Φροντίδα Πώς να εκπαιδεύσουμε τον παπαγάλο μας να πάει "τουαλέτα"

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Πώς να εκπαιδεύσουμε τον παπαγάλο μας να πάει «τουαλέτα»

Το να εκπαιδεύσει κανείς τον παπαγάλο του να μην κουτσουλάει όπου βρει, είναι ίσως ένα από τα πιο χρήσιμα πράγματα που μπορείτε να κάνετε για τον εαυτό σας. Και αυτό επειδή τους παπαγάλους δεν τους νοιάζει που κάνουν τις «δουλειές» τους αλλά σίγουρα δεν είναι διασκεδαστικό για εσάς να είστε μονίμως από πισω του με ένα Wettex να καθαρίζετε. Σίγουρα θα του συμβαινουν και ατυχηματα ακομη και μετά την εκπαίδευση, ωστόσο τα πλεονεκτήματα θα γίνουν αμέσως εμφανή!😱


Τι θα χρειαστείτε:

  • ·Μια σχεδιασμένη περιοχή (η οποια θα αποτελεί την τουαλέτα του): πχ. Εφημερίδα, κουτάκι με ειδικό Litter ή το ίδιο το Stand του παπαγάλου. Ακόμη και το κλουβί μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτόν τον σκοπό.
  • ·Μια λέξη ή μικρή φράση που θα λειτουργεί ως «εντολή» (command word)
  • ·Μια ανταμοιβή (κάποια λιχουδιά ή ένα αγαπημένο παιχνίδι)
  • ·Υπομονή!

Όπως θα έχετε σιγουρα παρατηρήσει, οι παπαγάλοι πηγαίνουν στην τουαλέτα πολύ συχνά, συνήθως ανά 15-20 λεπτά αναλόγως την ηλικία και την γενικότερη ιδιομορφία του πουλιού. Για να έχετε επιτυχία θα πρέπει να χρονομετρήσετε το διάστημα που ο παπαγάλος σας κάνει την «ανάγκη» του. Καλό είναι η χρονομέτρηση να λάβει μέρος εκτός κλουβιού καθώς κάποιοι παπαγάλοι τείνουν να πηγαινουν τουαλέτα πιο συχνά όταν είναι έξω από το κλουβί. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιο ρολόι για να δειτε πόση ωρα χρειάζεται.


Όταν λοιπον πιστευετε ότι έχει έρθει η ώρα να πάει ο παπαγάλος σας να κάνει την ανάγκη του πηγαίνετέ τον στην προκαθορισμένη τουαλέτα και αρχίστε να επαναλαμβάνετε την εντολή όπως πχ «Γιογιό» κάθε δυο δευτερόλεπτα. Το πουλί μπορεί να αναρωτιέται αλλά συνεχίστε μέχρι να κουτσουλήσει, καθώς δεν πρόκειται να κρατηθεί για πολύ! Μόλις κάνει λοιπόν την ανάγκη του, δείξτε του την ευχαρίστησή σας με ενθουσιασμό λέγοντας « Μπράβο» και ανταμοίψτε με κάποια λιχουδιά ή παιχνίδι! Έτσι θα έχετε ολοκληρωσει την πρωτη σας εκπαιδευση. Συνεχίστε να τον εκπαιδεύετε κάθε φορά που τον βγάζετε από το κλουβι για τις επομενες μέρες. Όση περισσότερη ώρα αφιερώσετε σε μια μέρα, τόσο πιο γρήγορα θα μάθει το πουλί.


Θυμηθείτε:
Εκτός αν ο παπαγάλος έχει εκπαιδευτεί πολύ καλά, εσείς οφείλετε να μετράτε κάθε ποση ώρα κάνει την «ανάγκη» του. Εάν δεν το κάνετε, υπάρχει κίνδυνος το πουλί να κρατιέται και να βλάψει έτσι την υγεία του ή απλά να κουτσουλάει όπου βρει κι ετσι να πάει χαμένη η εκπαίδευση. Εάν είστε τυχεροί και δεν χρονομετρησατε και η τουαλέτα του φίλου σας είναι εύκολα προσβάσιμη κάθε ώρα και λεπτό, ίσως να πηγαίνει μόνο στην τουαλέτα αλλά το πιο σωστό είναι να ακολουθησετε το κόλπο με την χρονομετρηση.
Καλή επιτυχία εύχομαι :D

Πηγές:

<dead link>
 
Θελω μονο να πω οτι εχει μεγαλη σημασια αυτο που γραφει η Μυριαμ στο τελος του ποστ, στο να προσεχετε να μην εξαρτηθει το πουλι απολυτα απο αυτη τη λεξη για να κουτσουλησει διοτι μπορει μετα να τα κραταει χωρις λογο οταν λειπετε και να ζοριζεται αδικα. Και δεν ειναι καλο δεδομενου οτι τα πουλια ειναι φτιαγμενα να κουτσουλανε καθε 15-20 λεπτα.

Εγω το εκανα και ακομη το κανω στον δικο μου και πιανει (αν και τελευταια δεν το κανω τοσο συχνα). Ουτως η αλλως τα κανει μονο στην εφημεριδα του αλλα μεσα στο κλουβι του δεν του λεω ποτε τη φραση για να κουτσουλησει ωστε εκει να ξερει οτι δεν υπαρχει λογος να κρατιεται... Θα σας το δειξω και σε βιντεακι οταν το τραβηξω... 😉
 
Πολύ καλό Μύριαμ! Ειδικά για τους μεγάλους παπαγάλους είναι πολύ χρήσιμο...

