Γενικά Πώς να προετοιμάσω το κλουβί του μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dinita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dinita

PB Member
Εγγραφή
6 Μαρ 2008
Μηνύματα
188
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα και πάλι! Πήγα τα μπάτζι μου στον πτηνίατρο, τα βρήκε καλά αλλά η μία θηλυκιά πρέπει να γεννήσει άμεσα. Αγόρασα μία ξύλινη φωλιά, αλλά θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες από την πείρα σας, σχετικά με την προετοιμασία και πώς να οργανώσω το κλουβί.
Είναι 4 μπάτζι στο ίδιο κλουβί, δύο θηλυκά και δύο αρσενικά. Να τα ξεχωρίσω; Τί φροντίδες χρειάζονται τα παπαγαλάκια; Πώς θα το καθαρίζω το κλουβί; και με τη φωλιά τι γίνεται;
Οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες, καλύτερες κι από αυτές που δίνονται στα βιβλία.
Αμα γίνω. Γιαγιά με το καλό, θα το μάθετε αμέσως!
Σας ευχαριστώ πολύ! 🙂
 
Να τα ξεχωρίσω;

Καλό θα ήταν να χωρίσεις τα ζευγάρια:)

τί φροντίδες χρειάζονται τα παπαγαλάκια;

Θα πρέπει τώρα που είναι σε φάση αναπαραγωγής να τους παρέχεις μια πλούσια σε βιταμινές διατροφή. Φρούτα και λαχανικά, λίγο αυγό και επίσης μην ξεχνάς να τους παρέχεις διάφορες πηγές ασβεστίου, όπως είναι το σουπιοκόκαλο, grit κα γιατί αν έχουν έλλειψη ασβεστίου μπορεί να σπάσουν τα αυγά τους.🙄
Επίσης υπάρχουν αν θες διάφορα συμπληρώματα για την περίοδο της αναπαραγωγής.

πώς θα το καθαρίζω το κλουβί;

Το κλουβί θα το καθαρίζεις κανονικά αλλά με αργές κινήσεις και ήρεμα για να μην τα ταράξεις. Μην πολυμετακινείς μόνο το κλουβί για να μην φοβηθεί η θηλυκιά.

και με τη φωλιά τι γίνεται;

Η φωλιά θα ήταν προτιμότερο να είναι κλειστού τύπου για να νιώθει ασφάλεια το θηλυκό. Μπορείς μέσα να τους βάλεις λίγη άμμο για να κρατάει την θερμοκρασία των αυγών και να προφυλάσσονται από τυχόν χτυπήματα. Δεν σου προτείνω το πριονίδι διότι πολλά πουλιά το πετάνε έξω απ' τη φωλιά τους.
Η φωλιά θα πρέπει να καθαρίζεται.

Κοίταξε κι εδώ ένα σχετικό topic:
https://community.petbirds.gr/threads/Καθαρισμος-φωλιας-παπαγαλων.4037/

Κοίταξε κι ένα άρθρο γι' αυτά τα πουλάκια:
https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/
 
Ο πτηνίατρος είπε πως πρέπει να γεννήσει άμεσα γιατί έχει πρηστεί η μία ωοθήκη. Τα θηλυκά έχουν δύο ωοθήκες αλλά μόνο η μία λειτουργεί, η άλλη είναι ατροφική συνήθως. Ερχεται η στιγμή που οι ορμόνες φτάνουν σε σημείο έξαρσης, τόσο που δημιουργούν προβλήματα στο πουλί, μπορούν να δημιουργηθούν κύστεις αλλά και να πέσει η άμυνά της, γιατί δεν έχει γεννήσει, και να είναι πιο ευάλωτη σε ασθένειες. (Το ίδιο συμβαίνει και με τα αλμπίνο.) Αρα, πρέπει άμεσα να τη βοηθήσουμε. Από μόνη της πάντως, εδώ και αρκετές ημέρες, είχε αρχίσει να ροκανίζει την ξύλινη πατήθρα με το ράμφος της και αναρωτιόμουν γιατί ήταν ανήσυχη. Η φύση είναι σοφή...
 
Ευχαριστώ πολύ ShadyLady, διάβασα ήδη τα άρθρα και ενημερώθηκα. Ηταν κατατοπιστικότατα! Ομολογώ ότι αγχώθηκα λιγάκι, αλλά πιστεύω πως όταν έρθει η ώρα θα πάνε όλα καλά. (Νιώθω λες και είμαι έγκυος εγώ!)
 
