Γενικά Πώς ξεχωρίζω το αρσενικό από το θηλυκό πιγκουϊνάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimitrisz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimitrisz

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιαν 2021
Μηνύματα
9
Πόλη
Νίκαια
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα και καλή χρονιά με υγεία..
Μετά από αρκετά χρόνια που είχα καναρίνια, αποφάσισα πέρυσι να αποκτήσω ένα ζευγάρι πιγκουινακια.. Μου έδωσε μια γέννα και απόκτησα άλλο πιγκουινακι προκειμένου να μπω πιο σοβαρά στην εκτροφή τους.. Ήθελα να ρωτήσω πώς ξεχωρίζουμε το αρσενικό από το θηλυκό..
 
Καλη χρονια. Ενα αρσενικο που μου εδωσε καποιος φιλος μου ειπε οτι τα αρσενικα ξεχωριζουν απο το ραμφος που ειναι πιο χοντρο και απο το κελαιδισμα τους. Το δικο μου δεν σταματα το κελαιδισμα.
 
@sakis ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, αλλά τι γίνεται όταν δεν έχω ακούσει ακόμα το κελαιδισμα τους; ή όταν δεν είμαι μπροστά όταν κελα'ι'δουν;
 
@sakis ok αυτό θα κάνω, ευχαριστώ..
Οπότε υπάρχει χρόνος, μπορώ να έχω κάποιες έχτρα πληροφορίες για διατροφή ζευγαρώματος και πότε να την ξεκινήσω;
Ευχαριστώ πολύ, προκαταβολικά..
 
Αν ισχύει σαν κριτήριο το χρώμα στο δαχτυλίδι του ματιού τότε σίγουρα έχω βάλει σωστά τα ζευγάρια.. Σήμερα τα χώρισα (να βλέπονται όμως) και περιμένω να ακούσω το κελαιδισμα του αρσενικού για επιβεβαίωση..
 
Καλημέρα στην παρέα...
Ανεβάζω τα δύο ζευγάρια μου έτσι όπως τα εχω χωρίσει και θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως την γνώμη σας για τον διαχωρισμό τους σε αρσενικό - θηλυκό.. Αυτό είναι το πρώτο :
[automerge]1610359363[/automerge]
Αυτό είναι το δεύτερο :
Ευχαριστώ πολύ..
 

Συνημμένα

  • 20210111_113752.webp
    20210111_113752.webp
    150,7 KB · Προβολές: 5
  • 20210111_115613.webp
    20210111_115613.webp
    84 KB · Προβολές: 5
  • 20210111_114042.webp
    20210111_114042.webp
    173,2 KB · Προβολές: 4
  • 20210111_113923.webp
    20210111_113923.webp
    162,9 KB · Προβολές: 4
Στην 1η φωτο: θηλυκό, 2η φωτο: αρσενικό, 3η φωτό:θηλυκό, 4η φωτο:αρσενικό (αν και η φωτο είναι θολή).
Στο κάτω μέρος του ράμφους οι διαφορές είναι πιο εμφανείς, στα αρσενικά το κόκκινο χρώμα καταλαμβάνει μεγάλο μέρος του ράμφους ενώ στα θηλυκά πολύ λιγότερο.
 
Τώρα λοιπόν που λύσαμε το σημαντικότερο πρόβλημα, αφήνω κάθε ζευγάρι μαζί σε κάθε κλουβι ή με διαχωριστικό σύρμα;
Ήδη, εμπλουτιζω την τροφή τους για να αρχίσουν να προετοιμαζονται για ζευγάρωμα..
 
Σύμφωνα με το παρακάτω είναι καλύτερα να είναι χωρισμένα με το αδιαφανές διαχωριστικό έτσι ώστε όταν τα ενώσεις να έχουν μεγαλύτερη επιθυμία για ζευγάρωμα.
Προσωπικά με τα ζεμπράκια μου δεν ακολουθώ αυτήν την τακτική, τα έχω συνέχεια μαζί και απλά αυξάνω την τροφοδοσία με αυγό και αυγοτροφή και όταν δω βατέματα βάζω την φωλιά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ πιστεύεις ότι είναι νωρίς να ξεκινήσει από τώρα η προετοιμασία τους;
Είτε ζεμπρακια, είτε πιγκουινακια..
 
πιστεύεις ότι είναι νωρίς να ξεκινήσει από τώρα η προετοιμασία τους;
Οχι, άρχισε την προετοιμασία με πρόγραμμα, αύξησε την συχνότητα και ποσότητα σιγά σιγά έτσι ώστε να έχεις καλά αποτελέσματα.
 
Back
Top