Αναπαραγωγή Πώς να τα ταιριάξω για ζευγάρωμα;

Πανος77

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2009
Μηνύματα
63
Πόλη
Κορυδαλλός
Γεια σας! Εχω 6 κοινα καναρινακια(μαλλον, καθως δεν γνωριζω πολλα απο ρατσες)και ειναι 3 αρσενικα και 3 θυληκα.Αυτο που θελω ειναι να βαλω τα 2 ζευγαρια μονο, για ζευγαρωμα την ανοιξη αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω. Το ενα ζευγαρι θα μεινει εκτος.Απ τα αλλα 2 ζευγαρια θελω να μου κανουν 2 γεννες το καθενα, λογω περιορισμενου χωρου και νομιζω πως θα μπορεσω να τα διαχειριστω πιο ευκολα. Τα πουλια ειναι τα εξης
rsz_dsc_0255.webp Αρσενικος 3 χρονων
rsz_dsc_0252.webpΑρσενικος 4 χρονων σκουφατος
rsz_dsc_0233.webpΑρσενικος 1 χρονου
rsz_dsc_0236.webp Θυληκο 1 χρονου αδελφακι με το πανω
rsz_dsc_0239.webp Θυληκο 3 χρονων
rsz_dsc_0234.webpΘυληκο 3 χρονων
Εκτος απ τα χρονιαρικα τα υπολοιπα εχουν ξαναζευγαρωσει
και με επιτυχια. Το ζητουμενο επισης ειναι να βγαλω και διαφορτικα
χρωματα η συνδυασμους. Ελπιζω να εγινα κατανοητος!
 
Πάνο είναι καθαρά δικό σου θέμα το τι θα διαλέξεις αλλά να ξέρεις πως με τα κοινά καναρίνια ότι και να διαλέξεις σαν ζευγάρια το αποτέλεσμα ποτέ δεν είναι σίγουρο.

Εγω προσωπικά θα έβαζα το 3ο με το τελευταίο και το 2ο με το 4ο όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο αλλά γιατί προτιμάω να ανοιχτόχρωμα και μου αρέσουν και τα σκουφάτα:)
 
Καπως ετσι το φανταζομαι κι εγω... Πιο ανοιχτοχρωμα και αν βγει κανενα σκουφατο εχει καλως!
απο το ζευγάρι με τον σκουφάτο στο κάθε αυγό υπάρχει πιθανότητα 50% στο κάθε αυγό να βγει σκουφάτο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
@Πανος77 θα συμφωνήσω με τους φίλους μας παραπάνω η επιλογή είναι δική σου, απλά θα προτείνω αν θες να βάλεις το σκουφάτο με το 3ο θηλυκό επειδή το αρσενικό έχει λίγο στενό κεφάλι και το 3ο θηλυκό έχει πιο μεγάλο κεφάλι με πιο κοντό σβέρκο, οπότε αν βγεί σκουφάτο με πιο μεγάλο κεφάλι θα είναι πιο όμορφο. Επίσης, να αποκλείσεις τα αδερφια οπότε το 10 θηλυκό πάει μόνο με το αρσενικό 3 χρονών!(Αυτά όλα εμείς τα υπολογίζουμε "χωρίς τους ξενοδόχους" τα καναρίνια θα αποφασίσουν αν ταιριάζουν😀)
 
Πάνος, γιατι δεν αργείς λίγο στην έναρξη της αναπαραγωγής ώστε να βάλεις τρία ζευγάρια για μια γέννα, να χωρίσεις τους αρσενικούς με τα παιδιά από την 10η περίπου ημέρα, ώστε αν γεννηθούν αλλα αυγά απο τα θηλυκά να ξέρεις οτι είναι άσπορα και να επιλέξεις απο τις παρατηρήσεις που θα κάνεις στη διάρκεια της πρώτης γέννας, ποιο ζευγάρι θελεις να αφήσεις και για δεύτερη;
Έτσι όλα θα έχουν την ευκαιρία να ζευγαρώσουν και να αποκτήσουν απογόνους, ενώ εσυ θα έχεις μονο 4 γέννες, όπως θελεις.
 
Το δεύτερο αρσενικό να το βάλεις σίγουρα με τη θηλυκιά την κιτρινοπράσινη την προτελευταία.
 
και αν βγει κανενα σκουφατο εχει καλως!
Μόνο ο σκουφάτος σου μπορεί να βγάλει σκουφάτα μικρά... Όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν καμία ελπίδα.. :)

Εγώ θα έβαζα 2 με 5, οπότε μετά αναγκαστικά επειδή έχεις αδέλφια 3 με 6 και 1 με 4. Το τι χρώματα θα σου βγουν θα τρελαθείς! :D
 
Ναι το 2 με το 5 είναι το καλύτερο. Περιμένω να δω απογόνους :)
 
Ναι το 2 με το 5 είναι το καλύτερο. Περιμένω να δω απογόνους :)
Μην εντυπωσιαστείς αν βγει κανένα κίτρινο ή πορτοκαλί! Κοινά είναι αυτά! Στο λέω εγώ που το έχω δει με τα μάτια μου! :D
 
Έτσι είναι με τα κοινά.
Κρύβουν εκπλήξεις στους χρωματισμούς.
Πάντως πιστεύω ότι κάποιο θα βγει ίδιο με έναν από τους δυο γονείς.
 
2 με 5, 3 με 6, 1 με 4 ! Όσο για το αποτέλεσμα, φίλε Λάμπρο,όπως λέει και η Αλίκη.. kinder έκπληξη!
θα περιμένουμε όλοι να δούμε,όμως, με πολύ αγωνία πιστεύω!
σωστή διατροφική προετοιμασία και.. Βουρ! Καλή αναπαραγωγή σου εύχομαι, φίλε!👍
 
Μόλις αποφασίσεις τα ζευγάρια περιμένουμε ενημέρωση εεεε μη μας ξεχάσεις!
 
Αποφασισα!2-4 και 3-5.Απ το ζευγαρι που μενει ο αρσενικος μαλλον θα δωθει δανεικος σε ενα φιλο και η θυληκια μαλλον παει για παραμανα καθως και πιο εμπειρη. Πιστευω να βοηθησει.
 
Αποφασισα!2-4 και 3-5.Απ το ζευγαρι που μενει ο αρσενικος μαλλον θα δωθει δανεικος σε ενα φιλο και η θυληκια μαλλον παει για παραμανα καθως και πιο εμπειρη. Πιστευω να βοηθησει.
Απλά τα μικρά θα βγουν όλα παρδαλά και κυρίως πράσινα... σαν τα αδελφάκια που είναι κιτρινούλικα και ασπρούλικα μην περιμένεις μικρά.. ενημερωτικά στο λέω. Γι αυτό και σου είπαμε να βάλεις τα πράσινα μαζί :)
 
Back
Top