Φροντίδα Πώς να εκπαιδέυσω κοκατιλ να ανεβαίνει στο χέρι μου;

Με πολλήηηη υπομονή! Θα βάζετε το δάχτυλό σας κοντά στα πόδια του και με τον καιρό θα τα συνηθίσει. Μετά θα τα χαιδεύετε με το δάχτυλό σας και μετά θα προσπαθείτε να το βάλετε μέσα στα ποδαράκια του. Σαν κλαδάκι δηλαδή!
 
Επειδη καθ'οτι αρχάριος θα σου πρότεινα 2 ωρες την μερα τουλαχιστον να ασχολεισαι μαζι του...Αν μπορέις περισσοτερο ακόμα καλυτερα ετσι ώστε να μπορέσει να σε συνηθήσει...
Λοιπόν θέλουμε να ανέβει πάνω μας οπότε να μας εμπιστευεται, ακου πως γινεται διαλέγεις κάποια λιχουδια (π.χ:φρουτο) και την κρατας εξω απο τα κάγκελα... Περιμένεις υπομονετικα μεχρι να έρθει.. Αν δεν ερθει αλλαξε λιχουδια και περιμενε.. Οταν ερθει με το καλό συνέχησε για λίγο καιρο μέχρι να φτασετε στο σημειο να μην υπάρχει κανένας ενδιασμος...
Εν συνεχεια αφου καταντήσει πλέον ρουτινα προσπάθησε να βάλεις το χερι σου μέσα στο κλουβι... Το κλουβι ειναι ο χωρος του κι εσυ τον παραβιάζεις με το να βάζεις το χέρι σου... Δωστου τη λιχουδια του για να χαλαρωσει... Μετα θα βάζεις το χερι σου με τη λιχουδια και θα κρατας μια αποσταση ετσι ωστε να αναγκαστει αυτός να έρθει στο χερι σου κι οχι να του το δίνεις... Εχουμε φτάσει στο σημειο να μη φοβάται τα χέρια σου και να σε μπιστευεται κάπως... Τωρα πρόσπαθησε να του χαιδέψεις τα πόδια αρχικα και ύστερα το κεφαλι...
Μετα μπορεις να κανεις και το δαχτυλο σου κλαδι...
 
τ

Σήμερα το ένα μου κοκατίλ έβαλε το ένα πόδι του πάνω στο χέρι μου αλλά μετά άρχισε να με δαγκώνει
 
Back
Top