Φροντίδα Ρίνγκνεκ μασάει τα πάντα μέσα στο κλουβί

Antre Ringneck

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2017
Μηνύματα
8
Πόλη
Πάτρα
Καλησπερα ονομαζομαι Αποστολης και ηρθε στα χερια μου προ ημερων ενα πανεμορφο ρινγκνεκ! Την πρωτη μερα οπως ηταν αναμενομενο ηταν φοβισμενο και το αφησα να χαλαρωση και να κοιμηθει. Εχθες λοιπον αρχισε να μασαει τα παντα μεσα στο κλουβι του και αναρωτιεμαι αν ειναι φυσιολογικο;

Υ. Γ μοιαζει να ειναι πολυ ποιο ανετος μαζι και οταν πλησιαζω κοντα δεν φοβαται ακομα και να φαει!
 
Να χαίρεσαι το νέο φτερωτό φιλαράκι σου Αποστόλη!
Εχθες λοιπον αρχισε να μασαει τα παντα μεσα στο κλουβι του και αναρωτιεμαι αν ειναι φυσιολογικο;
Όλο αυτό που περιγράφεις είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εξερευνεί το νέο του χώρο και δοκιμάζει τα πάντα με το ράμφος του.
Αυτό μπορείς με κάποιο τρόπο να το περιορίσεις προσφέροντας του κάποια ασφαλή παιχνίδια https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-για-παπαγάλους.17868/ για να ασχολείται. Χρησιμοποιώντας την αναζήτηση θα βρεις πολλά ακόμα θέματα για παιχνίδια που μπορείς να φτιάξεις πολύ απλά μόνος σου. Επίσης, μπορείς να του δώσεις κλαδιά εσπεριοειδών, πεύκου, ελιάς(προσοχή μην έχουν φυτοφάρμακα) που θα τον κρατούν απασχολημένο για ώρες.
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ Παναγιωτα.. Θα ξεκινισω αμεσως να του δινω καποια παιχνιδια για να απασχολητε... Κατι ακομα πριν λιγο του προσφερα λιγο μηλο που ξετρελενετε με το χερι και ενω ετρωγε το μηλο ηθελε να δαγκωσει και το δαχτυλο μου πως να αντιδραω σε τετοιες περιπτωσεις;
Συγνωμη για τις ολες αποριες αλλαβδεν θελω να κανω καποια λαθος αντιδραση.. Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
πριν λιγο του προσφερα λιγο μηλο που ξετρελενετε με το χερι και ενω ετρωγε το μηλο ηθελε να δαγκωσει και το δαχτυλο μου πως να αντιδραω σε τετοιες περιπτωσεις;
Σε καμία περίπτωση αν σε δαγκώσει δεν θα πρέπει να του δείξεις ότι πόνεσες γιατί θα το επαναλάβει.
Η καλύτερη αντίδραση είναι να απομακρύνεσαι και να σταματάς για κάποιο χρονικό διάστημα(πχ μισή ώρα) να ασχολείσαι μαζί του. Με αυτό τον τρόπο προσπαθούμε να του περάσουμε το μήνυμα ότι αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό.
 
Καλορίζικο! Απο που το πήρες; Ξέρεις την ηλικία του; Φαίνεται να είναι ήμερο απο την περιγραφή σου. Γενικά για να μην μάθει να δαγκώνει η καλυτερη συμβουλή ειναι να μην το ενθαρρύνεις. Αν το κάνει μόνο με το φαγητό του ίσως όντως σκοπευει να σε δαγκώσει για να το αφήσεις να φάει ήσυχο, διαφορετικά ίσως απλώς σε δοκιμάζει.
 
Ευχαριστω πολυ παιδια!

Απο που το πήρες; Ξέρεις την ηλικία του;
Μου το εκαναν δωρο φοιβο απο οτι ξερω απο εμποροπανυγηρη αλλα φενεται σε πολυ καλη κατασταση αν και δεν φερει δαχτυλιδη πιστευω περιπου 12-15μηνων γιατι τωρα αρχιζει να δημιουργητε αχνα το δαχτυλιδη γυρο απο το λαιμο του!

σας ανεβαζω καποιες φωτο να μου πειτε!

IMG_20171203_193759.webp
 
Τώρα τράβηξες τη φωτογραφία; Γιατί το βλέπω λίγο φουσκωμένο. Αν είναι τώρα οφείλεται πως νυστάζει, είναι προ πολλού ώρα ύπνου. Διαφορετικά πρέπει να το δεις.
Πάντως μου φαίνεται μικρότερο από 15 μηνών. Φοράει δαχτυλίδι;
Βάλε φωτογραφία όλο το κλουβί, μοιάζει μικρό και στρόγγυλο και η ουρά είναι ταλαιπωρημένη.
Πάντως είναι ένας όμορφος παπαγάλος και να τον χαίρεσαι!
 
