Φροντίδα Ρινγκνεκ 4 μηνών δαγκώνει το χέρι μου όταν πλησιάζω

KyriakosKam

PB New Member
Εγγραφή
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
1
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα....έχω έναν αρσενικό ρινγνεκ τον Ρίκο....τον πείρα από εκτροφέα ταισμενο με κρέμα αλλά από και έπειτα δεν ασχολείθηκε μαζί του....είναι περίπου 4 μηνών.... ασχολούμαι καθημερινά μαζί του και από εκεί που δεν με πλησιαζε άρχισε σιγά σιγά να τρώει λιχουδιές από το χέρι μου και να ανεβαίνει σε ξύλο που κρατάω εκτός κλουβιου παρόλα αυτά όταν πλησιάζω το χέρι μου σκέτο δαγκώνει....υπάρχει κάποιος τρόπος να του κόψω αυτό το συνήθειο η είναι θέμα εμπιστοσύνης και πρέπει απλά να κάνω υπομονή μέχρι να με εμπιστευθεί παραπάνω
 
Για τους παπαγάλους ισχύει το ακόλουθο: φαγητό=αγάπη
Επίσης τα πουλιά χρησιμοποιούν το ράμφος τους όχι μόνο για να φάνε και να πιουν νερό, τα έχουν και σαν χέρια. Με αυτό εξερευνούν τον κόσμο. Είναι εντελώς φυσιολογικό. Πρέπει να κάνεις υπομονή, όταν σε τσιμπάει, ακόμα και δυνατά, κρατήσου. Εάν τραβήξεις απότομα το δάχτυλό σου νομίζει ότι υποτάσσεται σε εκείνον και τον φοβάσαι. Οπότε θα συνεχίζει να σε "τραμπουκίζει". Μέρα με την μέρα θα εξοικειωθεί όλο και περισσότερο μαζί σου, και σε ένα σημείο όχι μόνο θα σταματήσει να σε τσιμπάει, θα παίζει με τα δάχτυλά σου όταν τα κουνάς και γενικά θα δεθεί πολύ μαζί σου.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top