Εγω το εκανα και ακομη το κανω στον δικο μου και πιανει (αν και τελευταια δεν το κανω τοσο συχνα). Ουτως η αλλως τα κανει μονο στην εφημεριδα του αλλα μεσα στο κλουβι του δεν του λεω ποτε τη φραση για να κουτσουλησει ωστε εκει να ξερει οτι δεν υπαρχει λογος να κρατιεται... Θα σας το δειξω και σε βιντεακι οταν το τραβηξω... 😉

Πόσο καιρό εφαρμόζεις αυτή τη μέθοδο Ανέστη; και πότε άρχισε να έχει αποτέλεσμα;
 
Πολύ καλό Μύριαμ! Ειδικά για τους μεγάλους παπαγάλους είναι πολύ χρήσιμο...

Πόσο καιρό εφαρμόζεις αυτή τη μέθοδο Ανέστη; και πότε άρχισε να έχει αποτέλεσμα;
To εκανα για αρκετο διαστημα Εφη περιπου ενα μηνα μπορει και λιγο παραπανω πριν τα καταφερουμε! Και μια φορα εκει που τον δοκιμαζα αν θα ακουσει δεν πιστευα στα ματια μου! Η επιβραβευση του ηταν με τη φωνη μου και τον εκανα να νιωθει πολυ περηφανος οτι εκανε και πολυ καλο.:D Απο τοτε σχεδον παντα "επιανε" οταν το ελεγα... Βεβαια τον τελευταιο καιρο οπως ξαναειπα το αμελησα λιγο το ζητημα αυτο και μαλλον θελει λιγο φρεσκαρισμα! 🙄
 
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
να προσθεσω πως ο χρονος που προαναφερατε 20-30 λεπτα μπορει να
διαταραχθει αν κατι φοβηξει τον παπαγαλο... Οποτε εχουμε ατυχημα...
 
To εκανα για αρκετο διαστημα Εφη περιπου ενα μηνα μπορει και λιγο παραπανω πριν τα καταφερουμε! Και μια φορα εκει που τον δοκιμαζα αν θα ακουσει δεν πιστευα στα ματια μου! Η επιβραβευση του ηταν με τη φωνη μου και τον εκανα να νιωθει πολυ περηφανος οτι εκανε και πολυ καλο.:D Απο τοτε σχεδον παντα "επιανε" οταν το ελεγα... Βεβαια τον τελευταιο καιρο οπως ξαναειπα το αμελησα λιγο το ζητημα αυτο και μαλλον θελει λιγο φρεσκαρισμα! 🙄

Ένας μήνας δεν είναι αρκετά μεγάλο διάστημα! Αξίζει τον κόπο πραγματικά! Αλλά για να καταλάβω... όταν φτάσει στο σημείο που βρίσκεται τώρα ο Φοίβος, συνεχίζεις με αυτή την τεχνική μέχρι να εκπαιδευτεί πολύ καλά και να πηγαίνει μόνος του;
Και όταν είσαι απών τι κάνει;
 
Ένας μήνας δεν είναι αρκετά μεγάλο διάστημα! Αξίζει τον κόπο πραγματικά! Αλλά για να καταλάβω... όταν φτάσει στο σημείο που βρίσκεται τώρα ο Φοίβος, συνεχίζεις με αυτή την τεχνική μέχρι να εκπαιδευτεί πολύ καλά και να πηγαίνει μόνος του;
Και όταν είσαι απών τι κάνει;


Ενας μηνας με εναμιση πρεπει να πηρε χωρις αυτο να σημαινει οτι ετσι γινεται με ολα τα πουλια. Αλλα μπορει να το κανουνε πιο συντομα και αλλα πιο αργα.. Ηταν κατα τη διαρκεια του χειμωνα που καθομουνα αρκετα μεσα στο σπιτι και ο Φοιβος ητανε παντα διπλα μου και παρακολουθουσα ακριβως τι κανει πολλες ωρες. Οταν σταθεροποιηθει εκει πρεπει να εχεις στο νου σου οταν το πουλι ειναι μαζι σου οτι εσυ εισαι υπευθυνος για το ποτε θα κουτσουλησει. Δεν ειναι και λιγο. Για τις ωρες που λειπω ο Φοιβος μπαινει στο κλουβι του οπου δεν του ζηταω ποτε σχεδον τιποτα οταν ειναι εκει μεσα διοτι θελω να νιωθει οτι εκει ειναι ενας χωρος δικος του που μπορει να ειναι τελειως χαλαρος...
 
θα το κάνω κ γω στον δικό μου κ ελπίζω να τα καταφέρπυμε.. Επιτέλους κατάφερα να τα ξαναπούμε..φιλιά σε όλους



επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω στάντ. Γιατί δν ξέρω που να ψάξω.. ☹
 
Να σ ροτισω αμα τον εχουμε καπου μακρια απ'τιν τουαλετα τ τι 8α κανουμε;8α μεταφερουμε τιν τοθαλετα για να ειναι κοντα τ;:neutral
 
Back
Top