Φροντίδα Πώς να κάνω τα παπαγαλάκια μπάτζι να ανέβουν στο χέρι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marisa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marisa

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2023
Μηνύματα
11
Πόλη
Καλαμάτα
Γειά σε όλους... εδώ και πέντε μέρες έχω πάρει ένα ζευγάρι παπαγαλάκια μπάτζι... ασχολούμαι αρκετές ώρες μαζί τους και δεν θα έλεγα ότι με φοβούνται πολύ... πώς όμως θα τα κάνω να ανέβουν στο χέρι μου... μπορεί να με βοηθήσει κάποιος
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν είναι και τόσο εύκολο όταν πρόκειται για δύο πουλιά που μένουν μαζί, αλλά φυσικά δεν είναι και αδύνατο αυτό που ζητάς.
Το πρώτο βήμα έχει μάλλον γίνει...εφόσον δεν σε φοβούνται πολύ, θα μπορούσες σταδιακά, με μικρά προσεκτικά βήματα, να μειώνεις την απόσταση μεταξύ σας και να τους μιλάς με μαλακιά ήσυχη φωνή. Έπειτα, το επόμενο βήμα είναι να αγοράσεις κεχρί μίλετ και να τους προσφέρεις πολύ μικρές ποσότητες κρατώντας το (το χέρι σου έξω από το κλουβί). Αφού εξοικειωθούν και με αυτό, μπορείς να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί με το κεχρί, και να μειώνεις την απόσταση του χεριού από τα πουλιά. Όταν θα φτάσεις να τρώνε από την παλάμη σου, μπορείς να χρησιμοποιείς τον δείκτη σου για να στέκονται.
Καλή επιτυχία.
 
@ianos Γεια σας και πάλι μόλις κοίταξα τι είναι το κεχρί μίλετ... Αυτό το προϊόν το έχω αγοράσει, το βάζω μέσα στην ταίστρα τους αλλά από ότι βλέπω το πετάνε...με τι άλλο μπορώ να το αντικαταστήσω;
 
Είσαι βέβαιη ότι πρόκειται για κεχρί μίλλετ; Θα σου βάλω φωτογραφία https://petgo.gr/product/padovan-panico-in-spiga/
Συνήθως το δίνουμε όχι στη βασική τροφή, αλλά ως κέρασμα, ένα μικρό κομματάκι από το τσαμπί
 
Back
Top