Φροντίδα Ροζέλα και κοκατίλ στην ίδια κλούβα;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
θα μπορουσαν να ζεισουν 1 κοκατιλ και 1 ροζελα στη ιδια κλουβα;
η ροζελες για βασικη τροφη τι τρωνε... Παπαγαλινη;
 
Οχι, δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να διατηρήσετε μια rosella και cockatiel στο ίδιο κλουβί. Rosellas μπορεί να είναι λίγο επιθετικό. Είναι συνήθως μια κακή ιδέα να έχουν διαφορετικά είδη που ζουν στο ίδιο κλουβί. Μερικές φορές μπορεί να είναι επιτυχής. Ωστόσο, άλλες φορές μπορεί να τελειώσει με ένα από τα πτηνά τραυματισμού.
 
Ίσως αν συνηθήσουν το ένα το άλλο..Αλλά πρώτα πρέπει να δοκιμάσεις σε χωριστά κλουβιά και δίπλα δίπλα.. Τα κοκατίλ γενικά είναι πολύ φιλικά και καλόβολα πουλάκια, τώρα για τις ροζέλες δεν ξέρω.. Και η κλούβα θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη όπως και να έχει..Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις είναι και θέμα χαρακτήρα πουλιού.. Εγώ ας πούμε, που δεν επιχείρησα με τίποτα να τα βάλω στο ίδιο κλουβί, αλλά να τα πάνε καλά μεταξύ τους όταν είναι ελεύθερα..Απέτυχα παταγωδώς! Είναι σαν τον σκύλο με τον γάτο.. Το σενεγαλεζάκι ήταν 5 μηνών περίπου όταν πρωτοήρθε σε επαφή με το προυπάρχον στο σπίτι κοκατίλ μου, αλλά από την αρχή δεν ήθελε καθόλου το Σενεγαλεζάκι το κοκατίλ.. Μια αδικαιολόγητη επιθετικότητα και για πουλί μάλιστα ταισμένο στο χέρι.. Εννοείται ότι όσους pet shopάδες ρώτησα στην αρχή για αυτό το θέμα όλοι μου είχαν πει ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα μεταξύ τους..
 
Αφού δεν είπε νωρίτερα, εγώ πρέπει να ομολογήσω ότι έχω μια Jenday (Janday) Conure και ένα lorikeet ζουν στο ίδιο κλουβί. Ωστόσο, σημείωσε πτώση σε αγάπη και επέλεξαν να ζήσουν μαζί. Χρειάστηκαν αρκετοί μήνες για μένα να τους επιτρέπουν να αλληλεπιδρούν αλλά τελικά επέλεξαν να ζήσουν μαζί. Έχει πάνω από ένα έτος από τότε που έπεσε στην αγάπη και εξακολουθούν να είναι ευτυχισμένη.
 
Αφού δεν είπε νωρίτερα, εγώ πρέπει να ομολογήσω ότι έχω μια Jenday (Janday) Conure και ένα lorikeet ζουν στο ίδιο κλουβί. Ωστόσο, σημείωσε πτώση σε αγάπη και επέλεξαν να ζήσουν μαζί. Χρειάστηκαν αρκετοί μήνες για μένα να τους επιτρέπουν να αλληλεπιδρούν αλλά τελικά επέλεξαν να ζήσουν μαζί. Έχει πάνω από ένα έτος από τότε που έπεσε στην αγάπη και εξακολουθούν να είναι ευτυχισμένη.
Τί ωραίο! Τα δικά μου αποκλείεται να τα δω ποτέ έτσι.. Δεν πειράζει κάποιος λόγος θα υπάρχει.. Έγω έτσι και αλλιώς τα αγαπώ πάρα πολύ και τα δύο!:D
 
η ροζελες για βασικη τροφη τι τρωνε... Παπαγαλινη;

Γενικά σε όλους τους παπαγάλους πρέπει να υπάρχει μια ποικιλία στη δίαιτά τους, ώστε να προσλαμβάνουν όλα τα απαραίτητα συστατικά που χρειάζονται για να είναι υγιείς.
Μπορείς να του χορηγείς pellets, διάφορους σπόρους, φρούτα, λαχανικά κι αν πας σε κάποιο pet shop θα βρεις πολλά συμπληρώματα διατροφής όπως αυγοτροφή κτλ.
Επίσης μια πολύ καλή πηγή ασβεστίου είναι το σουπιοκόκαλο αλλά μπορείς να καταφύγεις και στις φυσικές πηγές ασβεστίου.
 
