Φροντίδα Πώς μπορώ να μεγαλώσω και να εξημερώσω έναν African Grey;

Bboy John

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
19
Πόλη
Λάρνακα
Γειά σας παιδια, θα ήθελα να μαθω πώς μπορώ να μεγαλώσω και να εξημερώσω έναν African grey?
 
Γειά σας παιδια, θα ήθελα να μαθω πώς μπορώ να μεγαλώσω και να εξημερώσω έναν African grey?

Το να μεγαλώσεις ένα πουλί μόνος σου (τάισμα στο χέρι) χρειάζεται αρκετή εμπειρία και προσοχή στο τάισμα μιας και ειναι η πιο ευαίσθητη περίοδος τους. Οπότε στην περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ξανά, καταφεύγεις σε έναν εκτροφέα και πέρνεις έτοιμο πουλάκι, απογαλακτισμένο. Το πουλί θα είναι εξοικιωμένο με τους ανθρώπους, αλλά αυτό δεν αρκεί για να πεις οτι όλα ειναι εντάξει. Θα πρέπει να ασχοληθείς αρκετά με αποτέλεσμα την σωστή κοινωνικοποίηση του πουλιού.
Διάβασε αν θέλεις και τα παρακάτω

https://community.petbirds.gr/threads/Συμπεριφορά-και-επικοινωνία-των-παπαγάλων.27822/
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Τι ακριβως θελεις να μαθεις;
Το φορουμ εχει πολλες πληροφοριες, κανε μια αναζητηση κ αν δεν καλυφθεις κανε συγκεκριμενες ερωτησεις για να μπορεσουν τα μελη που ξερουν να σου δωσουν συγκεκριμενες απαντησεις! 🙂
 
Εχω μεγαλώσει δύο Budgies από μωρά, τα ταιζα με κρέμα και τώρα είναι 8 μισι μηνών! Και μάλστα το ένα λέει μια λεξη! Οπότε το ξανάκανα! απλά νομίζω επείδη είναι πιο μεγάλος παπαγάλος ο African grey μήπως θέλει κάτι συγκεκριμένο!
 
Κοιτα οτι μεγάλωσες τα budgies..όντως σου προσδίδει μια κάποια σχέση και εμπειρια επι του θέματος αλλα έδω μιλάμε για μεγάλυτερο παπγάλο και ιδιαιτερο παπαγάλο. Σκέψου οτι σαν νεοσσός έχει υψηλό κίνδυνο να παθεί κατι γιατι ειναι ευαλωτο σε πολλά πράγματα και στο τέλος να επέλθει (πράγμα που απευχομαι) το μοιραίο.. Σκέψου αν γίνει κατι τετοιο...
-κρίμα στο πουλάκι το οποίο δεν έφταιγε σε τίποτα...
-κρίμα σε εσένα που θα στεναχωρήθεις...
και τέλος κρίμα στα λεφτά που θα δώσεις...
Νομίζω εκεί στη Κύπρο έχεται ένα πολυ καλό εκτροφείο με ζακό.. Κάνε μια επισκεψη και πήγαινε κάποιες φορές και κάνε ταισματα μαζί με τον εκτροφέα.. Έτσι και το κεφάλι σου θα έχεις ησυχο και ο παπαγάλος θα σε συνηθίζει.. Σκέψου το και όταν απογαλακτιστει ή σου δώσει το οκ ο εκτροφέας οτι μπορείς να τον πάρεις μη το σκεφτεσαι... Δικός σου και να τον χαίρεσαι...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
<broken link removed>
Δημήτρης Μωυσέως
Αυτό είναι νομιζω.. Είχε συζητηθει παλίοτερα σε ενα ποστ!
 
καλησπερα σου πολλοι απο εμας εδω εχουμε ζακο. Αλλοι τουσ εχουν παρει μεγαλυτερουσ και αλλοι μωρα. Απο οτι εχω διαβασει εχει εμπειρια με το ταισμα σε παπαγαλουσ δεν εχει διαφορα ο τροπος μονο η ποσοτητα του φαγητου και ο τυπος. Πρεπει να εξασφαλισεις στο πουλι ζεστη ενα ευρυχορο ταπερακι με αρκετο πριονιδι και μια πετσετα να το κραταει ζεστο αν δεν εχει πτερωμα συνηθως οι περισσοτεροι εκτροφεις πουλανε τα μικρα τους μετα τον 2 μηνα ειναι πιο βιωσημα ακομη και μπορεις και εσυ να τα ταισεις με κρεμα. αλλοι τα δινουν μετα τον 3 μηνα αφου εχουν κοπσει την κρεμα αλλα κανεις που σεβετε τον εαυτο του δεν δινει πολυ μικρα πουλια.
 
ευχαριστώ Πανο για τις πληροφορίες! Πόση ποσοτιτα κρέμας δηλαδή;



αν παρεις μωρο,θα σε καθοδηγησει ο εκτροφεας!
Αλλα κι εγω ειμαι της γνωμης να το παρεις οταν εχει αρχισει να τρωει μονο του και το πολυ πολυ αν θελει του συμπληρωνεις λιγο κρεμουλα:)
 
Πωλινα καταπληκτικο βιντεακι και πολυ κατατοπιστικο!Βοηθαει πολυ τους φιλους ζακο πιστευω!
 
Back
Top