Γενικά Πώς μπορώ να στείλω καναρίνια σε άλλη πόλη;

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Κανονισα να πουλισω ενα καναρινακι δικο μου σε αλλη πολη (αθηνα) πως μπορω να το καταφερω αυτο γινετε να τα στηλω μονα τους;
 
Κανονισα να πουλισω ενα καναρινακι δικο μου σε αλλη πολη (αθηνα) πως μπορω να το καταφερω αυτο γινετε να τα στηλω μονα τους;
Θα έλεγα με ΚΤΕΛ, αλλά η απόσταση είναι πολύ μεγάλη και τα πουλιά θα ταλαιπωρηθούν πάρα πολύ. Μήπως έχεις κάποιο άτομο που να πηγαίνει Αθήνα και μπορέσει να το πάρει μαζί;
Πολύ δύσκολο, αλλά και επικίνδυνο για την υγεία τους να τα στείλεις έτσι...
Edit:Τώρα είδα ότι μένεις Θήβα. Νομίζω δεν είναι πολύ μεγάλη η απόσταση.
 
Από τη Θήβα στην Αθήνα είναι πολύ μικρή η απόσταση κι ο χρόνος του ταξιδιού είναι μικρός.
Επιπρόσθετα δεν υπάρχουν οι ζέστες του καλοκαιριού κι αν το δεχτούν στα ΚΤΕΛ και το πας λίγα λεπτά πριν την αναχώρηση του λεωφορείου δεν θα υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα για την υγεία του.
Απλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο κουτί με ανοίγματα για τον αερισμό του.
 
Για πιο μεγάλες αποστάσεις, τι γίνεται;
π.χ. εμένα μου είχαν ζητήσει να στείλω ένα πουλί στην Κρήτη(από Αθήνα), ασυνόδευτο, τελικά δεν το έστειλα...
Φυσικά θα το έστελνα μόνο με το ειδικό κλουβάκι μεταφοράς που έχει και νερό, αλλά γίνεται;
 
Ασυνόδευτη αποστολή με ζωντανό δεν συστήνεται σε καμία περίπτωση ειδικά αν χρειάζονται πολλές ώρες ταξίδι.
Είναι απλό μια μικρή πτώση κάποιας άλλης αποσκευής κλπ, είναι αρκετή να τα στείλει στο θάνατο.
 
Το ιδιο λεει και ο @misalouris .
Αν πεσει μια αλλη αποσκευη πανω σε αυτο το κουτακι.. Παει το πουλι.
Ξερω πολλους παντως που στελνουν.. Απλα εγω θα φοβομουν.
Μπορει να βρεις καποιον επιβατη που να το προσεχει.
 
Από Δυτική Θεσσαλονίκη σε Σέρρες ή Κορινό ή και το αντίθετο απο Σέρρες ή Κορινό σε Δυτική Θεσσαλονίκη γίνεται ή θα έχουμε απώλεια;
 
Νομίζω ότι τα ΚΤΕΛ τα μεταφέρουν στην μπαγκαζιέρα του λεωφορείου.
Αν πέσεις σε καλό οδηγό και το πάρει μέσα στην καμπίνα έχει καλώς.
 
Εγώ θεωρώ μάλλον καλύτερο κάτι τέτοιο.


Χάρτινα υπάρχουν και αυτά, φαίνονται λίγο πιο στιβαρά από τα συνήθη που δίνονται, αλλά πόσες ώρες είναι ασφαλές να μείνει ένα πουλί χωρίς τουλάχιστον νερό...
Όλα έχουν ένα κόστος βέβαια...
Τα ΚΤΕΛ αναλαμβάνουν επίσημα;
Το κόστος που κυμαίνεται;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με λίγα λόγια, απαγορεύονται τα ασυνόδευτα ζώα εν προκειμένω.
Προσωπικά δε θα έστελνα ποτέ ένα ζωάκι ασυνόδευτο κάπου έστω και αν ήταν μια απόσταση μισής ώρας. Και δε θα το συνιστούσα ή πρότεινα σε κανέναν.
 
Μεταξύ σοβαρού κι αστείου, η καλύτερη περίπτωση είναι να γνωρίζεις προσωπικά τον οδηγό του λεωφορείου και να του το ζητήσεις σαν χάρη. Το παίρνει δίπλα του στην καμπίνα και το παραδίδει χέρι με χέρι στον παραλήπτη.

Παντού θέλει κονέ σε αυτή τη χώρα. :D
 
Back
Top