ναι η φωτο μολις τραβιχτηκε... Οχι δεν εχει δαχτυλιδη εκτροφεα. Για την ηληκια μπορει οντως να ειναι μικροτερος του χρονου Οσο για το κλουβι ναι ειναι μικρο και στρογγυλο και εχει ταλαιπορηθη η ουριτσα του αλλα ειναι στα αμεσα σχεδια μου η αλλαγη σε μεγαλυτερο και οχι στρογγυλο κλουβι! Σε ευχαριστω για ολα θα σας στειλω συντομα και φωτο στο νεο κλουβακι του!

Μια τελευταια ερωτηση ποιες ειναι οι καταληλες ωρες υπνου; Στο σπιτι δεν υπαρχει καποιο δωματιο να μην εχει κινηση και ομιλιες πριν τις 23:00 αλλα κοιματε υσηχος μεχρι τις 09:00 πρεπει να αλλαξει αυτο;
 
Μια τελευταια ερωτηση ποιες ειναι οι καταληλες ωρες υπνου; Στο σπιτι δεν υπαρχει καποιο δωματιο να μην εχει κινηση και ομιλιες πριν τις 23:00 αλλα κοιματε υσηχος μεχρι τις 09:00 πρεπει να αλλαξει αυτο;
Για την καλή ψυχική και σωματική υγεία των πουλιών, ιδανικές ώρες ύπνου είναι από τη δύση μέχρι την ανατολή με ανοιχτά τα εξωτερικά παραθυρόφυλλα.
Τώρα αν δεν υπάρχει άλλος χώρος, φρόντιζε να καλύπτεις το κλουβί γύρω στο σούρουπο. Πιο ενοχλητικό είναι το φως παρά οι συζητήσεις αν είναι σε φυσιολογικό τόνο.
Επειδή το πήρατε από παζάρι, καλό θα ήταν να του κάνεις μερικές εναλλακτικές προληπτικές θεραπείες για τα έντερα με σκορδόνερο και να του δίνεις ρίγανη χλωρή καλύτερα αλλά και ξηρή εντάξει είναι.
 
Εμένα η Λινκ κοιμάται κάθε βράδυ δυστυχώς στις 10. Αν για κάποιο λόγο ξεχαστώ και κάτσω παραπάνω ξύπνιος 10:10 μπαίνει μόνη της μέσα στο κλουβί. Χθες όμως που έσβησα το φως από τις 8 για να δω αντιδράσεις ενώ ήταν μέσα στο κλουβί βγήκε έξω και άρχισε να πετάει στα τυφλά. Τελικά σηκώθηκα, άναψα το φως και την έβλεπα ότι ήθελε να μείνει ακόμη ξύπνια. Σίγουρα είναι λάθος το να μην κοιμούντε σωστά και για αυτό θέλει προσοχή.
 
Πέρα απ' όλα τ' άλλα, τα θηλυκά μπορεί να μπουν σε διαδικασία ωοτοκίας από την μεγαλύτερη διάρκεια φωτεινότητας και αυτό δεν το θέλουμε, να ταλαιπωρούνται από επαναλαμβανόμενες ωοτοκίες.
 
Εμένα η Λινκ κοιμάται κάθε βράδυ δυστυχώς στις 10. Αν για κάποιο λόγο ξεχαστώ και κάτσω παραπάνω ξύπνιος 10:10 μπαίνει μόνη της μέσα στο κλουβί. Χθες όμως που έσβησα το φως από τις 8 για να δω αντιδράσεις ενώ ήταν μέσα στο κλουβί βγήκε έξω και άρχισε να πετάει στα τυφλά. Τελικά σηκώθηκα, άναψα το φως και την έβλεπα ότι ήθελε να μείνει ακόμη ξύπνια. Σίγουρα είναι λάθος το να μην κοιμούντε σωστά και για αυτό θέλει προσοχή.

Να κλείνεις πάντα την πόρτα της όταν πηγαίνει για ύπνο. 8 είναι μια καλή ώρα, βρες ένα μαύρο ή πολύ σκούρο πανί με πυκνή ύφανση και σκέπαζέ την.
 
Μπράβο σας. Και εις ανώτερα.
Τώρα να σε ρωτήσω κάτι... Μήπως το κλουβί είναι πολύ μικρό για ρινγκνεκ; Sorry, αλλά έτσι μου φαίνεται στη φωτό. Θα ήθελες να πεις σχήμα κλουβιού και διαστάσεις;
 
μήπως το κλουβί είναι πολύ μικρό για ρινγκνεκ; Sorry, αλλά έτσι μου φαίνεται στη φωτό. Θα ήθελες να πεις σχήμα κλουβιού και διαστάσεις;
Γιάννη έχει αναφερθεί στα προηγούμενα μηνύματα ότι το κλουβί είναι στρόγγυλο και ακατάλληλο και ο Αποστόλης ήδη σκέφτεται την κατασκευή ενός άλλου κλουβιού https://community.petbirds.gr/threa...k-1-20-ύψος-0-80-πλάτος-και-0-60-μήκος.31460/ .
 
Back
Top