Διατροφή Ρίνκνεκ δεν τρώει άλλο σπόρια και κροκέτες

Τι είδους μαλακή τροφή;
Καστανο ριζυ η κους κους η φαγοπυρο βρασμενο αυγοτροφη, τριμα καρυδα, τριμα ξηρων καρπων, μειγμα βοτανων, κουρκουμινη, ζεολιθο, πιπερι καγιεν, σπιρουλινα, γυρη, τσια, ριζαλευρο γιωτης, σουσαμι, μαυρες σταφιδες, καροτο, μπροκολο, κόκκινο λαχανο, κόκκινη πιπερια, καλαμποκι και κατα περιόδους η περιστάσεις βαζω βραστο αυγο, μελι με βασιλικο πολτο, μηλο, αλμπουμινη, παπαρουνοσπορο, καμελινα, σιταροχορτο, φυτρες απο φακες.
[automerge]1583647302[/automerge]
Oχι δεν ειναι καθολου καλο,θα πρεπει να επιμεινεις και να διευρύνεις το σιτηρεσιο του.
Τι ειναι το σιτηρεσιο; Να μη του βαζω μαλακη τροφη καθημερινα; Τσιμπαει και λιγα σπορακια αλλα πολυ λιγα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ προσωπικά δεν θα είχα μόνιμα το μίγμα αυτό στο κλουβί του. Όχι ότι περιέχει κάτι που δεν επιτρέπεται αλλά η εξάρτηση του απο αυτό είναι δεσμευτική για διάφορους λόγους. Όταν πιάσουν οι ζέστες τι θα κάνεις; Αυτό μπορεί σε μερικές ώρες να ξινίζει. Θα είχα μόνιμα στο κλουβί του ένα καλό μίγμα σπόρων, κάθε πρωί θα έδινα ποικιλία απο κομμένα λαχανικά και λίγα φρούτα όχι ώριμα και θα άφηνα αυτό για τελευταίο γεύμα μισή ώρα πριν το βραδινό ύπνο ή έστω κάθε δεύτερη μέρα ως εναλλακτική στα φρέσκα λαχανικά αν δεν τα τρώει καθόλου.
 
Εγώ προσωπικά δεν θα είχα μόνιμα το μίγμα αυτό στο κλουβί του. Όχι ότι περιέχει κάτι που δεν επιτρέπεται αλλά η εξάρτηση του απο αυτό είναι δεσμευτική για διάφορους λόγους. Όταν πιάσουν οι ζέστες τι θα κάνεις; Αυτό μπορεί σε μερικές ώρες να ξινίζει. Θα είχα μόνιμα στο κλουβί του ένα καλό μίγμα σπόρων, κάθε πρωί θα έδινα ποικιλία απο κομμένα λαχανικά και λίγα φρούτα όχι ώριμα και θα άφηνα αυτό για τελευταίο γεύμα μισή ώρα πριν το βραδινό ύπνο ή έστω κάθε δεύτερη μέρα ως εναλλακτική στα φρέσκα λαχανικά αν δεν τα τρώει καθόλου.
Σπορια και πελετ εχω μονιμα και το μιγμα οταν η θερμοκρασια ειναι κατω των 20 για 6 ωρες και οταν ειναι πανω απο 20 βαζω για 2 ωρες το πρωι και 2 ωρες το απογευμα με φρουτα. Τα σπορια και τα πελετ ειναι απαραίτητα για τη διατροφη του και την υγεία του; αν ειναι να του ελαττωσω το μιγμα.
 
Back
Top