ρωταω γιατι το απογευμα ενω πηγενα βολτα το σκυλο βρηκα μια ροζελα😱! την επιασα και την εχω σε ενα κλουβι για καναρινια μεχρι να ανοιξουν τα μαγαζια και να αγορασω ενα μεγαλο... Ειναι πολυ πολυ ομορφη δεν εχει δαχτιλιδι και οσο να πεις ειναι φοβισμνει ακομα... Της εβαλα τροφη και εφαγε παρα πολυ...
αν δεν βρεθει ο υδιοκτητης σε συντομο χρονικο διαστιμα (που δεν νομιζω)θα την κρατισω!
 
ανέβασε και καμιά φωτό να τη δούμε:D
 
Είμαι ευτυχής που τον έσωσαν. Ελπίζω να είναι ασφαλή και άνετα πλέον.
 
πηγε στο μπαλκονι καποιας γνωστης μου και μου ειπε να παω να τον πειασω τον επιασα και νομιζα οτι θα ηθελαν να τον κρατισουν αλλα μου ειπαν να τον παρω εγω. Γυρισα πανευτυεις στο σπιτι με το πανεμορφο παπαγαλο... Το κλουβι ειναι οτι πιο μεγαλο εχω τωρα ελευθερω
 
Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να τα βάλεις στο ιδιο κλουβί... Οι ροζέλες πολλές φορές γίνονται επιθετικές και ποιός ο λόγος άλλωστε να είναι τα πουλιά στο ίδιο κλουβί;
 
Αγγελε, η ερώτησή σου απαντάται από το Γρηγόρη στο ποστ 13. Το τελευταίο πράγμα που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση, είναι με ποια πουλιά μαζί να βάλεις τη ροζέλα. Ακολούθησε με προσοχή αυτά που θα διαβάσεις στο άρθρο για να μην προκύψουν στη συνέχεια θέματα με τίτλο "Τι έχει το κοκατίλ μου". :)

Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
 
για αργοτερα ρωτω, απλα αν τα παν καλα θα εχουν και παρεα το ενα το αλλο...
 
Αγγελε εγω ειχα και απο τα δυο ειδη ταυτοχρονα αλλα σε ξεχωριστα κλουβια! Μολις βρισκονταν εξω μαζι επρεπε να εχω τα ματια μου 14 να μην επιτεθει η μια στην αλλη. Και το κοκατιλακι μου αν και μιση μεριδα (ηταν λιγο μικροκαμωμενο) πολλες φορες ηταν πρωτη στη φασαρια. Περιμενανε με το που γυρνουσα την πλατη μου να ανοιξουνε καυγα. Ετσι μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες να καθεται η καθεμια πανω στο κλουβι της μακρια η μια απο την αλλη αρχισα να τις βγαζω εναλλαξ διοτι θα πετουσε η μια στην αλλη να μαλωσουνε!
 
Αγγελε εγω ειχα και απο τα δυο ειδη ταυτοχρονα αλλα σε ξεχωριστα κλουβια! Μολις βρισκονταν εξω μαζι επρεπε να εχω τα ματια μου 14 να μην επιτεθει η μια στην αλλη. Και το κοκατιλακι μου αν και μιση μεριδα (ηταν λιγο μικροκαμωμενο) πολλες φορες ηταν πρωτη στη φασαρια. Περιμενανε με το που γυρνουσα την πλατη μου να ανοιξουνε καυγα. Ετσι μετα απο μερικες αποτυχημενες προσπαθειες να καθεται η καθεμια πανω στο κλουβι της μακρια η μια απο την αλλη αρχισα να τις βγαζω εναλλαξ διοτι θα πετουσε η μια στην αλλη να μαλωσουνε!
Το ίδιο ακριβώς συνέβει και σε εμένα.. Κάπως έτσι το κάνω κι εγώ πλεόν.. Ποιός ξέρει γιατί.. Μάλλον είναι απλά θέμα χημείας..
 
κ εμεις είχαμε κοκακατίλ κ ροζέλα στο ιδιο κλουβι κ δεν υπήρξε ποτε κανένα πρόβλημα. μάλιστα τα βάλαμε μαζί από την πρώτη στιγμή (τότε δεν σας ξέραμε:D)
και τρώγαν πάντα τα ίδια ή διαλεγε το καθένα τι ήθελε.

βέβαια το ότι τα πήγαιναν καλα ισως έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία των πουλιών κανείς δεν μπορει να σου εγγυηθει ότι θα είναι κ με σενα έτσι...
 
Back
Top