλα(υποτίθεται ότι ο παπαγάλος θα είχε και δαχτυλίδι και ήμερος αλλά όταν τον πείρα σπίτι άλλο πείρα εγώ). Και όταν ρώτησα γιατί δεν έχει δαχτυλίδι μου είπε ότι έβαλε στην αρχή ανοιχτού τύπου και ότι το πείραζε συνέχεια οπότε δεν έβαλε το κανονικό μετα. Αλλά όπως έμαθα το δαχτυλίδι μπαίνει στην αρχή από 15 μέρες και δεν ξαναβγαίνει. Τι να πω μπέρδεμα έχει γίνει
 
@kika δυστυχώς δεν μπορώ να πω κάτι για αυτό και ούτε θέλω κιόλας. Να του πω τι; Εδώ αυτός μου λέει ότι δεν έβαλε δαχτυλίδι γιατί δεν του άρεσε. Μετά από αυτό τι μπορώ να πω αλλά αυτοί τέτοιους ψάχνουν, που δεν έχουν πολύ εμπειρία. Θα έλεγα τίποτα σε αυτόν αλλά δεν μπορώ να αποδείξω κάτι οπότε απλά την πάτησα, δεν μπορώ να κάνω κάτι αλλο ποια. Θα μιλήσω με κανέναν πτηνίατρο και θα δω τι θα κάνω.
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
Back
Top