Διατροφή Πώς χρησιμοποιώ το μηλόξυδο σε παπαγάλο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Filiw
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Filiw

PB New Member
Εγγραφή
26 Σεπ 2019
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα..Θα ήθελα να με κατατοπισετε για τη χρήση μηλοξυδου σε παπαγάλο..Για προληπτικους λόγους.Ποσες φορές την εβδομάδα πχ βάζω στο νεράκι και πόσες σταγόνες..
Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιολογικο μηλοξυδο..Πρέπει να είναι κάτι αποκλειστικά για πτηνά; Ή χρησιμοποιουμε και το απλό βιολογικο μηλοξυδο της αγοράς; :)
 
@Filiw Εγώ χρησιμοποιώ το κλασικό μηλοξηδο και βάζω 3 σταγόνες κάθε μέρα στο νερό του.Δεν ξέρω άμα είναι ίδια η δοσολογία σε κάθε παπαγάλο άλλα εγώ που έχω parrotlet όπως εσύ (τον άλφυ αν θυμάμαι καλά) αυτή είναι η δοσολογία και η συχνότητα.
 
Χρειαζεσαι βιολογικο, αφιλτραριστο, απαστερειωτο μηλοξυδο και το βρισκεις στα καταστηματα βιολογικων ειδων.
Δεν υπαρχει καποιο προιον ειδικο για πτηνα,οπου δεις κάτι τετοιο ειναι απλα για να ανεβαινει η τιμη.

Μεχρι 1ml στα 100ml ειναι οκ.
 
@Tony Forpus Καλά που μου το διευκρίνισατε , γιατί έβλεπα ένα μηλοξυδο βιολογικο από μια εταιρεία που έλεγε κ parrots και λέω μήπως έχει κάτι παραπανω.. Αλλά θα ψάξω το κλασσικό βιολογικο μηλοξυδο.
Όταν λέτε 1ml ,μια σταγόνιτσα σε μια ποτίστρα των 100ml..κάθε μερα; Ή για συγκεκριμένες μέρες μέσα στον μήνα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. 🙂
[automerge]1598017090[/automerge]
@Filiw 3 σταγόνες την μέρα
Ευχαριστώ πολύ! 🙂
 
@γιωργοσ74 Ναι ίσως είναι και πως κρίνει καλό ο καθένας.(σε φυσιολογικά πλαίσια)
Σίγουρα θα πρέπει να πίνει και καθαρό νεράκι κάποιες μέρες.
Ευχαριστώ για την απάντηση! 🙂
 
Back
Top