Πώς να φτιάξετε αυτόματη ποτίστρα για πουλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Με αφορμή το θέμα του Βασίλη (billdere) μου ήρθε η ιδέα να φτιάξω ένα βίντεο που θα σας δείξω έναν εύκολο τρόπο να φτιάξετε από απλά υλικά που όλοι έχουμε στο σπίτι μας μια αυτόματη ποτίστρα για πουλιά.

*Συγγνώμη για τα Αγγλικά αλλά επειδή η γλώσσα του ίντερνετ είναι τα Αγγλικά έτσι και εγώ πήγα με τα νερά του :D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

αργότερα ίσος το ανεβάσω στο κανάλι μου και στα ελληνικά (αν το κάνω θα σας το ανεβάσω και εδώ)
 
Πολυ ωραια και ευκολη κατασκευηη!
Μαλλον εγω για τα καναρινια μου θα χρησιμοποιησω μπουκαλακι της λουξ! :Ρ
 
Έξυπνο σαν ιδέα και πολλά μπράβο στο @George98 ...
Αλλά για τους επίδοξους κατασκευαστές της πατέντας θα πω... Πως χρειάζεται πολύ προσοχή γιατί πιθανό λάθος ή αστοχία υλικών θα έχει φοβερά δυσάρεστη "μετάφραση"...
 
Έξυπνη κατασκευή, ωραίο το βίντεο σου Γιώργο!👍
Την δοκίμασες, πίνουν από κει τα πουλιά; Λογικά θα πρέπει να δένεται κάπου για να μην υπάρξουν ατυχήματα έτσι;
 
Λογικά θα πρέπει να δένεται κάπου για να μην υπάρξουν ατυχήματα έτσι;
προφανώς γιατί λόγο σχήματος δεν είναι και πολύ σταθερή

γιατί πιθανό λάθος ή αστοχία υλικών θα έχει φοβερά δυσάρεστη "μετάφραση"...
ακριβός μερικά μπουκάλια είναι πολύ μαλακά και μπορεί να γίνει καταστροφή ! Νομίζω πως το καλύτερο μπουκάλι είναι απο σπράιτ γιατί έχει και καλό σχήμα αλλά είναι και σκληρό

Την δοκίμασες, πίνουν από κει τα πουλιά;
δοκίμασα αν ξαναγεμίζει και μετά την έβαλα στα περιστέρια
δεν κάθισα όμως να δω αν πίνουν (γιατί είχα και άλλη μια ποτίστρα για να πιουν νερό) θα δω σήμερα και θα βγάλω και βίντεο :)
 
σήμερα έβαλα να πιουν μονο απο την αυτόματη και δούλευε μια χαρά ! αλλά ξέχασα το κινητό μου σπίτι και δεν μπορούσα να βγάλω βίντεο αύριο πάλι 😛
 
Λοιπόν επειδή τα 1,5 λίτρα ήταν ελάχιστα σε σχέση με τον αριθμό των περιστεριών μου και τα μπουκάλια κάπως εύκαμπτα η κατασκευή όπως ήταν δεν προχώρησε στην δική μου περίπτωση.

Έτσι έχω την χαρά να εμπλουτίσω το θέμα με μια πραγματικά χρήσιμη ποτίστρα κατασκευασμένη ακριβώς στο ίδιο στιλ με την προηγούμενη πιο αλλά συμπαγή και με χωρητικότητα 20 λίτρων ! (από δύο φιάλες για ψύκτη)
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πως διασφαλίζεται η αυτόματη αναπλήρωση σ' αυτό; Έχει κάποιο σημείο κάτω από το οποίο τρέχει το νερό; Γιατί στο μηχάνημα που μπαίνουν αυτές οι μπουκάλες, έχει ειδικό μηχανισμό stop της μπίλιας. Εδώ τι γίνεται; Δεν τρέχει συνέχεια; Δεν αντιλαμβάνομαι το λειτουργικό δηλαδή. :)
 
Πως διασφαλίζεται η αυτόματη αναπλήρωση σ' αυτό; Έχει κάποιο σημείο κάτω από το οποίο τρέχει το νερό; Γιατί στο μηχάνημα που μπαίνουν αυτές οι μπουκάλες, έχει ειδικό μηχανισμό stop της μπίλιας. Εδώ τι γίνεται; Δεν τρέχει συνέχεια; Δεν αντιλαμβάνομαι το λειτουργικό δηλαδή. :)
Μαρία όλα βασίζονται στην υδροστατική και την ατμοσφαιρική πίεση.

Γυρίζοντας το ανάποδα αρχίζει τα τρέχει το νερό απο την φιάλη στο μπολ, αλλά μόλις το νερό στο μπόλ ακουμπήσει στο στόμιο της φιάλης σταματάει να τρέχει, αλλά μόλις χαθεί λίγο νερό απο το μπολ συμπληρώνετε απο την φιάλη γιατί έχει δημιουργηθεί κενό.

Αν όμως π.χ. ανοίξω μια τρύπα στο πάνω μέρος της κατασκευής λόγο της πίεσης και πάλι, το νερό θα ξεπεράσει το ύψος του στομίου και θα χυθεί όλο. 👍

*Δες ξανά απο το 1:14 του πρώτου βίντεο και θα καταλάβεις τι γίνεται
pothstra.webp
 
Πως διασφαλίζεται η αυτόματη αναπλήρωση σ' αυτό; Έχει κάποιο σημείο κάτω από το οποίο τρέχει το νερό; Γιατί στο μηχάνημα που μπαίνουν αυτές οι μπουκάλες, έχει ειδικό μηχανισμό stop της μπίλιας. Εδώ τι γίνεται; Δεν τρέχει συνέχεια; Δεν αντιλαμβάνομαι το λειτουργικό δηλαδή. :)
Λογο της υδροστατικης πιεσης το νερο που απελευθερωνεται στο μπολ προσπαθει να ερθει στο ιδιο υψος με το νερο στο μπουκαλι ετσι οταν το νερω ειναι κατω απο την σταθμη που θελει να βρισκεται αναπληρωνεται... Ευτυχως το 17 στην Φυσικη χρησιμευσε! 😛
 
Λογο της υδροστατικης πιεσης το νερο που απελευθερωνεται στο μπολ προσπαθει να ερθει στο ιδιο υψος με το νερο στο μπουκαλι ετσι οταν το νερω ειναι κατω απο την σταθμη που θελει να βρισκεται αναπληρωνεται... Ευτυχως το 17 στην Φυσικη χρησιμευσε! 😛
σωστά, για όλα φταίει η πίεση και torricelli που τα ανακάλυψε😛
 
Back
Top