Ασθένειες Ρουθουνισμα στο caique μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας!
Εμένα αυτό το τρελοπαιδο ο Πριμο θα με στείλει πριν την ώρα μου...
Προχθές ολα ήταν μια χαρά. Τον έβαλα για ύπνο, σκεπασα, έσβησα τα φώτα και πήγα στο διπλανό σπίτι. Καποια στιγμή ήρθα πάλι εδώ στο δωμάτιο που τον έχω και τον άκουσα να ρουθουνιζει σαν να ήταν βουλωμενα βουρκωμένα τα ρουθουνια του. Τον ξεσκεπασα, τον έβγαλα έξω και συνέχισε για κάποια λεπτά να κάνει θόρυβο. Τα ρουθούνια του ήταν καθαρά δε δυσκολευόταν στην αναπνοή του δεν ανεβοκατεβαινε η ουρά του. Τον έβαλα ξανά για ύπνο και όλο το βράδυ σχεδόν Δεν κοιμήθηκα για να τον ακούω. Νωρίς το πρωί που σηκώθηκα την ωρα που τεντωθηκε πάλι το έκανε για λίγο και από τότε δεν το έκανε ξανά. Φυσικά από όρεξη και νεύρα είναι οκ. Τι θα μπορούσε να είναι αυτο; Μπορεί να ήταν χνούδι από τη φωλίτσα που κοιμαται; Να αρρωστησε; Απλά στεναχωρήθηκα πολύ και ξύπνησαν οι μνήμες του Παπιου.
Μίλησα και με την κτηνίατρο και μου ειπε λογικά δεν είναι τίποτα, να τον παρακολουθήσω και Εάν δυσκολευόταν στην αναπνοή να τον πήγαινα νοσοκομείο για οξυγόνο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τι φωλίτσα είναι αυτή Ιωάννα μου; Μήπως πρέπει να χρησιμοποιείς δύο να αποφορτίζεται από σκόνες η μία και ξανά πάλι;
Δεν ξέρω εάν θυμάσαι, του είχα αγοράσει κλασική χνουδωτη φωλιά για παπαγάλους απλά δεν την κρεμούσα αλλά την έβαζα στον πάτο μέχρι που μια μέρα πηγε να φουρκιστει. Έτσι βρήκα μια "κουνια" για κουναβια την οποία έχω ράψει και έχω αφήσει τη μια πλευρά ανοιχτή για να μπαίνει μέσα. Εξωτερικά είναι αδιάβροχο υλικό και η μέσα σαν φλις. Το είχε σκάψει και αυτό και είχε βγάλει χνούδια. Τώρα του έγραψα μια κουκούλα από μπουφάν... Τι να τον κάνω!
 
Ιωάννα παρακολούθησέ τον και σήμερα. Κάθε φορά που διαβάζω για τη φωλίτσα που κοιμάται αγχώνομαι. Το είδα προχθές και εσάς σκέφτηκα. Ελπίζω να του έχεις ξύλινη.

17022135_1349737985093294_8875071956609429031_n.jpg


16996461_1349738098426616_6602170595785181229_n.jpg


16998201_1349738271759932_7739115416671084933_n.jpg


Απο φωλιά τύπου happy hut. ☹
 
Από τη happy hut πηγε να πνιγεί...
Δηλαδή τα αναπνέουν αυτά Ανεστη;
 
Ωχ Ανέστη "μας έφτιαξες" τώρα...☹

Δίνουμε πολλά ακατάλληλα πράγματα στα πουλιά μας Μαρία, όλοι μας. Το κάνουμε με αγάπη σίγουρα αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα το καλύτερο. Γι'αυτό εγώ αποφάσισα κι εμένω στην άποψή μου να βάζω μόνο φυσικά υλικά πια μέσα στα κλουβιά. Παλιότερα έβαζα ότι πιο περιζήτητο και περίτεχνο έβγαινε στην αγορά.

