Φροντίδα Πώς να εξημερώσω ένα ζευγάρι Parrotlets;

Asiminavrd

PB New Member
Εγγραφή
20 Απρ 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα! Χριστός Ανέστη!
προχθες μου έφεραν δώρο ένα ζευγάρι parrotlets, δεν νομίζω να είναι μεγάλα σε ηλικία.
Με ήπιες κινήσεις βάζω το χέρι μου μέσα κανένα 10 λεπτό χωρίς να τα τρομάζω μήπως και κάτσει κανένα στο χέρι μου.. Να με συνηθίζουν σιγά σιγά. Όμως αυτά φοβούνται και πετάνε από εδώ κ από εκεί μεσα άστο κλουβί με αποτέλεσμα να μην μπορώ καν να τα αγγίξω μήπως και δεν με «συμπαθήσουν». Ξέρει κανεις να μου δώσει μια συμβουλή το τι να κάνω; Έχω προσπαθήσει και με φρούτα να τα πλησιάσω αλλά τζίφος!
 
Καλησπέρα είναι λογικό να τρομάζουν και φοβούνται. Τα έχεις παρα πολύ λίγο καιρό. Αρχικά πρέπει να συνηθίσουν τον καινούριο χώρο και ύστερα να ξεκινήσεις να βάζεις το χέρι σου μέσα. Δεν χρειάζεται να τα αγγίξεις! Άφησε τα για λίγες μέρες να συνηθίσουν και ύστερα βάλε το χέρι σου αρχικά έξω από το κλουβι και έπειτα σιγά σιγά μέσα με κάποιο φρούτο. Άφησε το ακίνητο και περίμενε όσο χρειαστεί. Απέφυγε την οπτική επαφή όσο έχεις μέσα το χέρι σου και μιλά τους με χαμηλή φωνή. Μη βιάζεσαι.. Τα περισσότερα παπαγαλάκια έχουν άσχημες εμπειριες από τα χέρια μας! Θέλει χρόνο.. Καλή τύχη
 
Οι 2 μέρες είναι λιγοστές για να περιμένεις να δεις κάποιο αποτέλεσμα. Θα πρότεινα να τα αφήσεις καναδυό εβδομάδες στην ησυχία τους πριν ξαναπροσπαθήσεις να βάλεις το χέρι σου μέσα πέρα απο το να καθαρίσεις κάτι ή να αλλάξεις τα μπολ τους. Είναι ήδη τρομαγμένα απο την αλλαγή και θέλουν χρόνο να συνηθίσουν τα καινούρια δεδομένα τους. Επίσης τα ζευγάρια είναι πολύ πιο δύσκολο να εξημερωθούν. Καλύτερα να ξεκινήσεις να τους προσφέρεις τροφή έξω απο το κλουβί πριν βάλεις το χέρι μέσα. Δεν είδα να έγραψες για τροφή με το χέρι σου προηγουμένως. αν δεν τους προσφέρεις κάτι που θα βρεις να τους αρέσει ποιος ο λόγος να θέλουν να ξεφοβηθούν ένα ανθρώπινο χέρι; 😀
 
Καλησπερα Ασημινα!

Η προσέγγιση σου ειναι λαθος σε αυτη την περιπτωση.
Δεν βαζουμε ποτε το χερι μεσα στο κλουβι για να τα αναγκασουμε μεσα στον πανικο τους και γενικοτερα δεν τα πιεζουμε να κανουν κατι που δεν επιθυμουν.
Το κλουβι ειναι το τελευταιο καταφυγιο που εχουν οταν θελουν να νιωσουν ασφαλεια και στην δικη σου περιπτωση που δεν ειναι εξικοιωμενα με σενα ειναι και το μοναδικο τους καταφυγιο.

Θα βρεις σε καποιο petshop τσαμπι κεχρι millet, που σιγουρα το τρωνε, και θα ξεκινησεις την προσεγγιση με τα χερια σου εκτος κλουβιου και με τις πορτες κλειστες.
Τα τσαμπια αυτα εχουν αρκετο μηκος ωστε να μπορεις να το δινεις απο αποσταση.
Σιγα σιγα και με πολλη υπομονη το μηκος αυτο θα μειωνεται και σε βαθος χρονου θα μπορεις να ταιζεις με την πορτα ανοιχτη ή και αγοτερα επανω στο χερι σου.

