Πώς να αυξήσω την πιθανότητα εύρεσης του πτηνού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ianos

PB Supporter
Εγγραφή
31 Ιαν 2011
Μηνύματα
13.010
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Ο προβληματισμός μου είναι τι κινήσεις πρέπει να κάνει κανείς ώστε να αυξήσει την πιθανότητα εύρεσης του πτηνού που το έσκασε από το κλουβί του.
Μου ήρθε λοιπόν στον νου, το εξαρτημένο αντανακλαστικό και το Πείραμα του Παβλόφ. https://www.mixanitouxronou.gr/o-sk...gori-anikta-tous-bolsevikous-choris-sinepies/
Το παραπάνω link αναφέρει και πειραματισμούς οι οποίοι είναι απάνθρωποι, επομένως όσοι δεν επιλέξουν να το διαβάσουν (και καλά θα κάνουν) βγήκε το συμπέρασμα ότι ο σκύλος όπως και ο άνθρωπος (φαντάζομαι και όπως πολλά ακόμα είδη ζώων ή πτηνών) συνδέουν ένα ερέθισμα (οπτικό ή ακουστικό) με μια φυσική λειτουργία τους (π.χ. κάποιοι σκύλοι του Παβλόφ με το που έβλεπαν τις λευκές μπλούζες των βοηθών είχαν εκκρίσεις σάλιου ή /και γαστρικών υγρών, διότι στο προηγούμενο χρονικό διάστημα είχαν εθιστεί στο να συνδέουν τη λευκή μπλούζα με την προσφορά τροφής). Επίσης ο Παβλόφ χρησιμοποίησε ηχητικά ερεθίσματα, κατά τον μύθο καμπανάκι, στο άκουσμα του οποίου οι δυστυχείς σκύλοι ανταποκρίνονταν ανάλογα.
Εγώ, επειδή για καμιά 10ρια χρόνια πήγαινα 1 ώρα απόσταση από το σπίτι μου, κάθε εβδομάδα και έβαζα τροφή σε κάτι αδέσποτες γάτες, όταν την πρώτη χρονιά ήρθε χειμώνας οι γάτες δεν άκουγαν το χαρακτηριστικό ψψψψψ κάλεσμα (συχνά καλυπτόταν από τον ήχο της βροχής, οι γάτες απομακρύνονταν πολύ από την περιοχή ώστε να βρουν τροφή...) και τις πρώτες εβδομάδες έπρεπε να περιμένω αρκετή ώρα....Μου είχε έρθει λοιπόν στο νου το εξαρτημένο αντακλαστικό και πήρα μια σφυρίχτρα. Στην αρχή κάθε που έρχονταν συγκεκριμένες γάτες, σφύριζα με τη σφυρίχτρα, σύντομα, σε λίγες εβδομάδες απλά σφύριζα και σε λίγα λεπτά εμφανίζονταν οι γάτες. Πάντοτε όταν σφύριζα ήμουν στο ίδιο σημείο εννοείται.
Αναρωτήθηκα λοιπόν αν, κυρίως οι κάτοχοι παπαγάλων (είναι σαφέστατα πιο έξυπνοι από τα καναρίνια), θα μπορούσαν να εθίσουν τα πουλιά σε κάποιον συγκεκριμένο ήχο που να συνδεθεί με μια λιχουδιά ή γενικότερα με την παροχή τροφής και με ένα συγκεκριμένο μέρος, ώστε να αυξηθεί η πιθανότητα της επιστροφής αν τα πουλιά το σκάσουν και βρεθούν στην ηχητική ακτίνα του ερεθίσματος.
 
το εξαρτημένο αντανακλαστικό
Καλημερα Γιαννη

Και ενα πιο ευρυ search


Το θεμα βεβαια με τους παπαγαλους και τα πτηνα ειναι οτι δυνητικα μπορουν πολυ ευκολα να φυγουν πολυ μακρια και δεν θα ακουνε/βλεπουν το οποιο ερεθισμα που εμεις προκαλουμε. Αλλα αν το εχουμε μαθει να αντιδρα στο clicker ισως αποδωσει στο να το μαζεψουμε.Μαλλον δεν εχουν τον ιδιο τροπο εκμαθησης του χωρου τους οπως τα περιστερια που επιστρεφουν στο σπιτι τους.Και δεν λεω τα αγωνιστικα/ταχυδρομικα περιστερια που ειναι αλλη κατηγορια

Επισης αν εχει καποιος την δυνατοτητα να τα κανει free flighted τοτε και αυτο θα ηταν πολυ καλο. Εγω δεν θα το τολμουσα 😄

