Γενικά Σήμερα άφησα ελεύθερη αυτήν την καρδερίνα

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
το πουλάκι αυτό ήρθε στα χέρια μου πριν 10 μέρες περίπου, από φίλη μου, με σκοπό την απελευθέρωση του. Αφού περίμενα μερικές μέρες να περάσουν τα κρύα, επικοινώνησα με την ΑΝΙΜΑ για πληροφορίες και το άφησα σήμερα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

το συναίσθημα της απελευθέρωσης απλά είναι υπέροχο.
 
Μπράβο Κώστα! Πες μας τι σου είπε η ΑΝΙΜΑ, γιατί έχει χυθεί πολύ μελάνι σχετικά με τις απελευθερώσεις...
 
τα μπράβο τα αξίζει η φίλη μου που έσωσε σε πρώτη φάση το πουλάκι.
καταρχάς η κοπέλα που μίλησα με ρώτησε αν γνωριζα πόσο καιρό είναι σε αιχμαλωσία το πουλί. Επειδή ήταν πολύ αγριο και δυναμικό υπέθεσα πως ήταν λίγο καιρό σε αιχμαλωσία. Επειτα της ανέφερα σε ποια περιοχή σκεφτόμουν να το αφήσω και χωρίς σκέψη μου είπε να το κάνω άμεσα, καθώς η τοποθεσία είναι γεμάτη καρδερίνες και φλώρους είναι γεμάτο με αγκάθια και έχει πολύ νερό.
σε περίπτωση που ήταν πιο ήμερο θα ήταν πιο δύσκολο το έργο καθώς θα ήταν εύκολος στόχος για τα αρπακτικά.σε αυτή την περίπτωση θα χρειαζόταν κλούβα αρκετά μεγάλη ώστε να ξεμουδιάσουν τα φτεράκια και για λίγο καιρό τροφή όπως την βρίσκει στη φύση, δηλαδή αρκετά αγκάθια.
 
Μπράβο και στην κοπέλλα λοιπόν!
Εσείς όταν πήγατε είδατε και άλλες καρδερίνες; Γιατί κάτι τέτοιο λέτε στο βίντεο. Μην πεις την περιοχή γιατί διαβάζεται δημόσια το φόρουμ και υπάρχουν πολλοί μουστερήδες.
Άντε καλότυχο να είναι το πουλάκι, καλή ελευθερία να ζήσει!
 
το πουλάκι αυτό ήρθε στα χέρια μου πριν 10 μέρες περίπου, από φίλη μου, με σκοπό την απελευθέρωση του. Αφού περίμενα μερικές μέρες να περάσουν τα κρύα, επικοινώνησα με την ΑΝΙΜΑ για πληροφορίες και το άφησα σήμερα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

το συναίσθημα της απελευθέρωσης απλά είναι υπέροχο.
Μπράβο Κώστα, το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις!
Το συναίσθημα - για όσους το έχουν νιώσει - μοναδικό!
 
μαρία έχω την τύχη κάθε πρωί έξω από το εργοστάσιο που δουλεύω να βλέπω και να ακούω, χωρίς υπερβολές, κοπάδι περίπου 200 -300 πουλιών. Γι αυτό και ήξερα ακριβώς που έπρεπε να το αφήσω! Και βέβαια η κοπέλα από ΑΝΙΜΑ την ήξερε την περιοχή.
 
Η περίπτωση του Κώστα είναι διαφορετική.
Οι περισσότεροι αφήνουν πουλιά που έχουν πιάσει οι ίδιοι και κανονικά το συναίσθημα θα έπρεπε να είναι ντροπή όχι μεγαλοψυχία.
 
Και ένα στα 100 να γυρνάει εκεί που ανήκει, είναι κέρδος!
Αρκεί να γίνεται στο σωστό μέρος, τη σωστή χρονική στιγμή και υπό προυποθέσεις (να είναι υγιές το πουλί και να μην έχει χάσει την ικανότητα πετάγματος.. Να μην είναι δλδ πολύ διάστημα αιχμαλωτισμένο και σε μικρό κλουβί ).
Είναι απλά τα πράγματα και το συναίσθημα- η εμπειρία.. Μοναδικά !
 
Συγχαρητήρια Κώστα και σε σένα και στην κοπέλα και μπράβο σας που απευθυνθήκατε σε μια οργάνωση που ξέρει από τα ιθαγενή και σας βοήθησε και πραγματικά κάνατε ό,τι καλύτερο μπορούσατε γι αυτή την ψυχούλα! Είμαι σίγουρη πως το καλό που κάνατε θα γυρίσει πίσω σε σας επί 100! 😉

Εγώ προσωπικά συγκινήθηκα με το βιντεάκι! Σ ευχαριστούμε!
 
Μπράβο Κώστα...
Η απελευθέρωση με οδηγίες ανθρώπων που γνωρίζουν το αντικείμενο (ΑΝΙΜΑ - ΕΚΠΑΖ) είναι ότι καλύτερο.
Το όμορφο συναίσθημα που αισθάνθηκες σε μένα απουσιάζει... εύχομαι να μπορέσω να το ζήσω.
 
Μπράβο Κώστα...
Η απελευθέρωση με οδηγίες ανθρώπων που γνωρίζουν το αντικείμενο (ΑΝΙΜΑ - ΕΚΠΑΖ) είναι ότι καλύτερο.
Το όμορφο συναίσθημα που αισθάνθηκες σε μένα απουσιάζει... εύχομαι να μπορέσω να το ζήσω.
Το να το νοιώσεις σημαίνει είτε ότι θα μπλέξεις με άγρια (αδύνατον), είτε θα σε φωνάξει κάποιος που έχει αποφασίσει να τ'αφήσει, για να κάνεις εσύ την απελευθέρωση.. Θα σ'έχουμε πάντως στα υπόψη 😉
 
Το να το νοιώσεις σημαίνει είτε ότι θα μπλέξεις με άγρια (αδύνατον), είτε θα σε φωνάξει κάποιος που έχει αποφασίσει να τ'αφήσει, για να κάνεις εσύ την απελευθέρωση.. Θα σ'έχουμε πάντως στα υπόψη 😉
Ευχαριστώ πολύ Νίκο.. Έτσι όπως τα λες είναι.
 
Δεν ήξερα ότι το θέλεις.. Το καλοκαίρι έτυχε να συμμετέχω σε απελευθέρωση 3 καρδερίνων και δύο φανέτων..
Ελπίζω να μας ξανατύχει και να το κάνουμε μαζί. :)
 
Back
Top