Φροντίδα Πώς να βελτιώσω τον ύπνο του κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης skrstef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

skrstef

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2020
Μηνύματα
13
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα στην ομάδα.Θελω να ρωτήσω κάτι σχετικα με τον ύπνο του κοκατιλ μου.Εχω καταλάβει ότι η διάρκεια του ύπνου του δεν είναι και η καλύτερη καθώς μπορεί να κοιμάται το βραδυ από τις 12 έως τις 6 το πρωί.Λιγες ώρες είναι.Θελω να κάνω κάτι έτσι ώστε να κοιμάται πολλές ώρες δηλαδή γύρω στις 10-12.Δυστυχως βρίσκεται στο σαλόνι με ότι συνεπάγεται αυτό οπότε όταν πάμε εμείς για ύπνο πάει και αυτό.Δεν είναι σωστό όμως αυτό.Τι μπορώ να κάνω;Να του βρω νέα θέση;Να Καλυψώ το κλουβί του με ένα πανί ώστε να μην μπαίνει φως;(αλλά και πάλι δεν θα ξυπνάει από τους ήχους;)
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
[automerge]1602798226[/automerge]
Να προσθέσω ότι αυτό γίνεται εδώ και κάτι χρόνια απλώς τώρα άρχισα να ασχολούμαι περισσότερο μαζί του + μερικές φορές κατά την διάρκεια της ημέρας τον βλέπω να κλείνει τα ματάκια του σαν να θέλει να κοιμηθεί
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γειά σας, είναι πολυ σημαντικό για την υγεία του να αρχισει να κοιμάται σωστά έστω και τώρα. Βρείτε θέση και πρόγραμμα ώστε να είναι σκεπασμενος σε ήσυχο χωρο με πολύ χαμηλό-καθολου φωτισμό για 10-12 ώρες τουλάχιστον. Ο μεσημεριανός υπνος δεν μετράει σε αυτό, ρολο παίζουν οι συνεχόμενες ώρες σκοταδιού-ξεκουρασης για τα πτηνά.
Είναι υπέροχα πλάσματα και πολύ κοινωνικά, συχνά παρεξηγημένα ή παραμελημενα, θέλουν χρόνο και τροπο αλλά όσο μαθαίνετε και ασχολείστε τόσο αυτός θα "ανθίζει" και μπορεί να σας εκπλήξει πραγματικά.
 
Τι μπορώ να κάνω;
Να του βρω νέα θέση;
2.
Να Καλυψώ το κλουβί του με ένα πανί ώστε να μην μπαίνει φως;(αλλά και πάλι δεν θα ξυπνάει από τους ήχους;)

Αυτά ακριβώς πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις με αυτήν ακριβώς τη σειρά κατά τη γνώμη μου.
 
Back
Top