Το να τους δωσεις φρουτο αυτη την στιγμη οταν δεν ξερεις αν εχουν μαθει να τρωνε φρουτα δεν ειχει κανενα νοημα, μπορεις να τα δελεασεις μονο με κατι που τρωνε και αυτο ειναι το millet.MONO με λιχουδια θα καταφερεις να τα φερεις κοντα και με κανεναν αλλο τροπο.

Φορανε δαχτυλιδι τα πουλακια;
Η αγορα εχει γινει απο petshop ή απο εκτροφεα;
Τι τροφες τους δινεις;
Σε τι κλουβι τα εχεις;
 
Καλησπερα Ασημινα!

Η προσέγγιση σου ειναι λαθος σε αυτη την περιπτωση.
Δεν βαζουμε ποτε το χερι μεσα στο κλουβι για να τα αναγκασουμε μεσα στον πανικο τους και γενικοτερα δεν τα πιεζουμε να κανουν κατι που δεν επιθυμουν.
Το κλουβι ειναι το τελευταιο καταφυγιο που εχουν οταν θελουν να νιωσουν ασφαλεια και στην δικη σου περιπτωση που δεν ειναι εξικοιωμενα με σενα ειναι και το μοναδικο τους καταφυγιο.

Θα βρεις σε καποιο petshop τσαμπι κεχρι millet, που σιγουρα το τρωνε, και θα ξεκινησεις την προσεγγιση με τα χερια σου εκτος κλουβιου και με τις πορτες κλειστες.
Τα τσαμπια αυτα εχουν αρκετο μηκος ωστε να μπορεις να το δινεις απο αποσταση.
Σιγα σιγα και με πολλη υπομονη το μηκος αυτο θα μειωνεται και σε βαθος χρονου θα μπορεις να ταιζεις με την πορτα ανοιχτη ή και αγοτερα επανω στο χερι σου.

Το να τους δωσεις φρουτο αυτη την στιγμη οταν δεν ξερεις αν εχουν μαθει να τρωνε φρουτα δεν ειχει κανενα νοημα, μπορεις να τα δελεασεις μονο με κατι που τρωνε και αυτο ειναι το millet.MONO με λιχουδια θα καταφερεις να τα φερεις κοντα και με κανεναν αλλο τροπο.

Φορανε δαχτυλιδι τα πουλακια;
Η αγορα εχει γινει απο petshop ή απο εκτροφεα;
Τι τροφες τους δινεις;
Σε τι κλουβι τα εχεις;
[automerge]1587467868[/automerge]
Τα αγόρασα από petshop..
και τροφή ότι μου έδωσε ο άνθρωπος τους δίνω.
89867E40-E34A-47F2-8B92-63B92E309AB8.webp96F31F51-4125-487D-875D-1DC61B21A6E6.webp
 
Η τροφη στο διαφανο σακουλακι ειναι ακαταλληλη για τα πουλια γενικοτερα, δεν εχει να τους προσφερει τιποτε αλλο απο περιττα λιπη και σακχαρα.
Σε οτι αναφορα το βασικο μειγμα, οταν σου τελειωσει σου προτεινω να πας σε κατι καλυτερο.
 
μου είπε ότι είναι η καλύτερη βιταμίνη για τα συγκεκριμένα. τι τροφές μου προτείνετε;
 
Κατ'αρχην αυτο δεν ονομαζεται βιταμινη οπως σου μεταφερθηκε και δεν εχει και καμια σχεση με βιταμινες, αυτο ονομαζεται μαλακη τροφη.
Η συγκεκριμενη ειναι κακης ποιοτητας και χαμηλης διατροφικης αξιας.
Μπορεις αν θελεις να παρεις μια συσκευασμενη, επωνυμη αυγοτροφη οπως ειναι οι Cede,Orlux,Pineta,Witte Molen κτλ ή ενναλακτικα μπορεις να δινεις καλα βρασμενο αυγο.

Σε οτι αναφορα το βασικο μειγμα σπορων μπορεις να πας σε Vadigran,Versele laga,Manitoba που θα ειναι σχεδιασμενες για το ειδος τους.
Μπορεις να επιλεξεις συσκευασιες του κιλου ή και 4 κιλες αφου εχεις 2 πουλακια.

Γενικα θα πρεπει με την παροδο του χρονου να ενταξεις στο σιτηρεσιο τους λαχανικα και φρουτα, ειναι πολυ βασικο να τρεφονται με και με αυτα.
 
Back
Top