Φροντίδα Πώς να κάνω το Zako μου να με εμπιστευτεί;

ΠΑΝΟΣ

PB Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2008
Μηνύματα
141
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σε όλους σας! Τελικά με συζήτηση στην οικογένειά μου αποφασίσαμε να κρατήσουμε τον Κόκο! Θα ήθελα να μου πείτε πώς να κερδίσω την εμπιστοσύνη του. Τον έχω χαιδέψει πολλές φορές στο κεφάλι μόλις του λέω"down το κεφάλι".Άλλες φορές όμως μου κοματιάζει τα δάχτυλά μου βγάζοντας αίμα. Του δίνω καθημερινά φρέσκα φρούτα όπως μήλο, βανίλια, φράουλα, γερμά και μπανάνα όπου ξετρελένεται! Τα άλλα φρούτα που ανέφερα δεν τα τρώει αλλα εγώ επιμένω να του τα δίνω. Επίσης τον ταίζω με σπόρους της Versele-Laga"Parrot Prestige","ΧtraVital Complete Food" της Beaphar και τα αναμιγνύω με αυγοτροφή "Gold Patte"της Orlux. Ξετρελένεται για pellets της kaytee για μωρά παπαγάλους αλλά απο εκεί που τα έπερνα λένε ότι έχουν έλλειψη αλλά έχουν παραγγείλει εδώ και καιρό. Τι άλλο να κάνω στην διατροφή του; Α επίσης έχω ακούσει ότι οι ζακό έχουν έλλειψη ασβεστίου και έχω ακούσει για σουπιοκόκαλο(όπου δεν ξέρω που να το βρώ)και κίτρινο τυρί(όπου του δίνω).Απο τον εκτροφέα όπου τον πήρα μου είπε να πάρω ψωμί να το κόψω σε μικρά κομματάκια και να τα βουτήξω σε γάλα.Αληθεύει αυτο; Αφού την λακτόζη δεν μπορούν να την χωνέψουν με αποτέλεσμα διάροια και έπειτα απο πολλές διάρειες θάνατος.
 
Kαταρχην χαιρομαι για την αποφαση σου να μην εγκαταλειψεις ουτε το πουλι ουτε τις προσπαθειες σου τοσο συντομα. :)

Το σουπιοκοκκαλο υπαρχει σε ολα φανταζομαι τα πετ σοπ. Μπαινεις μεσα και το ζητας ετσι ακριβως. Το ψωμι βουτηγμενο σε γαλα εγω προσωπικα δεν θα το εδινα συχνα, βεβαια οπως και το κιτρινο τυρι σε μικρες ποσοτητες 1-2 φορες την εβδομαδα δε δημιουργει κανενα προβλημα φανταζομαι. Δε μιλαμε βεβαια για μια φετα ψωμι αλλα για μεγεθος οσο μια ανθρωπινη μπουκια. 😉
Επισης μια πολυ καλη πηγη ασβεστιου ειναι τα αμυγδαλα (αναλατα και αψητα). Εγω αυτα χρησιμοποιω διοτι ο δικος μου δεν το ακουμπαει ουτε γι αστειο το σουπιοκοκκαλο η το αυγο με το τσοφλι που επισης περιεχει ασβεστιο και με τα αμυγδαλα ξετρελαινεται.:) Ειναι και το βασικο του κινητρο οταν θελω να τον εκπαιδευσω πανω σε κατι.

Οι λογοι που δαγκωνει μπορει να ειναι πολλοι. Εχεις παρατηρησει ποτε σε δαγκωνει; Δαγκωνει μονο εσενα; Δειχνει αδυναμια σε καποιο αλλο μελος της οικογενειας σου μηπως;
 
Φοίβο σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Όχι δεν με δαγκώνει μόνο εμένα. Όταν πάω να τον χαιδέψω με δαγκώνει.Αδυναμία πιο πολύ έχει στην μητέρα μου.
 
