Γενικά Ρόκι ο νευρικός

πεννυ

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Ιωάννινα
γειας σας!
έχω έναν παπαγάλο σενεγάλης που ακούει στο όνομα Ρόκι.
Αποκτήσαμε τον Ρόκι πριν απο περίπου 4 χρόνια. Ποτέ δεν καταφέραμε να τον πλησιάσουμε, να τον χαιδέψουμε ή να παίξουμε παιχνίδια μαζί του. Είναι άγριος και τσιμπάει συνέχεια, δεν τον βγάζουμε απο το κλουβί ποτέ για αυτόν το λόγο, ο ίδιος βέβαια πολλές έχει σπάσει το κλουβί του (έχει χαλάσει 3 κλουβιά) και έχει βγεί έξω.
Όταν ρώτησα τον κύριο απο petshop μου είπε οτι μάλλον αιχμαλωτίστηκε σε μεγάλη ηλικία και για αυτό είναι τόσο άγριος.
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτή του η συμπεριφορά με κάποιον τρόπο;
 
γειας σας!
έχω έναν παπαγάλο σενεγάλης που ακούει στο όνομα Ρόκι.
Αποκτήσαμε τον Ρόκι πριν απο περίπου 4 χρόνια. Ποτέ δεν καταφέραμε να τον πλησιάσουμε, να τον χαιδέψουμε ή να παίξουμε παιχνίδια μαζί του. Είναι άγριος και τσιμπάει συνέχεια, δεν τον βγάζουμε απο το κλουβί ποτέ για αυτόν το λόγο, ο ίδιος βέβαια πολλές έχει σπάσει το κλουβί του (έχει χαλάσει 3 κλουβιά) και έχει βγεί έξω.
Όταν ρώτησα τον κύριο απο petshop μου είπε οτι μάλλον αιχμαλωτίστηκε σε μεγάλη ηλικία και για αυτό είναι τόσο άγριος.
Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτή του η συμπεριφορά με κάποιον τρόπο;

Με ποιο τρόπο προσπάθησατε να προσεγγίσετε το πουλί; Τι ηλικία περίπου είναι το πουλί;
 
Με ποιο τρόπο προσπάθησατε να προσεγγίσετε το πουλί; Τι ηλικία περίπου είναι το πουλί;
την ηλικία του δεν μπορώ να την ξέρω, ο Ρόκι μας ήρθε ως δώρο απο έναν φίλο του πατέρα μου. Τα μάτια του είχαν τον κίτρινο δαχτύλιο όταν ήρθε σπίτι μας οπότε (αν μπορώ να το υπολογίσω χονδρικά) ήταν ήδη ενήλικας πριν 4 χρόνια.
προσπαθήσαμε αλλά και προσπαθούμε να τον προσεγγίσουμε δίνοντάς του φαγητό και λιχουδιές με το χέρι, όταν όμως το χέρι μας είναι άδειο επιτίθεται. Δεν μας αφήνει πολλά περιθώρια. το βράδυ όταν δεν βλέπει και τύχει κάποιος απο εμάς να περάσει μπροστά απο το κλουβί του πηδάει με δύναμη προς το μέρος μας χτυπώντας τα κάγκελα του κλουβιού του.
 
προσπαθησες ποτε να κατσεις κοντα του και να τον ταισεις;να κατσεις ωρες κοντα του και να του μιλας; Αν αφιερωσεις ωρες πολλες και καθεσαι κοντα του εγω ειμαι σιγουρος πως θα αλλαξει.. Νασαι σιγουρη πως την αγαπη την νοιωθουν
 
Μήπως το πουλί κακοποιήθηκε, πριν ακόμα έρθει στην κατοχή σας; Πόσες ώρες την ημέρα ασχολείσθε μαζί του, τι διατροφή ακολουθεί; Πόσες ώρες καθαρού ύπνου υπάρχουν; Σπάνια κακοποιημένα πουλιά επανέρχοντε, χωρίς να σημαίνει οτι ειναι ακατόρθωτο.
 
αν κακοποιήθηκε αυτό έγινε πριν έρθει στη κατοχή μας και που πάλι δεν μπορώ να γνωρίζω, μου λές οτι σπάνια θα επανέρθει (αν του έχει συμβεί κάτι τέτοιο) υπάρχει συγκεκρ/νη τεχνική που ακολουθούμε για τα κακοποιημένα πουλιά;
πόσες ώρες την ημέρα θα πρέπει να ασχολούμαστε; Τον έχουμε στη κουζίνα όπου του μιλάμε, τον ταίζουμε κοκ (εκτός αν και τον βλέπουμε να κοιμάται).
και να συνεχίσω να του μιλάω κοντά στο κλουβί εκτός απο το να δοκιμάσει να με τσιμπήσει αν δει οτι δεν μπορεί να με φτάσει αγριεύει και αρπάζει τα καγκελάκια του κλουβιού του.
με λίγα λόγια δεν υπάρχει καμία επαφή μαζί του.
 
