Ασθένειες Ρίνγκνεκ μωρό δεν χωνεύει το φαγητό του

Σταύρια

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2018
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρνακα
Γεια σας παιδιά, νεο μελος εδω! Σας διαβαζω συχνα και εφτασε η ωρα να σας γραψω και εγώ. Εδω και 2 εβδομάδες εχω ενα παπαγαλο μικρο περίπου 3 εβδομάδων είναι τωρα, δεν τον τάιζε η μανουλα του και μου το έδωσε ο θειος μου να του το μεγαλώσω(μιας και μου εχει ξανα τύχει ) γιατι το λυπηθηκαμε, μεχρι χθες ολα καλά μεχρι που το πρωί δεν ηταν άδειος ο προλοβος του και με συμβούλεψαν να του βαλω νερο και να του κανω μαλαξεις να κανει εμετό το φαγητό που εμεινε. Πηγα να τον ταισω πρην και η μύτη του ειχε αιμα αλλα και κατω απο τα φτερα του. Σας παρακαλώ αν εχετε κατι υποψην σας συμβουλεψτε με γιατί ειναι κριμα να πεθανει.
Υ. Γ. απο εχθες είναι αδύναμος rsz_img_20180528_202326.webp
 
Καταρχην αυτο με το νερο πρωτη φορα το ακουω! Καλο θα ηταν να του εδινες χυμο μηλου που βοηθαει στη χωνεψη.Απο κει και περα τα υπολοιπα δε γνωριζω που οφειλονται. Μηπως το τσιμαγαν οι γονεις και το εχουν ματωσει στα φτερα; ου το εχεις το πουλακι ολο αυτο το διαστημα; Εχεις καποιο brooder?Βασικα επρεπε ηδη να το εχεις παει στο γιατρο!
 
Χαίρεται ζακ! Θα δοκιμάσω αν ειναι αυτο με το χυμό μήλου. Οι γονείς αποκλείεται να του προκαλεσαν ολο αυτό διότι οταν εφτασε στα χέρια μου δεν ειχε ουτε καν πούπουλα πανω του οποταν θα τον εβλεπα. Τωρα για τον γιατρό μιλησα μαζι του το μεσημέρι και μου ειπε να το αφήσω νηστικό αλλα δεν μου αρεσε αυτο και δεν το εφάρμοσα καλος ή κακος διοτι ηταν χαλια και ηθελα να του βαλω βιταμίνες μπας και ανακτήσει τις δυνάμεις του.. Τα αιματα κατω στα φτερα τα είδα οταν και αφου νύχτωσε και ειπα να παρω κάποια γνωμη απο εσας. Διότι ειναι παρα πολυ δύσκολο να παω στον γιατρό αυτη την στιγμη λόγο απόστασης. Ελπιζω να βρεθεί καποιος που γνωριζει
 
Απλα να ξερεςι οτι τις γνωσεις του γιατρου δε μπορει να τις αντικαταστασει καποιος απο μας! Υπαρχει περιπτωση να ειναι νεα φτερακια που βγαινουν; Η μηπως τα πειραζει αυτο με καποιο τροπο αν και απιθανο μου φαινεται
 
Δεν νομίζω Ζακ να ειναι τα φτερά. Θα προσπαθήσω αυριο να επικοινωνήσω με τον γιατρό να τον παρω γιατί τον λυπάμαι πολύ Ευχαριστώ γοα τις απαντήσεις σου
 
Ενημερωσε μας τι εγινε! Ελπιζω να πανε ολα καλα!
 
Θεωρώ πώς έχει κάποια λοίμωξη από μύκητες και σε προχωρημένο στάδιο η οποία ίσως να έχει περάσει στο αίμα του. Δυστυχώς η πρόγνωση δεν είναι καλή σε τέτοια περίπτωση, ελπίζω να πας πρωί πρωί στο γιατρό και να του χορηγήσει ενέσιμα αντιβιοτικά.
 
Γεια σας παιδιά δυστυχώς δεν τον πρόλαβα. Ετοιμάστηκα να τον πάρω στον γιατρο και ηταν θεμα δευτερολεπτων να πεθάνει. Παντως παιδιά εχω να πω, πως ηταν ενας μαχητής έκλαιγε απο εχθες αλλα δεν έπεσε καθολου. Το πρωί βρήκα το brooder του ολο αιματα. Δυστυχώς ☹
 
Λυπάμαι Σταύρια. Εύχομαι να μην συμβεί ξανά ανάλογο περιστατικό.
Πες μας τώρα για τη θερμοκρασία της κρέμμας που τον τάιζες.
 
Και εγω το εύχομαι ηταν πολυ άσχημο. Την τροφη την έβραζα ακριβώς στους 38°C οπως με συμβούλεψε ο πτηνιατρος. Και του εβαζα μερα παρα μέρα βιταμίνες
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Κρίμα, λυπάμαι πολύ. ☹

Είναι άδικος χαμός, μην ξαναπάρεις μωρό που τρώει κρέμα. Έγραψες πώς η μάνα του δεν το τάιζε. Ούτε ο πατέρας του το τάιζε; Πόσες ημέρες το είχαν ατάιστο στη φωλιά;
 
Κρίμα, λυπάμαι πολύ. ☹

Είναι άδικος χαμός, μην ξαναπάρεις μωρό που τρώει κρέμα. Έγραψες πώς η μάνα του δεν το τάιζε. Ούτε ο πατέρας του το τάιζε; Πόσες ημέρες το είχαν ατάιστο στη φωλιά;
Παιδια δεν ξέρω τι εκανε η μανα του και ο πατέρας του διοτι οι παπαγάλοι ειναι του θείου μου και μου τον εφερε αμεσως μολις διαπίστωσε οτι κατι δεν παει καλα. Παντως ο κόσμος να χαλασει δεν τον ξανα κανω με ΤΙΠΟΤΑ ειλικρινά. Μεγαλωσα τον δικο μου που εχω σπιτι και πιστευα οτι ολα θα πανε καλα, αλλα συνδέθηκα με το παπαγαλακι και έγινε αυτο.. Τι να πω, μακρια απο τέτοια πράγματα
 
Back
Top