Γενικά Πώς ξέρω την ηλικία του κοκατιλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε ολους!
Ο Ρίκο μου δεν φοράει δαχτυλίδι, και θέλω περίπου να ξέρω πόσο μηνών-χρονων είναι. Ο πρώην ιδιοκτήτης μου είχε πει ακριβής ημερομηνία γέννησης, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη. Ξέρω πως είναι 4 μηνών και 10 ημερών πλέον.

Ευχαριστω πολύ!received_409139659917985.webpreceived_327957577862728.webpreceived_624552084728151.webpreceived_414575259358247.webp
 
Πολύ φοβάμαι πως θα πρέπει να μείνεις στην ημερομηνία που σου έδωσε ο αρχικός εκτροφέας του...
Χωρίς δαχτυλίδι δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα αναγνώρισης...
Πως είναι πολύ νεαρό όμως φαίνεται κι από την όλη στάση του.
 
Μπορεί να φανει χαζό αυτό που θα πω αλλά δεν ξέρω, ένας πτηνιατρος θα ήξερε να μου πει πιο σίγουρα; Η ούτε εκείνος θα μπορούσε να μου πει;.
 
Φαίνεται νεαρός και είναι κούκλος!

Πάρε αν θες πατηθρες από φυσικό ξύλο και κανένα παιχνιδάκι :)

Σε ευχαριστούμε πολύ 😊
Του έχω παιχνίδια αλλά τα φοβάται πολύ και δεν τα πλησιάζει καθόλου..
 
ένας πτηνιατρος θα ήξερε να μου πει πιο σίγουρα;
Πιστεύω μόνο με εξετάσεις άλλου επιπέδου (γενετικής) μπορεί να προσδιοριστεί η ηλικία του αλλά και πάλι όχι με την ακρίβεια γενεθλίων.
Γιατί όμως δεν αρκείσαι σε όσα έχεις για την ηλικία του και χρειάζεσαι κάτι τόσο εξεζητημένο;
 
Μπορεί να φανει χαζό αυτό που θα πω αλλά δεν ξέρω, ένας πτηνιατρος θα ήξερε να μου πει πιο σίγουρα; Η ούτε εκείνος θα μπορούσε να μου πει;.
Πιστεύω μόνο με εξετάσεις άλλου επιπέδου (γενετικής) μπορεί να προσδιοριστεί η ηλικία του αλλά και πάλι όχι με την ακρίβεια γενεθλίων.

Δεν μπορεί να σου πει ούτε ο κτηνίατρος πέρα απο μια εκτίμηση με το μάτι. Η μόνη εξέταση που μπορεί να προσδιορίσει κάπως την ηλικία είναι η ακτινογραφία η οποία σε ηλικιωμένα πουλιά δείχνει επασβέστωση (calcification) στα οστά και μπορεί χοντρικά να σου πει ότι είναι ηλικιωμένο. Μόνο αυτό. :)
 
Πιστεύω μόνο με εξετάσεις άλλου επιπέδου (γενετικής) μπορεί να προσδιοριστεί η ηλικία του αλλά και πάλι όχι με την ακρίβεια γενεθλίων.
Γιατί όμως δεν αρκείσαι σε όσα έχεις για την ηλικία του και χρειάζεσαι κάτι τόσο εξεζητημένο;

Γιατί αυτός που τον ειχε ήδη μου έχει δώσει λάθος οδηγίες, δεν θα μου έκανε εντύπωση να μου έδινε και μεγαλύτερο πουλι..
[automerge]1555926122[/automerge]
Δεν μπορεί να σου πει ούτε ο κτηνίατρος πέρα απο μια εκτίμηση με το μάτι. Η μόνη εξέταση που μπορεί να προσδιορίσει κάπως την ηλικία είναι η ακτινογραφία η οποία σε ηλικιωμένα πουλιά δείχνει επασβέστωση (calcification) στα οστά και μπορεί χοντρικά να σου πει ότι είναι ηλικιωμένο. Μόνο αυτό. :)

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν θα βάλω τον Ρίκο σε μια τέτοια διαδικασία, απλά ήθελα να δω και εσείς που είστε πιο έμπειροι τι λέτε σαν μια πρώτη ματιά
 
Γιατί αυτός που τον ειχε ήδη μου έχει δώσει λάθος οδηγίες, δεν θα μου έκανε εντύπωση να μου έδινε και μεγαλύτερο πουλι..
Για να πάρουμε ένα πουλάκι που θα γνωρίζουμε με βεβαιότητα την ηλικία του, απευθυνόμαστε σε εκτροφέα του οποίου τα πουλάκια φοράνε δαχτυλίδι και ο οποίος είναι σε θέση να απαντήσει σωστά σε όλες τις ερωτήσεις μας.
Σε κάθε περίπτωση το κοκατιλακι σου δεν φαίνεται μεγάλο.
Ας περιμένουμε και την άποψη του @zack27 όταν δει το θέμα σου.
 
