Διατροφή Ρυζογκοφρέτα σε κοκατίλ

Ειναι αναλατες οι ρυζογκοφρετες;
Θεώρησα πως ναι οταν τις πηρα τωρα ομως διαβασα την συσκευασια και λεει πως εχουν μαγειρικο αλατι ( φωτο ) δοκιμασα και μια και αν δεν το διαβαζα στην συσκευασια δε θα καταλαβαινα πως εχουν αλατι.

2.jpg
 
Γι αυτο και σε ρωτησα γιατι και εγω ετσι πιστευα μεχρι που το τσεκαρα!
Λεει καπου την περιεκτικοτητα σε νατριο στα 100γρ?
Την εβγαλα απο το κλουβι. αυτες ειναι ολες οι πληροφοριες της συσκευασιας,

1.webp2.webp
 
Σε 3 σουπερ μαρκετ πηγα σήμερα ( ΑΒ - σκλαβενιτη και σ' ενα γειτονικο ). Το χαμηλοτερο που βρηκα ( και πηρα) ειναι 0.3% στα 100γραμμαρια. Ολες οι αλλες ηταν στο 1.χ η κοντα στο ενα % οπως η πρωτη που πηρα ( 0.97% )

1.webp
 
Για λιχουδιά δεν υπάρχει πρόβλημα να του δίνεις λίγη, το κομμάτι όμως που βλέπω στη φώτο μου φαίνεται μεγάλο. Αν δηλαδή του αρέσει και πέσει με τα μούτρα έχει τόση ποσότητα να φάει που μπορεί να μην φάει τίποτε άλλο όπως τα λαχανικά ή την τροφή του.
 
Για λιχουδιά δεν υπάρχει πρόβλημα να του δίνεις λίγη, το κομμάτι όμως που βλέπω στη φώτο μου φαίνεται μεγάλο. Αν δηλαδή του αρέσει και πέσει με τα μούτρα έχει τόση ποσότητα να φάει που μπορεί να μην φάει τίποτε άλλο όπως τα λαχανικά ή την τροφή του.


Ναι οντως ειναι μεγάλες για κοκατιλ . Θα του βαζω μια στο τόσο και θα την κοβω με μαχαιρι σε λωριδες. Πχ θα βαζω το 1/3 η και λιγοτερο.
 
Back
Top