 
@ianos πολύ καλή ιδέα Γιάννη. Θα μπορούσε να λειτουργήσει με την ίδια λογική του κλικερ εκπαίδευσης, ένας ήχος σε μικρότερα ντεσιμπέλ.
[automerge]1695296683[/automerge]
@φιλομαθης μαζί γράφαμε!
Πάντως εγώ είμαι αισιόδοξη για τις πιθανότητες επιτυχίας. Αλλά θέλει πολύ εκπαίδευση σε ελεγχόμενο χώρο.
Ένα όπλο στην φαρέτρα της εύρεσης του πτηνού αν κ ποτέ φύγει από τον χώρο μας.
Αλλά για το free flighted ούτε εγώ θα το τολμούσα όχι γιατί μπορεί να μην γυρίσει (ας υποθέσουμε ότι τοχουμε εκπαιδεύσει κ δεν υπάρχει αυτός ο φόβος) αλλά για τις παρέες με τα άλλα πουλιά που μπορεί να έκανε (κ τα παράσιτα τους) ή τα κακά συναπαντήματα με αρπακτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
ένας ήχος σε μικρότερα ντεσιμπέλ.
Δυσκολα θα τον ακουγε σε εξωτερικο χωρο αν ηταν χαμηλης εντασης. το κλικερ ειναι πολυ συγκεκριμενος ηχος ευδιακριτος και ευκολα αναπαραγεται για ωρες αν ψαχνεις εκτος σπιτιου. Εξου και προτιματε σε εκπαιδευσεις. Αλλα τεχνικα ναι. θα μπορουσε να μαθει σε οποιοδηποτε ηχο. ηχος-τροφη ανταμοιβη και νατο το εξαρτημενο αντανακλαστικο. Υπαρχει πολυ εκπαιδευτικο υλικο και κατατοπιστικο για τους κινδυνους
 
κλικερ εκπαίδευσης, ένας ήχος σε μικρότερα ντεσιμπέλ

@φιλομαθης περιέγραφα τι αφορά το κλικερ, όχι να εφαρμοστεί η ιδέα του @ianos με ένα ήχο μικρότερης έντασης. Προφανώς σε ένα εξωτερικό χώρο θα πνιγόταν ο ήχος του κλικερ, από τους μελωδικούς ήχους της πόλης κ τα ενοχλητικά κελαιδισματα των μπαλκονατων καναρινιών. 🤗
 
Πιστεύω ότι ο ήχος σφυρίχτρας θα είναι πιο ισχυρός και θα ακούγεται σε μεγαλύτερη απόσταση, αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ τον ήχο του κλίκερ και δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω.
Μπα, αν ο ήχος είναι τόσο χαμηλός όσο το βίντεο που είδα, δεν πιστεύω ότι θα ακούγεται όπως μια απλή σφυρίχτρα ή μία κατάλληλη για σεισμούς. Κάτι τέτοιο εννοούσα δλδ, το οποίο αν χρησιμοποιείται όχι ώρες κοινής ησυχίας κάποιες φορές την ημέρα, ενδεχομένως θα μπορούσε να βοηθήσει στην αναζήτηση ή και την επιστροφή του παπαγάλου. Εννοείται ότι μια υπόθεση κάνω, τίποτε δεν είναι σίγουρο, αλλά ίσως θα άξιζε να προσπαθήσει κανείς.
 
Εννοειται οτι η σφυριχτρα θα σου δωσει μεγαλυτερη εμβελεια στην ακουστικη.Αλλα το πιθανοτερο ο ηχος της κανει τα πουλια να φωναζουν(flock call) . Ενω το κλικερ ειναι ενας μεταλλικος ηχος που δεν ειναι στις μπαντες τους. Δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο η ευρεια χρηση του στην εκπαιδευση γενικα. Σε καθε περιπτωση ο καθε φροντιστης μπορει να το δοκιμασει.
Εγω θα ελεγα οτι αν ενα πτηνο φοραει harness μηπως αξιοποιηθει κανα tracker?
Air tag πχ. Δεν εχω δει το actual size αλλα σαν ιδεα δεν μου φαινεται αδυνατη στην υλοποιηση.Αλλωστε ειναι γνωστο εδω και χρονια η παρακολουθηση αποδημητικων με gps tracker απο ορνιθολογους. Προφανως πιο εξελιγμενος εξοπλισμος. Θα το ψαξω λιγο και επιστρεφω
[automerge]1695367540[/automerge]
[automerge]1695367865[/automerge]
Ευχαριστω PetBirds! ψαξε ψαξε ολο και κατι μαθαινω καθημερινα!!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το gps είναι πολύ καλό αλλά επειδή το κακό μπορεί να συμβεί όταν δεν φοράει harness που θα έχει πάνω το gps, εγώ θα σκεφτόμουν ένα μικρούλη μηχανισμό gps μέσα στο δακτυλίδι ή ως εξάρτημα αυτού. Κ γιατί όχι κ στα μικρούλια δακτυλίδια των καναρινιών μας. Ίδωμεν. Μέχρι τότε προσοχή στις μπαλκονόπορτες κ παράθυρα. Κ έχω σκοπό, όταν τελειώσει η πτερόροια του Σοφοκλή να το προσπαθήσω μαζί του με την ιδέα του Γιάννη @ianos. Να συνδέσει έναν ήχο με επιβράβευση. Οκ δεν είναι έξυπνος σαν παπαγάλος, αλλά εντάξει είναι πολύ μικρή η διαφορά! 😁😁😁😁😁
 
κακό μπορεί να συμβεί όταν δεν φοράει harness
Στα δύο λινκ που έβαλα που δείχνει σε πραγματικές συνθήκες χρήση δεν είναι σε harness
Το ένα είναι δαχτυλίδι το άλλο μπαίνει σε φτερό της ουράς.
Πιθανότατα δεν είναι κάτι ευρέως διαδεδομένο και ίσως για τα καναρίνια να μην εφαρμόζεται τόσο εύκολα.
Απλά σαν ιδέα το έριξα αρχικά και μετά είδα ότι υλοποιείται ήδη.
Αν βρω υλοποίηση σε μεγέθη καναρινιών θα στείλω αλλά δεν νομίζω ότι υφίσταται.
 
Back
Top