Γενικά Ραβδωτος παπαγαλος

Εγγραφή
21 Ιουλ 2008
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
πριν απο 2 μερες ειδα απο κοντα σε ενα πετ για πρωτη φορα ραβδωτους παπαγαλους,ξερω πολυ λιγα πραγματα γιαυτα τα πουλια, μηπως μπορειτε να βοηθησετε λιγο παραπανω😕
 
Τι χρωματα ειχαν; Το οτι ηταν ραβδωτοι δεν προσανατολιζει καπου. Τουλαχιστον εμενα δεν παει καπου το μυαλο μου ετσι οπως το λες. Ισως ηταν lorikeets?
 
Ανεστη εγω καταλαβα ποιο εννοωει αλλα δεν ξερω την αγγλικη του ονομασια να βαλω φωτογραφια.Αν εχεις το βιβλιο ''Εγλυκλοπαιδεια Κατοικιδιων Πτηνων'' Εκδοσεις Καρακωτσογλου το αναφερει στην σελιδα 223. Μοιαζει με parrotlet και στο σωμα και σε ολα αλλα εχει αλλο χρωμα πτερωματος. Οπως λεει και το ονομα του εχει ραβδωσεις πανω του. Καταγεται απο την Κεντρικη και Νοτια Αμερικη ειναι περιπου 16-17 εκατοστα, τρεφεται με μειγμα σπορων για μεγαλους παπαγαλους και φρουτα.

Edit:Αγγελε με προλαβες! 😛
 
Αν δεν κάνω λάθος

Οικογένεια:Ψιττακοειδή
Γένος:Bolborhynchus
Είδος:Barred Parakeet (bolborhynchus Lineola)
 
Yπαρχει και ενα μελος στο φορουμ με το ονομα χρηστη TeriAthens που εχει ενα ζευγαρι linnies (lineolated) οποτε εκεινη μπορει να μας πει περισσοτερα για το χαρακτηρα και τη φροντιδα τους. :)

Εγω απ'οσο γνωριζω απο γνωστους μου προκειται για ησυχα μικροσκοπικα πουλακια που λατρευουν το νερο και το μπανιο. Λογω μεγεθους πετανε αρκετα γρηγορα οταν τους δωθει η ευκαρια. :D
 
Γεια σας, μόλις είδα το θέμα και είπα να καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με τα γλυκύτατα linnies:D
Αρχικά όταν τα πήρα από το pet shop εν μέσω καύσωνα-γιατί τα λυπήθηκα και μου φάνηκαν τρισχαριτωμένα-δεν ήξερα τίποτα για αυτό το είδος του παπαγάλου, βρήκα όμως ένα καταπληκτικό site και έμαθα αρκετά πράγματα. Αυτό που δεν ήξερα επίσης είναι οτι πήρα ζευγάρι που μου χάρισε έως τώρα 4 πανέμορφα πλασματάκια, που είναι παιχνιδιάρικα και λίγο ζωηρά. Η αλήθεια είναι οτι τα δικά μου δεν είναι και πολύ ήσυχα και φωνάζουν λίγο παραπάνω:D. Σαν τροφή τους δίνω μείγμα σπόρων, βιταμίνες και φρούτα(λατρεύουν τα μήλα). Το πιο ωραίο είναι οτι τους μεγάλους σπόρους τους πιάνουν με το πόδι και τους τρώνε και οτι περπατάνε πολύ χαριτωμένα, που το προτιμάνε περισσότερο από το να πετάνε.
Λόγω υποχρεώσεων δεν μπορώ να μπαίνω στο φόρουμ πολύ συχνά, αλλά ελπίζω να μπορέσω σύντομα να βάλω φωτογραφίες και από τα μικρά μου 😉
 
Back
Top