Αναπαραγωγή Πώς να ταΐσω μπάτζι που έπεσε απο τη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Βill
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Βill

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2020
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Εχω δύο μικρά παπαγαλάκια budgie είναι κοντά 4 εβδομάδων και δεν ξέρω πως να τα ταΐσω και τι (το ενα έπεσε από την φωλιά και δεν πάει πολύ καλά) και θέλω να το ταΐσω στο χέρι!
[automerge]1604848643[/automerge]
*και τι να τα ταΐσω*
 
@Βill Καλησπερα.Τι εννοείς επεσε απο την φωλια εκανες αναπαραγωγη και επεσε απο την φωλια.Αν ειναι μωρο θα πρεπει να φαει με σύριγγα.Θα φτιαχνεις κρεμα η καλυτερη ειναι αυτη(στη φωτογραφία) για εμένα αλλα μπορεις να ψαξεις και για αλλες.Την κρεμα την φτιαχνεις με τη σκονη που παιρνεις και με νερο 38°C

51pebEsfmlL._AC_SY400_.jpg

Σου παραθετω και αυτο θα σε βοηθησει https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-νεοσσών-στο-χέρι.23537/
 
Ευχαριστώ πολύ... Ενώ ότι το πιτσουνακι έπεσε από την φωλιά δεν ξέρω πως και φοβάμαι ότι θα πεθάνει
 
Οι γονείς ταΐζουν κι εκτός φωλιάς σαφώς. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι χρειάζεται τάισμα απο εσένα? Επίσης 4 εβδομάδων είναι δύσκολο πολύ να ανοίξει το στόμα του σε άγνωστο για να φάει.
 
το εχω βάλει πίσω στην φωλιά του πιστεύω να ζήσει
Όπως είπε και ο @ianos είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία να βγαίνουν από την φωλιά, βάλε χαμηλά στο κλουβί ένα μπολ με σπόρους για να αρχίσουν να μαθαίνουν να τρώνε μόνα τους.
 
Όπως είπε και ο @ianos είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία να βγαίνουν από την φωλιά, βάλε χαμηλά στο κλουβί ένα μπολ με σπόρους για να αρχίσουν να μαθαίνουν να τρώνε μόνα τους.
ίσως και ένα ακόμα με μαλακούς σπόρους ή αυγοτροφή, που είναι πιο εύκολα να καταναλωθούν από ένα τόσο νεαρό πουλάκι.
 
Back
Top