Αναπαραγωγή Πώς μπορώ να καταλάβω ότι το καναρίνι μου θέλει να κάνει αυγό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Asimakis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Asimakis

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2017
Μηνύματα
15
Γειά σας είμαι καινούριος και δεν καταλαβαίνω από πουλιά έχω αγοράσει 3 καναρίνια τα οποία τα 2 είναι αρσενικά και το 1 είναι θρυλικό. Προχθές το καναρηνί μου έκανε αυγό αλλά καθόταν πάνω στο ξύλο και έπεσε το αυγό και έσπασε. και θέλω να μάθω πώς θα μάθω αν το καναρηνι θα κάνει αυγό πώς θα το καταλάβω..
 
θέλω να μάθω πώς θα μάθω αν το καναρηνι θα κάνει αυγό πώς θα το καταλάβω..
Αφού ξεκίνησε αυτή η διαδικασία, θα ξαναγίνει πολύ σύντομα. Είναι πολύ εξεζητημένο να προλαβαίνουμε τέτοιες καταστάσεις βάσει κάποιου ιδιαίτερου γνωρίσματος πάνω στο πτηνό μας. Το πρώτο πράγμα που κοιτάμε είναι ο ευρύτερος έλεγχος των συνθηκών διαβίωσης.Ως προς αυτό, για να λάβεις την σωστή βοήθεια, πρέπει να γίνεις αρκετά αναλυτικός. Σε τί χώρο, κλουβιά κρατάς τα πουλιά και πώς, εσωτερικό ή εξωτερικό, σκοπεύεις σε αναπαραγωγή ή όχι;
Πρέπει να αγοράσεις ασβέστιο σε υγρή μορφή ωστε να βοηθήσεις την κανάρα στη παρούσα φάση. Μαζί με αυτό και μια φωλιά και νήμα.
 
Έχω αγοράσει την φωλιά και το νήμα. Αλλά πως θα καταλάβω ότι θα κάνει αυγό.
 
Απο την στιγμη που εκανε σημερα αυγο λογικα θα κανει και αυριο. Μακαρι να μπορουσαμε να καταλαβουμε ποτε θα κανει αυγο ενα καναρινι. Μπορουμε ομως να καταλαβουμε ποτε ειναι ετοιμη για ζευγαρωμα. Ενα θηλυκο καναρινι πιανει με το ραμφος της οτι βρει (εφημεριδα, το φυλλο ενος μαρουλιου, φτερα κτλ) και ψαχνει να βρει ενα μερος να φτιαξει την φωλια της.
 
Το συγκεκριμένο θηλυκό υποψιάζομαι πως ήταν έτοιμο και πως έχει ξαναγεννήσει στο πετ που το αγόρασες...
Σίγουρα έχεις χάσει αυτή τη "σειρά" αυγών όπως σίγουρο είναι πως δε σε ενημέρωσαν για την κατάστασή του.
Εμείς δίνουμε υλικό φωλιάς στα καναρίνια και περιμένουμε να χτίσει τη φωλιά του.
Αυτό θα κάνεις κι εσύ..
Το αυγό χάθηκε όπως και όσα ακολουθήσουν μια και δεν είχε το χρόνο να φτιάξει φωλιά και να ακολουθηθούν όλα όσα γίνονται κατά την αναπαραγωγή τους.
Στο σύνδεσμο υπάρχουν όλα όσα χρειάζεσαι από την αρχή μέχρι το τέλος https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Αν το διαβάσεις θα είσαι απόλυτα ενημερωμένος
 