Αναστασία, είχες δίκιο. Τελικά χρειάστηκε να χωρίσω τα ζευγάρια γιατί γινόταν πανικός στο κλουβί. ☹ Τα δύο αρσενικά είχαν πλησιάσει την θηλυκιά που πρέπει να γεννήσει και τη διεκδικούσαν! Κουνούσαν τα φτερά τους επιδεικτικά και έκαναν κάτι απίστευτα ακροβατικά! Αυτή ήταν πολύ φοβισμένη και ενώ προσπαθούσε να μπει στην φωλιά, δεν την άφηναν, την τσιμπούσαν και μετά τσιμπιόντουσαν μεταξύ τους τα δύο αρσενικά. Εν τω μεταξύ, η άλλη θηλυκιά δρούσε ανενόχλητη και όδευε προς τη φωλιά που προοριζόταν για την πρώτη... 😡 Οπότε πήρα δραστικά μέτρα... Δύο-δύο σε ξεχωριστά κλουβιά και ησύχασε η πλάση. Η συνέχεια, προσεχώς... 😉
 
Ο πτηνίατρος είπε πως πρέπει να γεννήσει άμεσα γιατί έχει πρηστεί η μία ωοθήκη. Τα θηλυκά έχουν δύο ωοθήκες αλλά μόνο η μία λειτουργεί, η άλλη είναι ατροφική συνήθως. Ερχεται η στιγμή που οι ορμόνες φτάνουν σε σημείο έξαρσης, τόσο που δημιουργούν προβλήματα στο πουλί, μπορούν να δημιουργηθούν κύστεις αλλά και να πέσει η άμυνά της, γιατί δεν έχει γεννήσει, και να είναι πιο ευάλωτη σε ασθένειες. (Το ίδιο συμβαίνει και με τα αλμπίνο.) Αρα, πρέπει άμεσα να τη βοηθήσουμε. Από μόνη της πάντως, εδώ και αρκετές ημέρες, είχε αρχίσει να ροκανίζει την ξύλινη πατήθρα με το ράμφος της και αναρωτιόμουν γιατί ήταν ανήσυχη. Η φύση είναι σοφή...


Ντινα τι εξεταση εκανε ο πτηνιατρος και σου ειπε αυτο το πραγμα; 😕 Πως διεκρινε την πρησμενη ωοθηκη;

Δηλαδη τοσα κατοικιδια θηλυκα πουλια που δεν γεννανε και δεν εχουνε προβλημα πως γινεται και το συγκεκριμενο θα εχει; Εγω προσωπικα πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Εκτος και αν εχει καποια παθηση το συγκεκριμενο πουλακι!
 
Σταυρούλα καλημέρα, δεν τα χώρισα από την αρχή βλακωδώς... Νόμιζα ότι όλα θα εξελίσσονταν φυσιολογικά και ας ήταν οι 4 παπαγάλοι στο ίδιο κλουβί.
Η φύση όμως έχει τους δικούς της νόμους και κανόνες. Αλλά και η καθημερινή ζωή επίσης, γιατί όπως λέει η λαϊκή παροιμία, "στους δύο τρίτος (ή τέταρτος στην περίπτωσή μας) δεν χωρά..." Καλή σου μέρα! 🙂
 
:) Φοίβε καλημέρα. Ο πτηνίατρος εξέταση το θηλυκό παπαγαλάκι, το ψηλάφισε, το ακροάστηκε, τα γνωστά. Μου είπε μετά πως δεν έχει φράξει κανένα αυγό μέσα της, αλλά ότι πρέπει να γεννήσει, γιατί την έχω πάνω από δύο χρόνια και ακόμα τίποτα. Τα θηλυκά (αλλά και τα αλμπίνο) που δεν γεννούν είναι πιο ευάλωτα σε ασθένειες και "πέφτει" το ανοσοποιητικό τους σύστημα, λόγω ορμονικής διαταραχής. Κι εγώ παραξενεύτηκα. 😕 Είναι σοφή η φύση πάντως. Ούτε εγώ ήξερα ότι τα θηλυκά μπορούν να παρουσιάσουν πρόβλημα με την ωοθήκη, τι να σου πω. Ομως αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες του γιατρού.
 
Back
Top