Φροντίδα Πώς να κόψω τα μαύρα νύχια του καναρινιού;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης psysonic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

psysonic

PB New Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2014
Μηνύματα
58
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους πιο έμπειρους όσον αφορά το κόψιμο των νυχιών. Επειδή τα νυχάκια του είναι μαύρα δυσκολεύομαι να εντοπίσω το σημείο που μπορώ να κόψω. Να τα κόψω ελάχιστα στις μύτες; Και πάλι φοβάμαι, αν αιμορραγήσει τι θα κάνω; Ένα ειδικό γυαλόχαρτο που πουλάνε στα pet shop που μπαίνει στις πατήθρες κάνει δουλειά;
 
Θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους πιο έμπειρους όσον αφορά το κόψιμο των νυχιών. Επειδή τα νυχάκια του είναι μαύρα δυσκολεύομαι να εντοπίσω το σημείο που μπορώ να κόψω. Να τα κόψω ελάχιστα στις μύτες; Και πάλι φοβάμαι, αν αιμορραγήσει τι θα κάνω; Ένα ειδικό γυαλόχαρτο που πουλάνε στα pet shop που μπαίνει στις πατήθρες κάνει δουλειά;
Βγάλε καμιά ΚΟΝΤΙΝΗ φωτό στα πόδια του πουλιού ωστε να σου δείξουμε ακριβώς το σημείο που μπορεί να κόψεις με ασφάλεια.
 
Ένα ειδικό γυαλόχαρτο που πουλάνε στα pet shop που μπαίνει στις πατήθρες κάνει δουλειά;
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα γι' αυτό το υλικό, κάνει ζημιά στις πατούσες των πουλιών.
 
Δεν κατάφερα να βγάλω καλύτερη φωτογραφία Μάκη και επειδή είναι μεγάλη σε χωρητικότητα, την ανέβασα στο imageshack. Μαρία ούτε εγώ το έχω χρησιμοποιήσει αλλά δεν ήξερα ότι κάνει ζημιά. Ευχαριστώ!
Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω καλύτερη φωτο.

G4DSD3_edited-001.webp
 
Μάκη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου! Να σαι καλά 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Φιλική συμβουλή, με την πρώτη ευκαιρία, άλλαξε τις πατήθρες σου με ξύλινες στρογγυλές ή έστω με πλαστικές στρογγυλές, κατά προτίμηση δύο διαφορετικών διαμέτρων για την καλύτερη εκγύμναση και ανάπαυση των ποδιών του πουλιού.
 
Οκ Μαρία, θα το κάνω αύριο κιόλας..σ'ευχαριστώ...η ξύλινη να φανταστώ είναι καλύτερη από την πλαστική;
 
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο επόμενο video. Σίγουρα η γλώσσα δεν βοηθάει αλλά στην μπορεί καταλαβαίνουμε πολλα. Άλλωστε μια εικόνα χίλιες λέξεις. Με σχετική υπομονή... όλα θα πάνε καλά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top