Αναπαραγωγή Σήμερα άνοιξε το πρώτο αυγουλάκι, τι γίνεται τώρα

IOANNA POTARI

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2015
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
σημερα ανοιξε το πρωτο αυγουλακι... φοβερο! Τωρα τι γίνεται.η μαμα το ταιζει παντως και ο πατερας τραγουδα εχει. Ειναι αλλα 6 να ανοιξουν πρωτα ο Θεος

γιατι ο αρσενικος πηγαινοέρχεται πανω κατω και γενικος κανει σαν παλαβος και τραγουδα ατελείωτες ωρες;
 
σημερα ανοιξε το πρωτο αυγουλακι... φοβερο! Τωρα τι γίνεται.η μαμα το ταιζει παντως και ο πατερας τραγουδα εχει. Ειναι αλλα 6 να ανοιξουν πρωτα ο Θεος

γιατι ο αρσενικος πηγαινοέρχεται πανω κατω και γενικος κανει σαν παλαβος και τραγουδα ατελείωτες ωρες;
μπράβο να σου ζήσουν! Αρκετά περιστατικά φέτος με πολλά αυγα ή μου φαίνεται;
 
Κάλως τα... Τώρα καλή τροφοδοσία ένας διακριτικός καθαρισμός την 6-7 μέρα και άσε τους γονείς ξέρουν καλύτερα τι πρέπει να κάνουν
 
καθε ποτε ανοιγουν τα αυγα;
Όποτε είναι έτοιμα να βγουν τα μικρά.
Εμείς απλά περιμένουμε, δεν σκαλίζουμε, δεν σηκώνουμε την κανάρα συνεχώς και γενικά δεν επεμβαίνουμε.
Αν ενοχλήσουμε... από το φόβο της (ίσως) η κανάρα να μην σηκώνεται να φάει και συνεπώς να μην ταΐζει τα μικρά.
 
Όποτε είναι έτοιμα να βγουν τα μικρά.
Εμείς απλά περιμένουμε, δεν σκαλίζουμε, δεν σηκώνουμε την κανάρα συνεχώς και γενικά δεν επεμβαίνουμε.
Αν ενοχλήσουμε από το φόβο ίσως η κανάρα να μην σηκώνεται να φάει και συνεπώς να μην ταΐζει τα μικρά.
καθε ποτε ανοιγει ενα αυγο;
 
καθε ποτε ανοιγει ενα αυγο;
Ιωάννα διάβασε αυτά που σου γράφουμε πρώτα... κι αν δε σε καλύπτουν τότε ρωτάς πάλι.
Σου απάντησα... ανοίγουν μόνο όταν είναι έτοιμα τα μικρά να βγουν...
Δεκατέσσερις περίπου ημέρες από την έναρξη της επώασης
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
εντάξει καταλαβα απλως ειμαι απειρη με ολη αυτην την διαδικασία και μπορει να σας ζαλιζω λιγο
 
Σε τι κατάσταση είναι τώρα η "οικογένεια" των φτερωτών φίλων σου;
εντάξει καταλαβα απλως ειμαι απειρη με ολη αυτην την διαδικασία
Φυσικά μπορείς να ρωτάς. Για κάθε απορία σου.
Η ομάδα θα σε βοηθήσει αφάνταστα.
Απλά για να μην κουράζουμε τους αναγνώστες θα πρέπει οι ερωτήσεις σου να είναι συγκεκριμένες και όχι επαναλαμβανόμενες.
 
Σε τι κατάσταση είναι τώρα η "οικογένεια" των φτερωτών φίλων σου;

Φυσικά μπορείς να ρωτάς. Για κάθε απορία σου.
Η ομάδα θα σε βοηθήσει αφάνταστα.
Απλά για να μην κουράζουμε τους αναγνώστες θα πρέπει οι ερωτήσεις σου να είναι συγκεκριμένες και όχι επαναλαμβανόμενες.
μαλιστα ελήφθη

η κατασταση κυλά φυσιολογικά στην οικογένεια προς το παρων. εγω παρακολουθω απο μακριά πολυ διακριτικα. εντωμεταξύ το αλλο ζευγαράκι μου εφτιαξε και αυτο φωλίτσα αλλο αγχος αρχιζει... ειναι η πρωτη τους γεννα και για αυτα.
 
👍 προσεχω δε μεταδιδω κανενα άγχος. Το άγχος το κρατω για μενα γιατι τα ζωακια μου τα αγαπω και εχω αρκετα δοξα το θεο.
 
Να σου ζήσει, με το καλό και τα υπόλοιπα!
Ασβέστιο έδωσες καθόλου στην μάνα τόσα αυγά που έκανε;
 
Να σου ζήσει, με το καλό και τα υπόλοιπα!
Ασβέστιο έδωσες καθόλου στην μάνα τόσα αυγά που έκανε;
τους εβαλα και πολυβιταμινες στο νερακι τους. Πιστευω οτι εκανα καλα. Οι γονεις ειναι ισπανικα tribado
 
Τώρα πρέπει να έχεις συνέχεια αυγό στο κλουβί, διαθέσιμο για να ταΐζουν τους νεοσσούς.
Δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των πολυβιταμινών στο νερό γενικά. Αλλοιώνονται και χάνουν την αξία τους σε μικρό διάστημα μετά την αραίωση. Αν όμως νοιώθεις καλύτερα, να τις βάζεις το πρωί και μετά από 3-4 ώρες να τις αλλάζεις με καθαρό νερό. Αργότερα βάζε πολυβιταμίνες στην αυγοτροφή σε σκόνη.
 
Τώρα πρέπει να έχεις συνέχεια αυγό στο κλουβί, διαθέσιμο για να ταΐζουν τους νεοσσούς.
Δεν είμαι ιδιαίτερα φαν των πολυβιταμινών στο νερό γενικά. Αλλοιώνονται και χάνουν την αξία τους σε μικρό διάστημα μετά την αραίωση. Αν όμως νοιώθεις καλύτερα, να τις βάζεις το πρωί και μετά από 3-4 ώρες να τις αλλάζεις με καθαρό νερό. Αργότερα βάζε πολυβιταμίνες στην αυγοτροφή σε σκόνη.

τους εχω βαλει αυγοτροφη που αγορασα απο τα pet4u. την vitalife brobaby + vitamins
 
Back
Top