Γενικά Πώς να κρεμάσω κεχρί από το κλουβί

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Πολύ χαζή ερώτηση ξέρω, αλλά ότι και να έχω βρει στο σάιτ ο δικός μου τα φοβάται..
μανταλάκια είναι πολύ μεγάλα, έχω δοκιμάσει μικρά πιαστρακια και κοκαλακια μαλλιών (όλα ουδέτερο χρώμα)

σκέφτηκα για κορδέλα κλωστή ή σύρμα αλλά δεν ξέρω εάν είναι καλή ιδέα
 
@marinazizel καλησπέρα. Εννοείς ότι τρώει κεχρι από το χέρι ή κάτω από την βάση του κλουβιού ενώ αν το πιάσεις με μανταλάκι δεν πλησιάζει; Αν συμβαίνει αυτό απλά βάλε το στο σκεύος που του βάζεις τους σπόρους και το κεντρικό στέλεχος το "δένεις" στο κάγκελο. Ένα γύρισμα να του κάνεις να μην φεύγει. Άλλος τρόπος είναι με μανταλάκι κουρτίνας (το αγαπημένο μου εξάρτημα κάνει για τα πάντα σχεδόν στο κλουβί).
 
@Kostas Pyl Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στην βάση του κλουβιού δεν κατεβαίνει με τίποτα, ή έστω κάθε φορά που κατεβαίνει τρομάζει.
Με μανταλάκι δεν πλησιάζει καθόλου δυστυχώς, έχω δοκιμάσει και με μεταλλικό που μοιάζει με αυτό που βάλατε..
Απλά σκέφτηκα να βάλω σε άλλο μέρος από το μπωλ με τους σπόρους για να είναι πιο διασκεδαστικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@marinazizel Γιατί πρέπει να είναι μόνιμα το κεχρί στο κλουβί; εκτός ότι παχαίνει, εάν το τρώει συχνά, δεν χάνεται η σημασία του ως επιβράβευση στην εκπαίδευση του; ερώτηση θέτω.
 
@MARY58 Μήπως θέλει να το βάζει κάποιες φορές και όχι πάντα? @marinazizel πόσο καιρό το έχεις το καναρίνι γιατί δεν δικαιολογείται να φοβάται τα μανταλάκια και την βάση του κλουβιού. Επίσης πόσο καιρό το έχεις στο κλουβί; Δες επίσης αν υπάρχει κάτι μέσα που το ενοχλεί ή το έχει στρεσσαρει (κάτι αιχμηρό ας πούμε από κάποιο κακό πλαστικό ή μέταλλο) όπως επίσης αν έχει θέμα με τα πόδια του. Γενικά για πρόσεξε την συμπεριφορά του. Αν βάλεις κάτι άλλο με μανταλάκι που ξέρεις ότι το τρώει θα το φάει; ας πούμε μήλο. Διότι αν το φάει δεν φταίει το μανταλάκι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε το γνωρίζω ότι η @marinazizelρ αναφέρεται σε κοκατιλ κ όχι σε καναρίνι. Κ για αυτό ανέφερα ότι χρησιμοποιείται ως επιβράβευση στην εκπαίδευση τους, γιατί το κεχρί για τα κοκατιλ είναι λιχουδιά.
 
@marinazizel Γιατί πρέπει να είναι μόνιμα το κεχρί στο κλουβί; εκτός ότι παχαίνει, εάν το τρώει συχνά, δεν χάνεται η σημασία του ως επιβράβευση στην εκπαίδευση του; ερώτηση θέτω.

δεν το έχω μόνιμα! Απλά όταν προσπαθώ να τον εκπαιδεύσω, έχω το χέρι μου μέσα στο κλουβί ή απέξω κοντά του. Όταν κρατάω εγώ το κεχρί, συνήθως δεν τρώει καθόλου ή έχει πολύ νευρικότητα, ενώ εάν το κρατάω με το άλλο χέρι εκτός κλουβιού φαίνεται πιο ήρεμος και τρώει. Απλά επειδή άλλαξα κλουβί δεν έχω βρει τρόπο να το κρατάω ταυτόχρονα. Είναι μια ερώτηση ελάχιστης σημασίας αλλά είπα μήπως υπάρχει κάποια ιδέα 😅

