Γενικά Πώς σας φαίνεται ο μικρός μου Ανυ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης argyrhs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

argyrhs

Banned
Εγγραφή
22 Αυγ 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Πάτρα
πώς σας φαίνεται ο μικρός μου; Τον λένε Ανυ!
 

Συνημμένα

  • IMG_0004.webp
    IMG_0004.webp
    7,5 KB · Προβολές: 134
Πω! Πω! Tι όμορφος που είναι ο Ανυ! Πόσο είναι; Περιμένουμε κι'άλλες φωτογραφίες του!
 
Γλυκύτατος ειναι! Και το λοφιάκι του σαν καρφάκι!
Αλλα δεν θελουμε τσιγγουνιες στις φωτογραφιες! Γιατι μόνο μία;:)
 
Αργύρη ανέβασε πιό κοντινή φωτο γιατί εδώ βλέπω cockatiel ενώ γράφεις indian ringneck! Και τα δυο είδη είναι τέλεια, απίθανα αλλά μπερδεύτηκα! Τι είναι ο Άνυ;
 
ευχαριστω! Θα ανεβασω κι άλλες φωτο ναι εχω και 11 κοκατιλ μεχρι στιγμης ειναι 2,5 μηνων ο Ανυ! Περιμενω και απο τους δικους σας φτερωτους φιλους φωτογραφιες!
 
Αργύρη μπορείς να βλέπεις τα άλμπουμ που βρίσκονται στο προφίλ μας, έχουμε και άλλες παρουσιάσεις κάνει, σ'αυτή την κατηγορία του φόρουμ!
 
Πρεπει να ξερεις πολλα για κοκατιλ γι αυτο! Χρειαζεται 4-6 μηνες να διαφοροποιηθει το χρωμα του προσωπειου... Δεν θα αναλυσω ολα τα στοιχεια που διαφοροποιουν ενα αρσενικο απο ενα θυληκο τωρα...



ολοκληρο αντρα 2 μετρα για θυληκο! Λολ
 
καλα καλα.. Πως ξερεις τ φυλλο; Και χαλαρωσε λιγο τ υφακι ξερω κ εγω απο κοκατιλ, απλα αυτη τη στιγμη δειχνει θυληκο... Μετα μπορει να αλλαξει;αμα μ πεις οτι τραγουδαει κ ετσι ναι ειναι αρσενικο...χαλαρωσε λιγο τ υφακι σ δεν ειπαμε τπτ



τα ερωτηματικα απο πανω ειναι λαθος... Ξερω οτι μπορει να αλλαξει
 
Πρεπει να ξερεις πολλα για κοκατιλ γι αυτο! Χρειαζεται 4-6 μηνες να διαφοροποιηθει το χρωμα του προσωπειου... Δεν θα αναλυσω ολα τα στοιχεια που διαφοροποιουν ενα αρσενικο απο ενα θυληκο τωρα...


Μια μικρη διορθωση.Απο οσα ξερω(ειμαι και ασχετος βλεπεις) τα κοκατιλ στους 6 μηνες περνουν την πρωτη τους πτερροροια κι οχι στους 4 που αναφερεις.
 
αν προσεξες τη παυλα καλα θα ηταν, την εβαλα για καθε περιπτωση βλεπεις οταν εχεις συναντησει πολλα πουλια παυεις να σαι απολυτος οπως οι ασχετοι. Οχι μονο τραγουδα μα εκδηλωνει και αλλου τυπου "αρσενικες" συμπεριφορες. ακομη και στη φωτογραφια πατε να "την πειτε" , ελεος! βδαλυρα πλασματακια... Τι να κανουμε τωρα; το προηγουμενο κοκατιλ μου ειχε ξεκινησει στους 4,5- 5 μηνες, να το σκοτωσουμε; ή ειναι και αυτο εξαιρεση; Προσεξε τη παυλα... αχ κουραστηκα να επεξηγω τα αυτονοητα... ειλικρινα εχετε κοκατιλ? εκτρεφετε ή με κοροιδευετε; σοβαρα μιλαω τωρα..
 
