Φροντίδα Πώς να χαϊδεύουμε ένα lovebird;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rocket
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rocket

PB New Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα σας έχουμε ένα love bird είναι περίπου 3 μηνών και είναι ταισμενο από τους γονείς του.. ενώ έρχεται πάνω μας όποτε θέλει βέβαια μας δαγκώνει.. Δεν μας αφήνει καθόλου να την χαϊδεύουμε! Τι μπορούμε να κάνουμε;
 
Καλό είδος διαλέξατε, μπράβο 😅
Άμα είναι και θηλυκό έμπλεξες. Εμένα πάντα προσπαθεί να με δαγκώσει. Εφόσον είναι και μικρό ίσως το κάνετε να σταματήσει πιο εύκολα. Δοκίμασε να μην αντιδράς όταν σε δαγκώνει (πράγμα αδύνατον, το ξέρω) γιατί έτσι καταλαβαίνει ότι είναι ένα καλό trick για να σας αντιμετωπίζει. Επίσης δοκίμασε να του κάνεις κάποια επίπληξη όταν το κάνει όπως "μη" ή "όχι". Κάπου διάβασα ότι μερικοί τα βάζουν "τιμωρία" πάλι πίσω στο κλουβί τους. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο κάτι τέτοιο θα βοηθήσει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για ασπίδα λίγη κανέλα κεϋλάνης όταν πηγαίνει να σας δαγκώσει για να την αποκρούεται έτσι.
Ελπίζω να το σταματήσει σταδιακά και να μην φτάσετε στο δικό μας επίπεδο που είναι επίθεση με το που με βλέπει 🙃
Για περαιτέρω συμβουλές ανέβασε μια φώτο από το κλουβί αν θες.
 
Αφού δεν είναι ήμερο το πουλάκι είναι λογικό να μην θέλει να το πιάνετε. Εγώ δεν θα το άφηνα να κυκλοφορεί ελεύθερο αν δεν κέρδιζα πρώτα την εμπιστοσύνη του μέσα απο το κλουβί.
 
Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου... Υπαρχει συγκεκριμένος τρόπος
Αφού δεν είναι ήμερο το πουλάκι είναι λογικό να μην θέλει να το πιάνετε. Εγώ δεν θα το άφηνα να κυκλοφορεί ελεύθερο αν δεν κέρδιζα πρώτα την εμπιστοσύνη του μέσα απο το κλουβί.
Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη της! ;
[automerge]1586080649[/automerge]
Καλό είδος διαλέξατε, μπράβο 😅
Άμα είναι και θηλυκό έμπλεξες. Εμένα πάντα προσπαθεί να με δαγκώσει. Εφόσον είναι και μικρό ίσως το κάνετε να σταματήσει πιο εύκολα. Δοκίμασε να μην αντιδράς όταν σε δαγκώνει (πράγμα αδύνατον, το ξέρω) γιατί έτσι καταλαβαίνει ότι είναι ένα καλό trick για να σας αντιμετωπίζει. Επίσης δοκίμασε να του κάνεις κάποια επίπληξη όταν το κάνει όπως "μη" ή "όχι". Κάπου διάβασα ότι μερικοί τα βάζουν "τιμωρία" πάλι πίσω στο κλουβί τους. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο κάτι τέτοιο θα βοηθήσει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για ασπίδα λίγη κανέλα κεϋλάνης όταν πηγαίνει να σας δαγκώσει για να την αποκρούεται έτσι.
Ελπίζω να το σταματήσει σταδιακά και να μην φτάσετε στο δικό μας επίπεδο που είναι επίθεση με το που με βλέπει 🙃
Για περαιτέρω συμβουλές ανέβασε μια φώτο από το κλουβί αν θες.
Τα έχουμε δοκιμάσει όλα! Όταν της κάνουμε "επίπληξη" μας κάνει και αυτή τρεις φορές χειρότερα! Επίσης η κανέλα έπιασε για τα πρώτα 2 λεπτά! Μετά άρχισε να τσιμπάει και αυτη... Όσο για την τιμωρία στο κλουβί δεν βλέπω να έχει αποτέλεσμα.. Πιο νευρική είναι μετά !
 
Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου. Γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη της! ;
Εκτός απο αυτό το άρθρο υπάρχουν κι άπειρα θέματα κυριολεκτικά με την ίδια ερώτηση, με μια Αναζήτηση θα τα βρεις 😉
https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
 
Back
Top