Φροντίδα Ροζέλα φοβαται τα αλλα πουλια

Erik Markus

PB New Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2013
Μηνύματα
84
Πόλη
Ερμιονίδα
Καλημέρα! Σήμερα για πρώτη φορά τον έβγαλα στην βεράντα που είχε ήλιο και ζεστό καιρό.Λοιπόν παρατήρησα ότι όταν άκουγε άλλα πουλιά να κελαηδάνε πέταγε μέσα στο κλουβί, χτύπαγε στα κάγκελα και γενικά τον έβλεπα οτι φοβότανε. Οταν σε κάπια στιγμή ήρθε ένα πουλάκι στην βεράντα τρελάθηκε, άμα μπορούσε να αυτοκτονήσει θα το έκανε... Τί να κάνω;
 
Είσαι σίγουρος πως αφορά φόβο προς τα άλλα πτηνά; Μήπως έχει κάτι στα ματάκια και το πείραξε ο ήλιος; Δεν το έχω ξανακούσει. Πάντως αν πρόκειται σίγουρα για φοβία, θα πρέπει να κάθεσαι κοντά σου και να τον ηρεμείς. Επίσης μην τον βγάζεις σε εντελώς ανοιχτό χώρο αλλά σε πιο προφυλαγμένο σημείο.
Να ακούσουμε και άλλες εμπειρίες.
 
Είσαι σίγουρος πως αφορά φόβο προς τα άλλα πτηνά; Μήπως έχει κάτι στα ματάκια και το πείραξε ο ήλιος; Δεν το έχω ξανακούσει. Πάντως αν πρόκειται σίγουρα για φοβία, θα πρέπει να κάθεσαι κοντά σου και να τον ηρεμείς. Επίσης μην τον βγάζεις σε εντελώς ανοιχτό χώρο αλλά σε πιο προφυλαγμένο σημείο.
Να ακούσουμε και άλλες εμπειρίες.
Δέν τον χτύπαγε ο ήλιος και επιδή τον παρατήρησα για πολύ ώρα το λέω με σιγουριά. Με τον που τον έβαλα στην θέση μέσα στο σπίτι ηρέμισε και αμέσως έφαγε,έκραξε και έκανε τα δικά του. Όση ώρα ήταν έξω καθότανε κάτω στο κλουβί. Μπορεί να ήταν τυχαίο... Δέν ξέρω. Το σπίτι μου είναι στην θάλασσα και δεν έχω ήχους απο μηχανάκια και τέτοια για να τρόμαξε με κάτι άλλο. Θα το τσεκάρο με τον καιρό και θα σου πώ, αλλα είμαι σίγουρος!
 
Ένας γενικός κανόνας είναι να μην αναγκαζεις τα πουλιά να κάνουν αυτό που θέλεις εσύ, ακόμη και αν το θεωρείς σωστό. Άφησε το να εξοικειωθεί με το χώρο και προσπάθησε να μην το εκθέτεις άμεσα σε περιβάλλον που δεν έχει συνηθίσει. Άνοιξε πόρτες και παράθυρα στο χώρο που βρίσκεται ήδη όσο το επιτρέπει ο καιρός και σιγά σιγά δοκιμασε να το βγάλεις έξω στο μπαλκόνι.
 
Ένας γενικός κανόνας είναι να μην αναγκαζεις τα πουλιά να κάνουν αυτό που θέλεις εσύ, ακόμη και αν το θεωρείς σωστό. Άφησε το να εξοικειωθεί με το χώρο και προσπάθησε να μην το εκθέτεις άμεσα σε περιβάλλον που δεν έχει συνηθίσει. Άνοιξε πόρτες και παράθυρα στο χώρο που βρίσκεται ήδη όσο το επιτρέπει ο καιρός και σιγά σιγά δοκιμασε να το βγάλεις έξω στο μπαλκόνι.
Σίγουρα για αρχή δεν τον ξαναβγάζω αμέσως έξω. Σιγά-σιγά όλα θα γίνουν.Απλά δεν το περίμενα.
 
Ίσως να του έβαζες φωνές άλλων πουλιών από το youtube να συνηθίζει στον χώρο του κατ' αρχήν. Όχι σε δυνατή ένταση φυσικά.
 
Ίσως να του έβαζες φωνές άλλων πουλιών από το youtube να συνηθίζει στον χώρο του κατ' αρχήν. Όχι σε δυνατή ένταση φυσικά.
Πλάκα πλάκα προχθές είχα βάλει στο youtube διάφορα video που έδειχναν ροζέλες για να δούμε με τα παιδία πώς σφυρίζουν, κλουβιά και τέτοια.Αυτός μόλις άκουσε έναν ήχο που κάνει και αυτός κόλησε!Ηταν σαν βιντεοκλήση! 🙂
 
Πολλες φορες τα πουλια που εχουν μεγαλωσει σε αιχμαλωσια τρομαζουν στη θεα ενος αγριου πουλιου στον ουρανο καθως αυτα ειναι σε ευαλωτη θεση κι ειναι ζωα θηραματα. Επισης δεν εχουν την εμπερια να ξεχωρισουν τον θηρευτη απο τον μη αλλα εχουν το ενσικτο που τα ωθει να φυγουν για να προστατευτουν. Δωστου χρονο κι οπως ειπε κι ο Σταυρος μην το πιεζετε, οσο λιγοτερο τρομαζει τοσο καλυτερο για το πουλακι και την σχεση που θα αναπτυξει με εσας. :)
 
Back
Top