αν προσεξες τη παυλα καλα θα ηταν, την εβαλα για καθε περιπτωση βλεπεις οταν εχεις συναντησει πολλα πουλια παυεις να σαι απολυτος οπως οι ασχετοι. Οχι μονο τραγουδα μα εκδηλωνει και αλλου τυπου "αρσενικες" συμπεριφορες. ακομη και στη φωτογραφια πατε να "την πειτε" , ελεος! βδαλυρα πλασματακια... Τι να κανουμε τωρα; το προηγουμενο κοκατιλ μου ειχε ξεκινησει στους 4,5- 5 μηνες, να το σκοτωσουμε; ή ειναι και αυτο εξαιρεση; Προσεξε τη παυλα... αχ κουραστηκα να επεξηγω τα αυτονοητα... ειλικρινα εχετε κοκατιλ? εκτρεφετε ή με κοροιδευετε; σοβαρα μιλαω τωρα..

Εχεις δικιο... Μα τι χαζος που ειμαι; Αφου εσυ τα ξερεις πολυ καλα. Ολοι ειμαστε ασχετοι εδω. Δεν λεω οτι ειμαι και ο παντογνωστης παντως ξερω σιγουρα να ξεχωριζω το φυλο στα κοκατιλ. Εγραψα κι ενα αρθρο πανω σ αυτο το θεμα https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-φύλου-στους-παπαγάλους-cockatiel.15741/

Οσο για το αν εχουμε cockatiels μια επισκεψη στα αλμπουμ μου θα σε διαβεβαιωσει γι αυτο. Εκτροφη δεν κανω δυστυχως(ετσι για να παρεις εσυ τα πρωτεια).Απλα 2 φορες τον χρονο βαζω φωλια στα πουλια μου.
 
To φόρουμ αυτο δημιουργήθηκε για να παρουσιάζουμε τους φτερωτούς μας φίλους, και να στέλνουμε τις ευχές μας για το πουλάκι και τον ιδιοκτήτη του.:)

Θα σας παρακαλούσα να μην προβαινουμε σε άλλου είδους σχολια, κρίσεις, επικρίσεις, συμβουλες. Αν το μελος που ανοιξε το θεμα επιθυμει, μπορεί να ανοιξει ενα νεο θεμα στο καταλληλο φόρουμ.

Το θεμα αυτο θα παραμείνει ανοιχτό μόνο για ευχές. Σε περίπτωση που συνεχιστούν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις, το θεμα θα κλείσει.
 
θελω μονο να πω πως το κοκατιλακι σου ειναι πολυ μκρο για να σου δειξει οτι ειναι αρσενικο γιατι ουτε σημαδια αρσενικου εχει και ουτε σε αυτην την ηλικια μπορει ακομα να βγαλει ηχους που να δηλωνει οτι ειναι αρσενικο. μπορει μονο στην συμπεριφορα του να εχεις βρει κατι που να το κανει για αρσενικο αλλα και παλι αυτο δεν ειναι και στανταρ οτι ειναι! Ενα πχ. Οπως και με τους μεγαλους παπαγαλους ερασιτεχνικα ολα τα φαινομενα στη συμπεριφορα ενος τετοιου πουλιου μπορει να δειχνουν οτι ειναι αρσενικο αλλα μονο με το test DNA θα εισαι σιγουρος οτι ειναι! (αυτο στο λεω απο τον δικο τον Κοκο). Να χαιρεσαι λοιπον το πουλακι σου που θελεις παρα πολυ να σου βγει αρσενικο και στο ευχομαι αλλα δεν ειναι αναγκη να εισαι τοσο απολυτος και να μην δεχεσαι και τις γνωμες αλλων μελων.



με προλαβες γεωργια!



συγνωμη... Τζωρτζινα!
 
Κατα την γνωμη μου μπορει ο Αργυρης να εχει δικιο για το φυλο του πουλιου αν και ειναι οντως απαραδεκτο το υφος που μιλαει.🙄 Θυμαστε και το κοκατιλ της Μαριας (niva2gr) που εμοιαζε να ειναι το πιο "θηλυκο" απο ολα τα μικρα και τελικα αυτο ειχε αλλη αποψη για το φυλο του; Eπισης λεει οτι ειναι μονο 2,5 μηνων οποτε καλα θα ηταν να μην βιαζομαστε.

Αργυρη ειναι pastel face?
... Δεν βλεπω καλα στη φωτο διοτι ειναι θολη.
 
Back
Top