Ιωάννα, υπάρχει περίπτωση να έχει καταπιεί κάτι; Λείπουν κομμάτια απο αντικείμενα του κλουβιού του;
Από τη happy hut πηγε να πνιγεί...
Δηλαδή τα αναπνέουν αυτά Ανεστη;
Τα κατάπιε σε βάθος χρόνου, ίνα ίνα.
 
Δίνουμε πολλά ακατάλληλα πράγματα στα πουλιά μας Μαρία, όλοι μας. Το κάνουμε με αγάπη σίγουρα αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα το καλύτερο. Γι'αυτό εγώ αποφάσισα κι εμένω στην άποψή μου να βάζω μόνο φυσικά υλικά πια μέσα στα κλουβιά. Παλιότερα έβαζα ότι πιο περιζήτητο και περίτεχνο έβγαινε στην αγορά.

Ιωάννα, υπάρχει περίπτωση να έχει καταπιεί κάτι; Λείπουν κομμάτια απο αντικείμενα του κλουβιού του;

Τα κατάπιε σε βάθος χρόνου, ίνα ίνα.
Ειλικρινα Δεν ξέρω για ολα είναι ικανός. Το σίγουρο είναι πως δεν το ξαναεκανε
 
Ιωάννα πάρε του κάτι ξύλινο που σου λέει ο Ανέστης και για μαλακό υπόστρωμα, στρώσε αρωματικά βότανα. Ρίγανη, βασιλικό, χαμομήλι, δυόσμο. Για να μην φεύγουν, φρόντισε να έχει ένα σκαλοπατάκι μπροστά στο άνοιγμα.
 
Θα το δοκιμάσω αλλά φοβάμαι μην το μπερδέψει με φωλιά...
 
Θα το δοκιμάσω αλλά φοβάμαι μην το μπερδέψει με φωλιά...
Χειρότερα από αυτό; Θα το βοηθήσουν και στο αναπνευστικό τα βοτάνια. Θα ηρεμήσει και ο αγριοχαρακτήρας του. :D Βάλε και φασκόμηλο ξηρό.
 
Λες ε; Να πάρω κάτι έτοιμο ή να προσπαθήσω να το φτιάξω εγώ;
 
Θα το δοκιμάσω αλλά φοβάμαι μην το μπερδέψει με φωλιά...

Όσο "μπερδεύει" με φωλιά κι αυτό που του έχεις τώρα Ιωάννα. Αφού κι αυτό φωλιά είναι. Δεν κάνει το υλικό τη διαφορά αλλά το κρυφό μέρος με το σκοτάδι. Μπορείς στην ξύλινη να ανοίξεις αρκετά την είσοδο, όσο είναι και σε αυτήν που του έχεις τώρα.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχουν έτοιμες.

Νομίζω πως μια φωλιά για κοκατιλ του φτάνει και του περισσεύει. Με μια σέγα μπορείς να κάνεις την είσοδο όσο μεγάλη θέλεις.
 
Ωραία θα το δοκιμάσω και Αυτό!
Εξάλλου τις φωλιτσες-κρεβάτια τις βάζω μόνο το βράδυ στο κλουβι..
 
Ωραία θα το δοκιμάσω και Αυτό!
Εξάλλου τις φωλιτσες-κρεβάτια τις βάζω μόνο το βράδυ στο κλουβι..

Για εμένα δεν χρειάζεται καθόλου. Πιστεύω πως δεν το έχει ανάγκη. Αλλά στο έχω ξαναπεί και δεν θέλω να γίνω επίμονος. :)
 
Για εμένα δεν χρειάζεται καθόλου. Πιστεύω πως δεν το έχει ανάγκη. Αλλά στο έχω ξαναπεί και δεν θέλω να γίνω επίμονος. :)
Ναι το θυμάμαι!
Απλα του αρέσει να κοιμάται μέσα σε κάτι αλλιώς κάνει ρόλο το χαρτί στον πάτο του κλουβιου
 
Back
Top