Δυστυχώς, ακόμα και δαχτυλίδι να φοράει το οποιοδήποτε πουλάκι, για την ακριβή του ηλικία δε μπορούμε να είμαστε ποτέ σίγουροι (ούτε κτηνίατρος-πτηνίατρος μπορεί να μας βοηθήσει) και είμαστε "αναγκασμένοι" να πιστέψουμε αυτό που θα μας πει ο εκτροφέας του. Γι αυτό είναι σημαντικό να παίρνουμε πουλιά από σοβαρούς και έμπιστους ανθρώπους πρώτα, και μετά εκτροφείς. Το δαχτυλίδι ουσιαστικά είναι ένας οδηγός που μας δείχνει την χρονολογία γέννησης του πουλιού και όχι την ακριβή του ηλικία.Αλλά σίγουρα είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο.
 
Για να πάρουμε ένα πουλάκι που θα γνωρίζουμε με βεβαιότητα την ηλικία του, απευθυνόμαστε σε εκτροφέα του οποίου τα πουλάκια φοράνε δαχτυλίδι και ο οποίος είναι σε θέση να απαντήσει σωστά σε όλες τις ερωτήσεις μας.
Σε κάθε περίπτωση το κοκατιλακι σου δεν φαίνεται μεγάλο.
Ας περιμένουμε και την άποψη του @zack27 όταν δει το θέμα σου.

Σε ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Δυστυχώς χωρίς δαχτυλίδι δε μπορείς να ξέρεις την ηλικία του! Όπως βλέπω τις πέρλες του που δείχνουν να έχουν φύγει θα ελεγα ενήλικο πουλάκι! Αλλα με σίγουρια κάνεις δε μπορεί να πει!
 
Γιατί αυτός που τον ειχε ήδη μου έχει δώσει λάθος οδηγίες, δεν θα μου έκανε εντύπωση να μου έδινε και μεγαλύτερο πουλι..
[automerge]1555926122[/automerge]


Σε ευχαριστώ πολύ, δεν θα βάλω τον Ρίκο σε μια τέτοια διαδικασία, απλά ήθελα να δω και εσείς που είστε πιο έμπειροι τι λέτε σαν μια πρώτη ματιά
Αυτο το θέμα δυστυχώς έχω και εγώ αλλά από ότι έψαξα δεν μπορώ να μάθω κάπως..
 
Δυστυχώς χωρίς δαχτυλίδι δε μπορείς να ξέρεις την ηλικία του! Όπως βλέπω τις πέρλες του που δείχνουν να έχουν φύγει θα ελεγα ενήλικο πουλάκι! Αλλα με σίγουρια κάνεις δε μπορεί να πει!

Τι εννοείς πέρλες;
[automerge]1556008788[/automerge]
Αυτο το θέμα δυστυχώς έχω και εγώ αλλά από ότι έψαξα δεν μπορώ να μάθω κάπως..
Ναι από ότι φαίνεται ούτε εγώ. 😊
 
Πέρλες=άσπρες βούλες.

Τα αρσενικά χάνουν τις περισσότερες άσπρες βούλες μετά την πρώτη τους πτερόροια, άρα αυτός εδώ φαίνεται να την έχει περάσει διότι κανονικά θα είχε πολύ περισσότερες σαν νεοσσός. Εγώ νομίζω ότι είναι νεαρό πουλί μεταξύ 6 μηνών κι 1 έτους.
 
στη πλατη του κανει σα περλες αν προσεξεις!
Μμμ ναι κατάλαβα! Σε ευχαριστώ πολύ 😊
[automerge]1556087375[/automerge]
Πέρλες=άσπρες βούλες.

Τα αρσενικά χάνουν τις περισσότερες άσπρες βούλες μετά την πρώτη τους πτερόροια, άρα αυτός εδώ φαίνεται να την έχει περάσει διότι κανονικά θα είχε πολύ περισσότερες σαν νεοσσός. Εγώ νομίζω ότι είναι νεαρό πουλί μεταξύ 6 μηνών κι 1 έτους.

Και νόμιζα πως ήταν ήδη πολλές οι άσπρες βούλες του 😋 ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! Ίσως να είναι μεγαλύτερος από αυτό που μου είπαν...
 
Back
Top