Δυστηχώς τακτική εκτός της υπομονής, της επιμονής και της πείρας δεν υπάρχει. Για πιο εξεζητημενα, υπάρχει η μέθοδος του ξύλου (ραβδί, στικ) καθώς και το κλικερ. Οι ώρες θα πρέπει το ελάχιστο να είναι 4, αλλά με σωστή ασχολία (παιχνίδια, τάισμα κτλ). Πρέπει να βρείς κάτι που του αρέσει πολύ, και κάθε μέρα να γίνεται ένα νέο βήμα ώς προς την εξημέρωση. Πιστεύω οτι η ενασχόληση που έχετε δεν είναι ουσιαστική ώς προς το να έρθει το πουλί ακόμα πιο κοντά σας (δεν το λέω για να σας προσβάλω). Οι κινήσεις θα πρέπει να είναι αργές και σταθερές, η ομιλία γλυκιά όπως θα μιλούσαμε σε ένα μωρό, και ποτέ μα ποτέ, δεν μαλώνουμε ή τιμωρούμε, αλλά μετά απο έστω και ένα μικρό βήμα επιβραδεύουμε, φωνητικά και υλικά.
 
έχεις δίκιο δεν έχουμε ουσιαστική ενασχόληση απο αυτά που γράφεις εμείς έχουμε εστιάσει μόνο στο τάισμα, κάτι τελευταίο να σε ρωτήσω όταν λές το λιγότερο 4 ώρες δηλαδή συνεχόμενες 4 ώρες;
σ΄ευχαριστώ
 
Όσο το δυνατόν περισσότερο, αρκεί να μην γίνοντε πολλές επαναλήψεις, συνέχεια κάτι καινούργιο. Παιχνίδια αρκετά (ξύλινα κατα κύριο λόγο).
 
με το ζακό δεν έχουμε τέτοια προβλήματα. είναι δεμένος πιο πολύ με τον πατέρα μου αλλά και με εμάς τους υπόλοιπους θα παίξει, θα μας μιλήσει. 🙂
 
Βασικά πιστεύω με την συνεχή ενασχόληση μαζί του κάτι μπορεί να αλλάξει.. Είχα έναν nanday και τις πρώτες μέρες με το που με έβλεπε κι ας ημουν μακρυά του, ανοιγε το ράμφος του, προς την μερία μου έτοιμος να με φάει...Αλλα στη συνέχεια το σταμάτησε.. Δεν τον χαιδεψα και δεν πέξαμε σχεδόν καθόλου.. Αλλά κι έγω δεν ασχολιόμουν όπως θα έπρεπε.. Μήπως κι εσύ δεν ασχολείσαι τόσο;Ξέρεις μια λαναθασμένη εντύπωση την οποία δε σου κρύβω είχα κι εγω,ήταν οτι: Ας είνια κοντά μας το πουλί και θα μας μάθει... Δεν αρκεί μόνο αυτό.. Ναι θα συνηθήσει την παρουσία σου αλλα πρέπει να έχετε και άμεση επαφή! Είπες κουζίνα;ΘΑ σου πρότεινα να τον βγάλεις απο εκεί γιατι μπορεί να πάθει κακό... Teflon Ο σιωπηλός δολοφόνος
Πόσες ώρες κοιμάται; Γιατί αν κρίνω απο την κουζίνα μου κλείνει το φώς στις 3:30 τη νυχτα και ανοιγει στις 4:30.. Οπότε να είχα πουλάκι εκεί μια ώρα θα κοιμόταν.. Πρέπει νομίζω να κοιμάται τουλάχιστον 12 ωρες...
 
ωχ! Δεν το γνώριζα για teflon ευχαριστώ...
το φως της κουζίνας σβήνει το αργότερο μέχρι τις 23 και το πρωί στις 7 ανάβει, αλλά στη διάρκεια της ημέρας ας υπάρχει και φως ο Ρόκι κοιμάται τον έχουμε δει.
 
Αλλο κοιμάμαι ΝΤΑΓΚΛΑΡΩ... Και άλλο ΛΑΓΟΚΟΙΜΑΜΑΙ... Πρέπει να κοιμαται σε χώρο χωρίς φώς και απόλυτη ησυχία... Οπότε μετεφερε τον και ξαναξεκίνα τη διαδικασία εξημέρωσης.. Και τώρα μεταξύ μας.. (δε νομίζω να μας ακούει κανείς...χαχχα).. Αστον αν σε Δαγκώσει και λίγο.. Και να πονάς να μη το δείξεις.. Μπας και καταλάβει οτι με το να δαγκώνει δεν κερδίζει κάτι...Αντε γιατί πολυ τσαμπουκάς μας βγήκε... Ενημέρωνε μας για την πρόοδο του και σε ενα μηνα αν σου δίνιε φιλάκια...ΒΙΑΣΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ...
 
