Συμπληρώματα Ριγανελαιο Dio farm

nikosael26

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2010
Μηνύματα
210
Πόλη
Λάρισα
Αυτό το σκεύασμα το χρησιμοποιω αρκετα χρονιά(μαζι με καποιους φιλους). Θεωρώ από οσα εχω δει ότι είναι πολυ αποτελεσματικο προϊόν. Το μοιράζομαι μαζι σας ώστε να εχετε μια εικονα φυσικών ουσιων με πολύ καλα αποτελέσματα στα πουλακια μας!
https://www.dioscurides.gr/index.php
 
Νίκο, έχεις διαπιστώσει αν βοηθάει πραγματικά στην πρόληψη - αντιμετώπιση των κοκκιδίων και γενικά των μικροβιακών λοιμώξεων ή αν είναι απλά ένα συμπλήρωμα για ψυχολογική στήριξη, κυρίως δικής μας.
 
Για το ριγανέλαιο είχα διαβάσει πριν δυο τρία χρόνια μια επιστημονική πειραματική μελέτη σε κοτόπουλα βέβαια. Αν την εντοπίσω θα σας την παραθέσω.
Γενικά θεωρείται προληπτικό πολλών ασθενειών και οι φάρμες και τα μεγάλα εκτροφεία το χρησιμοποιούν ευρέως. Έχει καθιερωθεί.
 
Ποσο συχνα το δινεις ανα εποχη;
Αλικη από αρχες Σεπτέμβριου μεχρι τελος Οκτώβριου το βαζω σιγα σιγα 2 φορες το μηνα από 2με 3 ημερες, από εκει κ μετα μεχρι και τον Μάρτιο σιγουρά θα δώσω 8-10 ημερες τον μηνα σπαστα(ισως κ παραπάνω αν εχει υπερβολική υγρασία). Το καλοκαιρι θα βαλω 1 φορα το μηνα σιγουρά για 2με 3 ημέρες... Βαζω τριμμένη ρίγανη και στην αυγοτροφη παντα(και όταν ταΐζουν μικρα). Γενικα μιν το φοβάσαι καθολου, απλα στην αρχη θα πρέπει να βαζεις πολύ λιγο για να το μάθουν(ένα καλο μυστικο ώστε να αρχίσουν να μαθαίνουν την γευση είναι να το βαζεις και στο μπανιο τους).
 
Αλικη από αρχες Σεπτέμβριου μεχρι τελος Οκτώβριου το βαζω σιγα σιγα 2 φορες το μηνα από 2με 3 ημερες, από εκει κ μετα μεχρι και τον Μάρτιο σιγουρά θα δώσω 8-10 ημερες τον μηνα σπαστα(ισως κ παραπάνω αν εχει υπερβολική υγρασία). Το καλοκαιρι θα βαλω 1 φορα το μηνα σιγουρά για 2με 3 ημέρες... Βαζω τριμμένη ρίγανη και στην αυγοτροφη παντα(και όταν ταΐζουν μικρα). Γενικα μιν το φοβάσαι καθολου, απλα στην αρχη θα πρέπει να βαζεις πολύ λιγο για να το μάθουν(ένα καλο μυστικο ώστε να αρχίσουν να μαθαίνουν την γευση είναι να το βαζεις και στο μπανιο τους).
Νικο μου σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου! Με καλυψες πληρως! Περα απο ριγανελαιο και σκευασματα για το συκωτι, δινεις και αλλα βοτανα σε μορφη τσαγιου;
 
@nikosael26 καλησπέρα
Έψαξα αυτό το προϊόν στην εφαρμογή κι έπεσα πάνω σε αυτή την παλιά συζήτηση κι επειδή εγώ μόλις το ανακάλυψα αυτό το προϊόν κι έδωσα για πρώτη φορά σήμερα στα καναρινια μου ήθελα να ρωτήσω αν και δεν λέει ωδικά πτηνα εσείς δίνετε και είναι όλα καλά?γιατι πήρα και στην εταιρεία τηλ και μου είπαν ναι κάνει και για τα πουλακια
 
@Irene chatzimichail ναι σε αυτό.το έδωσα χτες αλλά δεν ήμουν σίγουρη μετά αν έπρεπε αν και μου το έδωσαν για καναρινια και καρδερινες.επειδη δεν γράφει ωδικά πτηνα
 
https://www.dioscurides.gr/proionta/aitheria-elaia/aitherio-elaio-rigani-detail
αυτο ειναι το αιθεριο ελαιο ριγανης απο την σελιδα τους
Δεν ειναι προιον για πουλια. και η αναλογια ξεκιναει αναφερομενη σε ενηλικες
υπαρχουν πολλα αντιστοιχα σκευασματα σχεδιασμενα για χρηση απο πτηνα και με την αναλογια να αναφερεται σε πτηνα

https://www.dioscurides.gr/proionta...τα-ζωοπροστασίας/promeigmata-zwotrofwn-detail
Το παραπανω link ειναι το σκευασμα που εδειξε η @Irene chatzimichail
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@kostellou Elen είδα και κατάλαβα την απάντηση σου. παρέθεσα τα links των δύο προϊόντων επειδή παρέχουν κάποια σχετική πληροφόρηση(όχι πλήρη βέβαια) . Επίσης η κουβέντα του 2017 αναφερόταν στο ριγανελαιο αλλά με γενικό link στα προϊόντα της εταιρείας και όχι στοχευμένα στο προϊόν.
 
Back
Top