Φροντίδα Ρινκ νεκ μωρό κλαίει συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης papiras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

papiras

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2016
Μηνύματα
4
Πόλη
Λευκωσία
Γειά σας παιδιά. Έχει καιρο που παρακολουθώ τα φόρουμ σας και γιαυτό ανατρέχω τώρα κοντά σας για απορίες. Την Δευτέρα πήρα ρινκ νεκ μωρό απο ένα πετ σιοπ. Είναι περίπου 35-40 ημερών. Το είχε με ακόμα άλλα μωρά ρινκ νεκ και τα τάιζε ο ίδιος στο χέρι. Εδώ και 2 ημέρες τις πλείστες ώρες κλαίει συνέχεια. Αυτό το κάνει και μετά το φαγητό πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχει σχέση με το φαγητο (εννοώ ότι δεν πεινά). το ταίζω 4-5 φορές την ημέρα 12-15ml. Η απορία μου εμένα έχει να κάνει με το κλάμα που κάνει που είναι όπως το βογγητό και το κάνει τις πλείστες ώρες της ημέρας ακόμα και όταν κοιμάται. (όταν κοιμάται είναι σαφώς πιο χαμηλής έντασης κλάμα). Ότιδήποτε συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες καθώς είναι ο πρώτος παπαγάλος που παίρνω μετά απο πολλύ ψάξιμο. Ευχαριστώ...
 
Γεια σου καλώς ήρθες και να σου ζήσει το μωράκι σου!
Δυστυχώς το πήρες πολύ μικρό. Δεν είναι τυχαίο που λέμε στο φόρουμ όχι κάτω από τριών μηνών.
Για να καταλάβω αυτό το πουλάκι δεν ταΐστηκε καθόλου από τους γονείς του;
Επίσης στην ηλικία που είναι πολλοί παράγοντες μπορεί να το επηρεάζουν ώστε να μην νοιώθει καλά.
Πρώτον η θερμοκρασία και η ποιότητα υφής της κρέμας ταΐσματος. Τι κρέμα του δίνεις; Προσέχεις τις αποστειρώσεις των εργαλείων που χρησιμοποιείς; Τις ποσότητες τροφής που δίνεις; Το αφήνεις μια φορά την ημέρα να αδειάζει εντελώς ο πρόλοβος;
Τι θερμοκρασία έχει ο χώρος; Που το έχεις και μένει; Να του βάλεις κάτι μια πετσετούλα, να ακουμπάει να νοιώθει ασφάλεια.
Δώσε μας λίγες λεπτομέρειες της φροντίδας που του παρέχεις.
Επίσης συνέχισες την ίδια κρέμα που του έδιναν στο μαγαζί ή την άλλαξες;
Διάβασε εδώ για το τάϊσμα στο χέρι και περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες από μέρους σου και φωτογραφίες.
 
maria p το πουλάκι ταίστηκε απο τους γονείς του για περίπου 20-25 ημέρες. Η θερμοκρασία δωματίου είναι μια χαρά. εξάλου έχει βγάλει και φτερά και με συνδυασμό των ψηλών θερμοκρασιών που υπάρχουν στην Κύπρο αυτές τις μέρες δεν τίθεται θέμα θερμοκρασίας. Η κρέμα που του δίνω δεν είναι χύμα. Ηταν κλειστή στο κουτί κατάλληλη για παπαγάλους αυτής της ηλικίας. Το ταίζω 10-15μλ 4-5 φορές την ημέρα και αφήνω και τον πρόλοβο να αδείασει μια φορά την ημέρα. (συνήθως την νύκτα μέχρι το πρωί). Το έχω σε ένα πλαστικό διαφανές κουτί. απο κάτω έχω βάλει πετσέτα για να μην γλυστρανε τα πόδια του και πάνω απο την πετσέτα έχω βάλει πριονίδη το οποίο αλλάζω κάθε πρωί. έχω και ενα φωτιστικό σε περίπτωση που κάνει λίγη ψύχρα να το ανάψω. Προσπαθώ να ανεβάσω φώτος αλλά μου βγάζει έρρορ.
 
Back
Top