Διατροφή Πώς να δώσω αποξηραμένα βότανα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να δώσω στο καναρίνι δυόσμο και τσουκνίδα αποξηραμένη; Αυγοτροφή του δίνω συσκευασμένη και μια φορά την εβδομάδα δεν φτιάχνω σπιτική για να του τα έβαζα μέσα. Επίσης επειδή διάβαζα για τους βλαστωμένους. Την διαδικασία σε άρθρο του Σταύρου την διάβασα. Τα φασόλια μαυρομάτικα με τον ίδιο τρόπο μπορώ να τα δώσω; Κάνουνε σίγουρα καλό?
 
Γενικώς από το λίγο που του την έχω βάλει μάλλον δεν του πολύ αρέσει.Ίσως αν την άφηνα παραπάνω να την έτρωγε. Οπότε προτείνεις στην αυγοτροφή;Ή στο μείγμα με τα σπόρια;Η αυγοτροφή της cede είναι δεν ξέρω αν είναι καλή.
 
Γενικώς από το λίγο που του την έχω βάλει μάλλον δεν του πολύ αρέσει.Ίσως αν την άφηνα παραπάνω να την έτρωγε. Οπότε προτείνεις στην αυγοτροφή;Ή στο μείγμα με τα σπόρια;Η αυγοτροφή της cede είναι δεν ξέρω αν είναι καλή.
Καλησπέρα φίλε Λάμπρο, η cede (νωπή) είναι από τις καλύτερες αυγοτροφές για εμένα. Μπορείς σιγά σιγά να τους προσθέτεις μέσα δοκιμαστικά για να δείς αντίδραση.
 
Η αυγοτροφή της cede είναι δεν ξέρω αν είναι καλή.
Ούτε κι εγώ :)
Εγώ χρησιμοποιώ την Orlux Versele Laga.
Επειδή έχω παπαγάλους που τρώνε και διάφορα άλλα, εγώ τα ξηρά τα δίνω έτσι Ξηρά μυρωδικά και μπαχαρικά για τους παπαγάλους μας , δηλαδή σε ξεχωριστό μπωλάκι μια και όλα διατηρούνται για αρκετές μέρες και πάντως εντός πέντε ημερών έχουν καταναλωθεί.
 
Έγινε θα δοκιμάσω αύριο και θα σας πω.

Μια σε συσκευασία 150 γρ. είναι. Δεν νομίζω ότι είναι νωπή αυτή.
 
Το θέμα δεν είναι αν είναι ''καλή'' η αυγοτροφή (αυτό όταν μιλάμε για επώνυμη 1ου μεγέθους είναι δεδομένο). αλλά αν την τρώνε...
Τη δική μου ούτε της cede, ούτε της orlux, ούτε τις αντίστοιχες με τα έντομα πλησίαζαν...
Μέχρι που βρήκα την υγειά μου στην Ιndios .
 
Έχω μια σχετική απορία πάνω στο θέμα. Η οικογένεια μου χρόνια τώρα παράγει ερασιτεχνικά αποξηραμένα βότανα (ρίγανη, θυμάρι βασιλικό δυόσμο) που είτε τα καλλιεργεί είτε τα μαζεύει από την φύση (κυρίως τη ρίγανη). Η ερώτηση μου είναι, από τη στιγμή που αποξηρανθούν τα βότανα, τι άλλη διαδικασία πρέπει να κάνω για να την δώσω στα πουλιά (καναρίνια καρδερίνες) ώστε να μην είναι δυνητικά φορείς μικροβίων. Επίσης να προτιμήσω τα δικά μας προϊόντα ή του εμπορίου; Μιλάω βασικά από θέμα ασφάλειας όχι ποιότητας.
 
Έχω μια σχετική απορία πάνω στο θέμα. Η οικογένεια μου χρόνια τώρα παράγει ερασιτεχνικά αποξηραμένα βότανα (ρίγανη, θυμάρι βασιλικό δυόσμο) που είτε τα καλλιεργεί είτε τα μαζεύει από την φύση (κυρίως τη ρίγανη). Η ερώτηση μου είναι, από τη στιγμή που αποξηρανθούν τα βότανα, τι άλλη διαδικασία πρέπει να κάνω για να την δώσω στα πουλιά (καναρίνια καρδερίνες) ώστε να μην είναι δυνητικά φορείς μικροβίων. Επίσης να προτιμήσω τα δικά μας προϊόντα ή του εμπορίου; Μιλάω βασικά από θέμα ασφάλειας όχι ποιότητας.
Εννοείς μικρόβια που επέζησαν πάνω στα αποξηραμένα φυτά - βότανα;
 
Επίσης να προτιμήσω τα δικά μας προϊόντα ή του εμπορίου; Μιλάω βασικά από θέμα ασφάλειας όχι ποιότητας.
Κατ' αρχήν τα αποξηραμένα τα δίνεις όπως είναι.
Είναι ερώτηση αυτή που κάνεις; Φυσικά τα δικά σας. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το μαζικό εμπόριο χρησιμοποιεί καλύτερα προϊόντα;
 
Εαν εχουν αποξηρανθει σε μερος που δεν εχει υγρασια και ειναι σκοτεινο (χωρις εκθεση στον ηλιο) δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Αν ειναι δικα σας, πριν τα μαζεψετε για να τα ξερανετε ριξε ενα νερακι καλο απο πανω να ξεπλυθουν και αφου στεγνωσει το φυτο, μετα κοψτα και ξερανε τα. Το να ειναι 'πεντακαθαρα' νομιζω δεν γινεταικαι ας μην γινομαστε υπερβολικοι με αυτο, και εγω για να φαω τη ριγανη απο τη γλαστρα μου ενα δυο νερακια την κανω, δε νομιζω τα πουλακια να εχουν θεμα :)

**εννοειται καλυτερα η δικη σου, του εμποριου πιθανον να εχουν αλλη επεξεργασια!
 
Back
Top