Πανο τηρεις οσα εχουμε ξαναπει εδω στο φορουμ περι θεσεως; Δηλαδη να μην καθεται πανω σε ωμους οχι ψηλοτερα απο τα ματια μας κτλ; Εξω απο το κλουβι του εξακολουθει να βγαινει; Στο χερι σου ανεβαινει; Τα φτερα του ειναι ψαλιδισμενα;
Αν τον χαιδεψει η μαμα σου τοτε αυτην τη δαγκωνει;
 
Nαι τα τηρώ Φοίβο.Βγαίνει έξω απο το κλουβί. Είναι πάντα ανοιχτό απο πάνω το κλουβί μπαίνει, βγαίνει και τον παίρνω μαζί μου καμιά φορά. Είναι ψαλιδισμένα τα φτερά του. Την έχει δακγώσει και την μητέρα μου
 
Πανο ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω ο παπαγαλος προσπαθει να επιβληθει για να δει αν θα του περασει και ως που μπορει να φτασει. Τι σημεια δαγκωνει, δαχτυλα η οπου βρει; Οταν δαγκωνει πως αντιδρατε εσυ η τα υπολοιπα μελη της οικογενειας;
 
To σημειο για να καθεται ενας παπαγαλος που δαγκωνει ειναι ο καρπος του χεριου και μονο εκει. Ουτε παλαμη ουτε δαχτυλα ουτε πουθενα αλλου. Η παλαμη πρεπει αν ειναι μαζεμενη γροθια και τα δαχτυλα διπλωμενα προς τα μεσα. Το χερι το κραταμε στο υψος της κοιλιας μας εχοντας το κεφαλι κοντα στην κοιλια μας και τον αγκωνα λυγισμενο σε ορθη γωνια. Ετσι δεν θα εχει το περιθωριο ουτε να ανεβει προς τα πανω ουτε να σκυψει να δαγκωσει. Αν κανει κινηση παρολα αυτα να σε "πιασει" πλαγιως στριφογυρισε ελαφρα (οχι να τον ριξεις) το χερι σου ωστε να χασει την ισορροπια του και πες του "μη" κοφτα και μια αγρια ματια. Αν σταματησει δωστου μια λιχουδια κατι που του αρεσει πολυ. Αν συνεχισεις αυτην την τακτικη οχι μονο εσυ αλλα και οι υπολοιποι, πιστευω πως θα εχει αποτελεσμα.:)

Σε τι δωματιο μενει ο παπαγαλος, εννοω που περναει τις πιο πολλες ωρες και που κοιμαται; Παρεα ποσες ωρες εχει;
 
Στην αρχή τον είχα στο δωμάτιό μου αλλά επειδή είμαι μόνος μου στο δωμάτιο τον έβαλα στο καθιστικό όπου εγώ και η οικογένειά μου καθόμαστε τις πιο πολλές ώρες την ημέρα. Παρέα έχει 14 ώρες
 
Ναι αλλα που κοιμαται; Ειναι πιθανο αν δεν συμπληρωνει καποιες ωρες συνεχομενου υπνου καπου ησυχα αυτος να ειναι και ενας ακομη λογος που του δημιουργει προβλημα-εκνευρισμο και δαγκωνει.
 
Στο καθιστικό κοιμάται απο τις 10 το βράδυ εως τις 6 το πρωί

Γιαννη τα πουλια πρεπει να κλεινουν ενα δωδεκαωρο οταν κοιμουνται. Οι 8 ωρες ειναι πολυ λιγες κι ισως οπως σου λεει ο Ανεστης να ναι κι αυτος ενας παραγοντας που του φερνει εκνευρισμο.
 
Επισης στο καθιστικο καθεστε κι εσεις μετα τις 10 το βραδυ σωστα; Αρα υπαρχει τηλεοραση και ομιλια διπλα του. Δοκιμασε να τον βαλεις να κοιμηθει καπου ησυχα για 10 ωρες για μια εβδομαδα και ισως να δεις καποια διαφορα. 😉
 
Back
Top