8 ωρες υπνου ειναι λιγες. Ενα δεκαωρο συνεχομενο σε ησυχο δωματιο ειναι το καλυτερο για τα πουλια ωστε να να ξεκουραζονται σωστα (σκεψου ποσες ωρες εχει σκοταδι στο δασος). Ο καλος υπνος τους δινει εκτος απο σωματικη ξεκουραση και πνευματικη ωστε να συμπεριφερονται οσο το δυνατο πιο φυσιολογικα.

Αυτο που λεγατε πιο πριν για τις 4 ωρες αναφεροσασταν στην εκπαιδευση; 😕 4 ωρες δεν ειναι δυνατον να ειναι συγκεντρωμενο ενα πουλι. Το μονο που θα καταφερεις ειναι πιστευω να το κουρασεις και να τον νευριασεις. Η εκπαιδευση συμφωνα με οσα εχω διαβασει, δεν πρεπει να ξεπερναει τα 10-15 λεπτα τη φορα. Μπορεις να την επαναλαμβανεις ομως κι αλλες φορες μεσα στη μερα (η υπερβολη μπορει να εχει το αντιστροφο αποτελεσμα). Παντα να τον αφηνεις 1 ωρα διαλειμμα απο τη μια φορα στην αλλη ωστε να ηρεμει και να μην αγχωνεται αφου προκειται για ενα "ιδιαιτερο" στη συμπεριφορα πουλι. Μην πτοεισαι, ολα γινονται απλα καποια αργουν.

Ενα αλλο σημαντικο πραγμα για επιθετικα πουλια ειναι το να μην τα αφηνετε ποτε να καθονται σε επιπεδο πανω απο αυτο των ματιων σας. Αν τον εχετε ψηλα να τον κατεβασετε λιγο πιο κατω απο το επιπεδο των ματιων σας. Ειναι θεμα κυριαιρχιας. Και κυριως ποτε μα ποτε μην του φωναξετε ακομη και να σας δαγκωσει.
 
Παράσιτα; Πώς το κατάλαβες αυτό?το ότι είνια επιθετίκο ισως οφείλεται στο οτι είνια εν μερη αρρωστό?
 
Αυτο που λεγατε πιο πριν για τις 4 ωρες αναφεροσασταν στην εκπαιδευση; 😕 4 ωρες δεν ειναι δυνατον να ειναι συγκεντρωμενο ενα πουλι.

Οι ώρες αναφέροντε σε παρέα και όχι εκπαίδευση.
 
Ενα αλλο σημαντικο πραγμα για επιθετικα πουλια ειναι το να μην τα αφηνετε ποτε να καθονται σε επιπεδο πανω απο αυτο των ματιων σας. Αν τον εχετε ψηλα να τον κατεβασετε λιγο πιο κατω απο το επιπεδο των ματιων σας. Ειναι θεμα κυριαιρχιας. Και κυριως ποτε μα ποτε μην του φωναξετε ακομη και να σας δαγκωσει.
τον <Ρόκι τον νευρικό> τον είχαμε πανω στον πάγκο της κουζίνας αλλά όταν ήρθε στο σπίτι ο ζακό τον κατεβάσαμε και αυτόν κάτω για να είναι κοντά, μετά απο κάποιο καιρό είδαμε οτι ο Ρόκι δεν είχε πολύ όρεξη και ήταν συνήθως σιωπηλός σε αντίθεση με το Ζακό που σήκωνε το σπίτι στον αέρα, έτσι τον ανέβασα πάλι επάνω γιατί καταλάβαμε οτι τα <ψηλά> του αρέσουν πιο πολύ, απο τότε έγινε πιο ενεργητικός και άρχισε να παίρνει πάλι τα πάνω του. Έχεις δίκιο θα του αλλάξω χώρο και θα τον βάλω να μένει πάλι κάτω...
Και τώρα μεταξύ μας.. (δε νομίζω να μας ακούει κανείς...χαχχα).. Αστον αν σε Δαγκώσει και λίγο.. Και να πονάς να μη το δείξεις.. Μπας και καταλάβει οτι με το να δαγκώνει δεν κερδίζει κάτι...Αντε γιατί πολυ τσαμπουκάς μας βγήκε... Ενημέρωνε μας για την πρόοδο του και σε ενα μηνα αν σου δίνιε φιλάκια...ΒΙΑΣΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ...
ναι θα το προσπαθήσω αν και μας έχει δαγκώσει όλους κατά καιρούς και ομολογώ οτι πονάει πολύ...
άντε να δούμε.. Απλά μωρέ είναι κρίμα τον αγαπάμε και τον προσέχουμε αλλά δεν δείχνει να το έχει καταλάβει...

Ευχαριστώ παιδιά!
 
Back
Top