Το συγκεκριμένο θηλυκό υποψιάζομαι πως ήταν έτοιμο και πως έχει ξαναγεννήσει στο πετ που το αγόρασες...
Σίγουρα έχεις χάσει αυτή τη "σειρά" αυγών όπως σίγουρο είναι πως δε σε ενημέρωσαν για την κατάστασή του.
Εμείς δίνουμε υλικό φωλιάς στα καναρίνια και περιμένουμε να χτίσει τη φωλιά του.
Αυτό θα κάνεις κι εσύ..
Το αυγό χάθηκε όπως και όσα ακολουθήσουν μια και δεν είχε το χρόνο να φτιάξει φωλιά και να ακολουθηθούν όλα όσα γίνονται κατά την αναπαραγωγή τους.
Στο σύνδεσμο υπάρχουν όλα όσα χρειάζεσαι από την αρχή μέχρι το τέλος
Αν το διαβάσεις θα είσαι απόλυτα ενημερωμένος

Σε ευχαριστώ πολύ ή καναρα μου άρχισε να χτίζει τη φιλία της
 
Μια ερώτηση ρε παιδιά ή καναρα όταν κάνει το αυγό. Αν το βγάλω στον ήλιο πειράζει;
 
Γιατί δεν έχω άλλο μέρος

Λες να μην κάνει αυγό

Δηλαδή θα το βάλω στο παράθυρο αλλά πρέπει να ανοίξω το ρόλο του παραθύρου
 
Γιατί δεν έχω άλλο μέρος
Λες να μην κάνει αυγό
Δηλαδή θα το βάλω στο παράθυρο αλλά πρέπει να ανοίξω το ρόλο του παραθύρου
Μπορείς αν δε βαριέσαι να μας εξηγήσεις τι ακριβώς ρωτάς, τι ακριβώς σε ανησυχεί και ποιο το πρόβλημα γιατί προσωπικά χάθηκα...
 
ή καναρα μου θα κάνει αυγό. Έχει ετοιμάσει το μέρος της. Και εγώ επειδή δεν έχω άλλο μέρος λέω να το βάλω στο παράθυρο αλλά πρέπει να ανοίξω το ρόλο του παραθύρου αλλά θα το χτυπάει ο ήλιος. Λες να το πειράξει και να μην κάνει αυγό.
 
Δεν αλλάζω το μέρος συνέχεια εκεί το βάζο. Αλλά λέω αν το χτυπάει ο ήλιος θα το πειράξει.;
 
Δεν αλλάζω το μέρος συνέχεια εκεί το βάζο. Αλλά λέω αν το χτυπάει ο ήλιος θα το πειράξει.;
Αφού τα έχεις σε εσωτερικό χώρο. Θα είναι μέσα από το τζάμι. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
 
Προσοχή όμως! Δεν κάνει τα αυγά να τα χτυπάει ο ήλιος. Γι αυτό η φωλιά θα ήταν καλό να ήταν εξωτερική και κλειστή. Όχι με κάγκελο γιατί θα πέφτει ο ήλιος και θα υπερθερμαίνονται.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Μέχρι τώρα έχει κάνει 2 αυγά και 1 κατά λάθος το έσπασα εγώ σύνολο 3 δηλαδή
 
ή καναρα μου θα κάνει αυγό. Έχει ετοιμάσει το μέρος της. Και εγώ επειδή δεν έχω άλλο μέρος λέω να το βάλω στο παράθυρο αλλά πρέπει να ανοίξω το ρόλο του παραθύρου αλλά θα το χτυπάει ο ήλιος. Λες να το πειράξει και να μην κάνει αυγό.
εχει χτισει φωλια και θες να αλλαξεις μερος στο κλουβι η εγω δεν καταλαβα σωστα;
 
Ασε την το κλουβι σε ένα μερος και μην το κουνας καθολου, η καναρα θα τα κλωσησει τωρα είτε μέσα ειτε έξω έχεις το κλουβι.
 
Έτσι ακριβώς έκανα κι εγώ. Κάπου κάπου σηκώνεται για να φάει. Και κάθεται ο μπαμπάς. Αλλά ο μπαμπάς συνέχεια την φωνάζει να έρθει να κάτσει ή καναρα.
 
Back
Top