Ασθένειες Ροζελα με μπιμπικια

petros u03

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2014
Μηνύματα
8
Καλησπέρα. Όπως σας έχω πει και σε προηγούμενα θέματα έχω αγοράσει εδώ και πολύ καιρό μια yellow eastern rosela lutino η οποία με φοβόταν. Μέσα στους μήνες που έχουν περάσει έχει αναπτυχθεί σχετικά η σχέση μας. Τον τελευταίο καιρό όμως, έχω παρατηρίσει πως έχει βγάλει άσπρα μπιμπίκια στο πρόσωπό του. Δεν γνωρίζω αν έχει καιμιά αρρώστια και σε λίγους μήνες θα τον πάω στον κτηνίατρο για πρώτη φορά. Μήπως γνωρίζετε αν έχει κάποια αρρώστια;
 
Καλησπερα!

Καλο θα ηταν να ανεβασεις μια κοντινη φωτογραφια ωστε αυτοι που ξερουν περισσοτερα να μπορεσουν να σε βοηθησουν...

Επισης, αφου εισαι ανησυχος, γιατι δεν τον πας τωρα στον κτηνιατρο αλλα θες να περιμενεις μηνες;
 
σε λίγους μήνες θα τον πάω στον κτηνίατρο για πρώτη φορά.
Θα συμφωνήσω με την Μύρα.. Χίλιες φορές να το πας σε πτηνίατρο παρά να σπαταλάς πολύτιμο χρόνο ανεβάζοντας φώτο στο φόρουμ... Δες εδώ την λίστα με τους εξειδικευμένους στα πτηνά κτηνιάτρους: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ , είναι κάποιος κοντά σου;
 
Κατ' αρχήν συμφωνώ κι εγώ με τις δύο κοπέλες, αφού έχεις σκοπό να το πας σε γιατρό, να το κάνεις τώρα.
Επίσης περιμένουμε κοντινή φωτογραφία.
Μέχρι να την αναρτήσεις, μπορείς να μας πεις, δηλαδή έχει φύγει το πτέρωμα στο συγκεκριμένο σημείο και στο δέρμα βλέπεις σπυράκια; Ή βλέπεις άσπρα κεφαλάκια στο πρόσωπο; Γιατί ενδέχεται να είναι νέα πούπουλα ή φτερά που φυτρώνουν. Είχε κάποια πτερόρροια πριν λίγο καιρό;
 
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την αναπόκρισή σας. Θα ήθελα πολύ να σας δείξω μια φωτογραφία του, αλλά δεν γνωρίζω πως να τις κατεβάζω μέσω φόρουμ. Ακόμα στο πρόσωπό του διακρίνω άσπρα κεφαλάκια. Πράγματι έχει πτερόρροια αλλά με τί σχετίζεται αυτό;
 
Μπιμπίκι λέμε ένα σπυράκι με πύον. Σε ρώτησα: είναι γυμνό από πτέρωμα το σημείο και βλέπεις το δέρμα με σπυράκια; Ή βλέπεις κάποια άσπρα σκληρά να πετάγονται ανάμεσα στο πτέρωμα. Αν περνάει πτερόρροια (γιατί αυτήν την εποχή; αυτό πρέπει να σε προβληματίσει κυρίως), αν περνάει πάντως, ίσως βλέπεις τις "φύτρες" από τα νέα φτεράκια να πετάγονται.
 
Mάλλον λες για τις φύτρες.
Η αντικατάσταση των φτερών γίνεται συμμετρικά και η διαδικασία ξεκινάει με τη πτώση κάποιων φτερών. Τα φτερά που θα πέσουν θα αφήσουν κενούς τους αντίστοιχους θύλακες*. Εκεί θα ξεπροβάλουν οι φύτρες των νέων φτερών. Όταν τα νέα φτερά ολοκληρώσουν την ανάπτυξή τους, άλλα φτερά πέφτουν και με αυτό τον τρόπο η διαδικασία αντικατάστασης επαναλαμβάνεται. H αντικατάσταση των φτερών δεν ξεκινάει αν δεν απελευθερωθεί πρώτα ένας θύλακας, δηλαδή πρέπει πρώτα να πέσει ένα φτερό για να ξεκινήσει η διαδικασία αντικατάστασής του.

φύτρες:
 
Ευχαριστώ πολύ! Η φωτογραφία ήταν πολύ κατατοπιστική. Ακριβώς αυτό έχει κι οπαπαγάλος μου, μόνο σε πολύ μικρότερο βαθμό.
Ακόμα όμως δεν γρωρίζω πως να ανεβάζω φωτογραφίες.
 
Back
Top