@MARY58 Μήπως θέλει να το βάζει κάποιες φορές και όχι πάντα? @marinazizel πόσο καιρό το έχεις το καναρίνι γιατί δεν δικαιολογείται να φοβάται τα μανταλάκια και την βάση του κλουβιού. Επίσης πόσο καιρό το έχεις στο κλουβί; Δες επίσης αν υπάρχει κάτι μέσα που το ενοχλεί ή το έχει στρεσσαρει (κάτι αιχμηρό ας πούμε από κάποιο κακό πλαστικό ή μέταλλο) όπως επίσης αν έχει θέμα με τα πόδια του. Γενικά για πρόσεξε την συμπεριφορά του. Αν βάλεις κάτι άλλο με μανταλάκι που ξέρεις ότι το τρώει θα το φάει; ας πούμε μήλο. Διότι αν το φάει δεν φταίει το μανταλάκι!

Τον έχω από το 2015, αγορασμένος από πετ σοπ(δεν είναι ήμερος). Ήταν από πάντα έτσι φοβιτσιαρης, πιστεύω ότι είναι στον χαρακτήρα του γιατί παρόλο ότι με γνωρίζει τόσα χρόνια και περνάω χρόνο μαζί του, ακόμη δεν έχει συνηθίσει την φωνή μου😅 Επίσης, όταν ήταν πιο μικρός δεν έτρωγε καν την τροφή του γιατί είχε ηλιόσπορους αλλά ευτυχώς πρόλαβα και την άλλαξα.
Το κλουβί του πιστεύω ότι είναι κάπως καλό, δεν υπάρχει κάποιο αντικείμενο (ελπίζω) που να τον στρεσσαρει. Με τα μανταλάκια ειδικά έχει πολύ μεγάλο θέμα, και έξω από το κλουβί να είναι, φοβάται και πηγαίνει σε μια γωνιά.

Μικρή επισήμανση: μιλάμε για κοκατίλ, όχι για καναρίνι. @marinazizel δες εδώ:
Ευχαριστώ πολύ! Θα δω εάν μπορέσω να βρω κάτι ανάλογο Ελλάδα ή εάν μπορώ να παραγγείλω.
 
Θα δω εάν μπορέσω να βρω κάτι ανάλογο Ελλάδα
Ανάλογο ποιου προϊόντος; Το link προς τη σελίδα περιέχει δεκάδες ποϊόντα που στην πλειοψηφία τους είναι άσχετα με αυτό που ψάχνεις να βρεις. Έχεις εντοπίσει κάποιο συγκεκριμένο πού θα ήθελες να βρεις στην Ελλάδα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ανάλογο ποιου προϊόντος; Το link προς τη σελίδα περιέχει δεκάδες ποϊόντα που στην πλειοψηφία τους είναι άσχετα με αυτό που ψάχνεις να βρεις. Έχεις εντοπίσει κάποιο συγκεκριμένο πού θα ήθελες να βρεις στην Ελλάδα;
Υπάρχουν αρκετές επιλογές στο link από την αναζήτηση στο amazon. Εγώ θα πρότεινα το στριφογυριστό πράγμα, μέχρι που είδα
1705942873128.webp
Φαντάζομαι το κοκατίλ δεν χωράει, αλλά όσοι έχουν budgie να το αποφύγουν καλύτερα.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Χωρίς παρεξήγηση αλλά εδώ δεν πάει στο μανταλάκι που είναι μια σταλιά θα πάει σε αυτή την κατασκευή που μοιάζει με κουκούλι απο το Aliens? Χλωμό το βλέπω! Το καλύτερο κατά την άποψή μου είναι να βάλει κάτι μικρό και να το καμουφλάρει με κάτι που να είναι εξοικειωμένο. Ας πούμε με κάποιο χαρτάκι. Μια αλλαγή εναλλακτική είναι το σχοινί ράφια που βρίσκει κανείς σε καταστήματα με γεωργικά είδη. https://images.app.goo.gl/WXJDyfVSpZCCt5Po9
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Kostas Pyl Ευχαριστώ πολύ! Φαίνεται ότι είναι κάτι που δεν θα φοβόταν. Γνωρίζετε εάν είναι ασφαλής για πουλιά;
 
Back
Top