Γενικά Πώς να κάνω εξέταση DNA για τη διάκριση φύλου των πουλιών μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Είναι μια ερώτηση που γίνεται όλο και πιο συχνά από όσους θέλουν να μάθουν το φύλο των -μη διμορφικών κυρίως- πουλιών τους. Ποιος από εσάς έχει κάνει αυτή την εξέταση, ποια είναι η διαδικασία που ακολούθησε, ποιο είναι το κόστος και που γίνεται η εξέταση;
 
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει φέτος αρκετές φορές ένα κέντρο στην Γερμανία με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.η διαδικασία είναι η εξης! Κάνεις εγγραφή στο σάιτ της εταιρείας όπου γίνεσαι αυτόματα δεκτός. Μετα αφού κανείς την παραγγελία και πληρωσεις με κάρτα εκτυπωνεις μια φόρμα και αφού την συμπληρώσεις βγαζεις 2 φτερα από φτερουγα η ουρα τα βάζεις σε ένα σακουλάκι και και τα στέλνεις ταχυδρομικος. Το κόστος είναι 9,50 ευρώ για το τέστ και 3,5 ευρώ με το εχπρες... σύνολο 13 ευρώ. Και τα αποτελέσματα έρχονται στην σελιδα με τον κωδικό σου που άνοιξες στο σαιτ! Όταν το ταχυδρομείο είναι όντως εξπρες από την ημέρα που τα έστειλες σε 3-4 μέρες έχεις τα αποτελέσματα.

https://www.tauros-diagnostik-shop.de/en/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγω χρησιμοποιω το συγκεκριεμνο στην Ισπανια!
http://www.sexadodeaves.com/en/

εχει 4,5 ευρω τα 1 Dna και 7,5 το express!

Ηδιαδικασια ειναι η ιδια απλα τα φτερα τα κολλας πανω στο χαρτι που εκτυπωνεις και τα αποστελεις! Το θεμα με το συγκεκριμενο το τελευταιο διαστημα ειναι οτι αργουν τα αποτελεσματα παρα πολυ δυστυχως λογω φορτου εργασιας!
 
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει φέτος αρκετές φορές ένα κέντρο στην Γερμανία

Αυτό έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ. Σαφώς για τα μεγάλα πουλιά δεν χρειάζεται φτερό ουράς ή φτερούγας. Δυο φτερά απο το στήθος αρκούν (ένα στην ουσία κι ένα κρατούν για επαναληψη αν χρειαστει). Εγώ είχα ζητήσει και τεστ PBFD για να είμαι σίγουρος επειδή δεν είχα κάνει στον δράκο (Τζόι) όταν τον πήρα. Επισυνάπτω τα χαρτιά για να έχετε μια ιδέα για τι μιλάμε. Πρώτα μου ήρθαν τα αποτελέσματα στο μέιλ κι έπειτα ταχυδρομικά. Είχαν πει μέσα σε μια εβδομάδα και στις 5 ημέρες τα είχα. Γερμανοί βλέπεις, τυπικοί άνθρωποι... 😀

IMG_7467_zpsdmqknxoi.webp IMG_7466_zpsnch6a6ue.webp IMG_7465_zpsagkrqrhe.webp
 
βγαζεις 2 φτερα από φτερουγα η ουρα τα βάζεις σε ένα σακουλάκι και και τα στέλνεις ταχυδρομικος.

Καλυτερο (για το πτηνο) ειναι το φτερο πτησης @kostas karderines ή της ουρας;
Δεν σε "μισουν" τα πουλακια μετα το ξεπουπουλιασμα;
 
Αυτό έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ. Σαφώς για τα μεγάλα πουλιά δεν χρειάζεται φτερό ουράς ή φτερούγας. Δυο φτερά απο το στήθος αρκούν (ένα στην ουσία κι ένα κρατούν για επαναληψη αν χρειαστει). Εγώ είχα ζητήσει και τεστ PBFD για να είμαι σίγουρος επειδή δεν είχα κάνει στον δράκο (Τζόι) όταν τον πήρα. Επισυνάπτω τα χαρτιά για να έχετε μια ιδέα για τι μιλάμε. Πρώτα μου ήρθαν τα αποτελέσματα στο μέιλ κι έπειτα ταχυδρομικά. Είχαν πει μέσα σε μια εβδομάδα και στις 5 ημέρες τα είχα. Γερμανοί βλέπεις, τυπικοί άνθρωποι... 😀

View attachment 54657 View attachment 54658 View attachment 54659καλημέρα
[automerge]1627372486[/automerge]
καλημέρα , επειδή έχω εγγραφει στο ίδιο διαγνωστικό κέντρο και προσπαθώ να κάνω την ίδια διαδικασία για να μάθω το φύλλο του κοκατιλ μου ,
μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις, αν είναι αυτη η φόρμα (επισυναπτόμενη) που στελνω με τα δειγματα ?
[automerge]1627372686[/automerge]
Σας το στελνω ποιο ευκρινή
 

