Γενικά Πώς να προσθέσω ένα θηλυκό Cockatiel σε τρία αρσενικά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chrisad

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2010
Μηνύματα
547
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,

Εχθές η γυναίκα μου πηγαίνοντας σε μια δουλειά που είχε στην Αλσούπολη, πέρασε έξω από ένα pet και είδε ένα πουλάκι, σήμερα λοιπόν μου το έλεγε γεμάτη ενθουσιασμό, είδα ένα κοριτσάκι μου λέει, και από που κατάλαβες ότι είναι κοριτσάκι της λέω, έγραφε επάνω στο κλουβί το όνομά της μου απαντά... και πως την έλεγαν την ρωτάω; Κονούρα μου λέει. 🤓.

Ήταν ένα κοκατιλάκι, το είχε βγάλει φωτογραφία και το ειδα, σε κλουβί που κάποια στιγμή είχε Κονούρα μέσα, πέρα από το αστείο, και τουλάχιστον επί της παρούσης, από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον, ποιος θα ήταν ο ενδεδειγμένος τρόπος να εισαχθεί μια θηλύκια στην "παρέα" 3 αρσενικών;
 
Εχθές η γυναίκα μου πηγαίνοντας σε μια δουλειά που είχε στην Αλσούπολη, πέρασε έξω από ένα pet και είδε ένα πουλάκι, σήμερα λοιπόν μου το έλεγε γεμάτη ενθουσιασμό, είδα ένα κοριτσάκι μου λέει, και από που κατάλαβες ότι είναι κοριτσάκι της λέω, έγραφε επάνω στο κλουβί το όνομά της μου απαντά... και πως την έλεγαν την ρωτάω; Κονούρα μου λέει. 🤓.
😂 Κορυφαίο!

Να "εισαχθεί" εννοείς στο κοπάδι ή στο ίδιο κλουβί; Ποιος ο απώτερος στόχος, αν υπάρχει;
 
Αν το αποφάσιζα τα κλουβιά θα ήθελαν τροποποίηση έτσι και αλλιώς, έχω τα 2 αδελφάκια στο μεγάλο και τον νεόφερτο σε ένα μόνο του. Για το κοπάδι εννοώ, και αν προέκυπτε κάποιο φλέρτ με σοβαρό σκοπό το βλέπαμε, αλήθεια τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις επικρατεί ο πιο δυνατός; Γιατί μεταξύ των 3ων ο Angel κυριαρχεί, σε ότι και όποιον θέλει. Οι άλλοι 2 υποχωρούν, άλλοτε εύκολα, άλλοτε κρατώντας τα προσχήματα ότι "αντιστάθηκαν" , θα την διεκδικούσαν και οι 3 και αυτή θα επέλεγε έναν; Οι άλλοι 2 πώς το παίρνουν μετά; Θα υπήρχε περίπτωση να μην ήθελε κανέναν από τους 3 ;
 
3 αρσενικά έχεις; 😳 Στα δύο είχα μείνει, διόρθωσα και τον τίτλο. Σε τι κλουβί θα ζουν; Ένα θηλυκό θα αλλάξεις τις ισορροπίες. Κάποια στιγμή θα την διεκδικήσουν και κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι εξέλιξη θα έχει. Αν το θέλεις γιατί δεν την παίρνεις και να προσπαθήσεις να την ταιριάξεις εσύ με όποιον θέλεις; Π.χ. υπολογίζοντας τους χρωματικούς συνδυασμούς των απογόνων.
 
Ναι υιοθέτησα και ένα ακόμη αγόρι που είχαν συγγενικά μου πρόσωπα, γιατί δεν είχαν χρόνο να ασχολούνται. Οι
χρωματικοί συνδυασμοί των απογόνων πώς υπολογίζονται;
 
Οι
χρωματικοί συνδυασμοί των απογόνων πώς υπολογίζονται;

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δεν το κατέχω καλά το άθλημα. 😁 Ο Ζάχος ίσως μπορεί να σε κατευθύνει αν ξέρεις τι γονείς είχαν τα πουλιά σου αλλά μπορείς και να βρεις mutation calculators μέσω google.
 
Back
Top