Συνημμένα

  • ΦΟΡΜΑ DNA.webp
    ΦΟΡΜΑ DNA.webp
    1,6 KB · Προβολές: 32
  • ΦΟΡΜΑ DNA1.webp
    ΦΟΡΜΑ DNA1.webp
    2,6 KB · Προβολές: 32
Τελευταία επεξεργασία:
@RONH
Εάν θυμάμαι καλά αφού κάνεις την παραγγελία και πληρώσεις σου έρχεται στο mail αυτη η φόρμα, την τυπώνεις και την στέλνεις μαζί με τα φτερά...

taurus.webptaurus-2.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται αυτό, δεν είχα ιδέα πως υπάρχη κάτι τέτοιο, καλά που έχουμε και το pb.
Άμα το κάνω με φτερά που δεν ξέρω από πιο μέρος του σώματος είναι δηλαδή της είχαν πέσει, και δεν είναι φρέσκα ( περίπου 1 μήνα) θα έχει αποτέλεσμα?
 
Άμα το κάνω με φτερά που δεν ξέρω από πιο μέρος του σώματος είναι δηλαδή της είχαν πέσει, και δεν είναι φρέσκα ( περίπου 1 μήνα) θα έχει αποτέλεσμα?
Όχι, δεν θα έχει αποτέλεσμα γιατί τα πεσμένα φτερά είναι ήδη νεκρά, δεν υπάρχουν ζωντανά κύτταρα (γενετικο υλικό) που είναι απαραίτητο για την εξέταση.
Το γενετικό υλικό που χρειάζεται για την εξέταση βρίσκεται στη ρίζα από το καλάμι του φτερού.
 
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει φέτος αρκετές φορές ένα κέντρο στην Γερμανία με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.η διαδικασία είναι η εξης! Κάνεις εγγραφή στο σάιτ της εταιρείας όπου γίνεσαι αυτόματα δεκτός. Μετα αφού κανείς την παραγγελία και πληρωσεις με κάρτα εκτυπωνεις μια φόρμα και αφού την συμπληρώσεις βγαζεις 2 φτερα από φτερουγα η ουρα τα βάζεις σε ένα σακουλάκι και και τα στέλνεις ταχυδρομικος. Το κόστος είναι 9,50 ευρώ για το τέστ και 3,5 ευρώ με το εχπρες... σύνολο 13 ευρώ. Και τα αποτελέσματα έρχονται στην σελιδα με τον κωδικό σου που άνοιξες στο σαιτ! Όταν το ταχυδρομείο είναι όντως εξπρες από την ημέρα που τα έστειλες σε 3-4 μέρες έχεις τα αποτελέσματα.

https://www.tauros-diagnostik-shop.de/en/
3,5€ απλό ταχυδρομείο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: RONH
@Voukefalas τελευταία φορά που είχα στείλει ήταν 3,5 το εξπρές αλλά υπάρχει περίπτωση πλέον να μην υπάρχει σαν εξπρές αν θυμάμαι καλά ίσως έχει καταργηθεί και να είναι κανονική απλή αποστολή.
 
Καλησπέρα σας.
Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία για να κάνω 4 πουλάκια μου dna test για τον έλεγχο του φύλου.
Αυτή τη στιγμή είμαι στο βήμα που βάζω τα στοιχεία μου. Αφού λοιπόν βάλω τα στοιχεία από το κάθε πουλάκι, πατάω στο create shipment και μου έρχεται mail με τις φόρμες;
Και αφού τις εκτυπώσω βάζω σε αεροστεγή σακουλάκια τα φτερά όπως αναφέρεται και πιο πάνω, τα βάζω με τη φόρμα σε ένα φάκελο για κάθε πουλάκι ξεχωριστά και τέλος σε έναν μεγαλύτερο όλα τους φακέλους και τον στέλνω;

Νομίζω κατάλαβα πως λειτουργεί αλλά για μια επιβεβαίωση..
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-10-20-19-09-47-552_com.android.chrome_copy_1024x1540.webp
    Screenshot_2021-10-20-19-09-47-552_com.android.chrome_copy_1024x1540.webp
    53,2 KB · Προβολές: 22
Έκανα τελικά τη διαδικασία όπως περιεγραψα πιο πάνω μόνο που έβαλα σε κάθε φάκελο και το χαρτί που μου έστειλαν με mail σημειώνοντας με μαρκαδόρο για ποιο ακριβώς πουλάκι είναι το δείγμα. Για τα 4 δηλαδή πουλάκια εκτύπωσα 5 φορές το έγγραφο που συνοδεύει την αποστολή, και ένα χωρίς σημείωση στον μεγαλύτερο που ήταν οι "υποφακελοι".
Το κόστος αποστολής ήταν 7,5€.
Λίγο πόνεσαν τα πουλάκια και με στεναχώρησε λίγο αλλά αναγκαίο κακό.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top