Γενικά Σήμερα "έφυγε" το καναρίνι μου ο Γολιάθ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Από σήμερα η μικρή μου εκτροφή απαριθμεί ένα μέλος λιγότερο καθώς το πρωί "έφυγε" από κοντά μου ο Γολιάθ:


tinypic-no-longer-available.jpg



Ένα κοινό αλλά βροντόφωνο καναρινάκι, το οποίο εδώ και τέσσερις μέρες ήταν νωχελικό όπως και όλα τα υπόλοιπα λόγω πτερόρροιας. Την ακριβή του ηλικία δεν την ήξερα καθώς τον είχα βρει πριν μερικά χρόνια στο μπαλκόνι μου. Χθες το πρωί παρατήρησα ότι με το που έβαλα φρέσκους σπόρους στην ταίστρα έπεσε με τα μούτρα. Το απόγευμα που γύρισα από την δουλειά τον βρήκα να κοιμάται φουσκωμένος, ενώ τα περιττώματά του είχαν σχηματίσει βουνό κάτω από το σημείο που κοιμόταν. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι τα κόπρανά του ήταν αφύσικα μεγάλα σαν αυτά που κάνουν οι κανάρες που επωάζουν. Μόλις τον έπιασα διαπίστωσα πως ο χοντρούλης Γολιάθ είχε γίνει πετσί και κόκκαλο. Τηλεφώνησα στην πτηνίατρο για οδηγίες και έκλεισα ραντεβού για εξέταση. Σήμερα το πρωί ήταν ζωντανός, αλλά φουσκωμένος και κολλημένος στην ταίστρα. Μέχρι να ετοιμαστώ για να πάμε στην γιατρό ο Γολιάθ εξέπνευσε. Παρόλα αυτά της τον πήγα για νεκροψία τα αποτελέσματα της οποίας έδειξαν πιθανόν κοκκιδίΑση(όχι κοκκιδίωση). Και λέω πιθανόν καθώς μόνο ιστολογική εξέταση μπορεί να δείξει με βεβαιότητα την ακριβή αιτία θανάτου. Προυπόθεση για την διενέργειά της είναι η αποστολή δείγματος ιστού για βιοψία στο εξωτερικό με κόστος που ξεπερνάει ίσως και τα 100 ευρώ...
 
Πολύ λυπάμαι για την απώλεια όμως είμαι χαρουμενη που έπεσε στο δικό σας μπαλκονι.
Φαίνεται ότι είχε Βασιλική περιποίηση και πολύ φροντίδα ακόμα και μετά τον θάνατο του.
 
Λυπάμαι για τον ξαφνικό χαμό του μικρού σου Στέφανε. Μπράβο για το ότι σκέφτηκες να κάνεις νεκροψία. Αν υποθέσουμε πως πράγματι είχε κοκκιδίαση γνωρίζεις (σου είπε η γιατρός) αν είναι μεταδοτική, υπάρχει δηλ πρόβλημα για την υπόλοιπη εκτροφή σου;
Ποια γιατρός το εξέτασε;
 
Αχ μωρέ φίλε μου πολύ λυπάμαι... κρίμα πολύ κρίμα... είναι ατιμη περίοδος γιατί τα βλέπουμε πιο "βαρια" από συνήθως και πολλές φορές μένουμε στο ότι περνάνε πτεροροια... εγώ σκέφτομαι να κάνω προληπτικά μια εξέταση κοπρανων στα μικρά μου. Στο θέμα μας τώρα Στεφανε μου να τον θυμάσαι με αγάπη... είμαι σίγουρη πως δε θα τον ξεχάσεις ποτέ και το βροντοφωνο τραγούδι του θα σου λείπει πολύ... ☹ τουλάχιστον πέρασε μια όμορφη.ζωή γεμάτη αγάπη...
 
σου είπε η γιατρός) αν είναι μεταδοτική, υπάρχει δηλ πρόβλημα για την υπόλοιπη εκτροφή σου;

Είναι μεταδοτική μεν, αλλά από την στιγμή που ο Γολιάθ διέμενε, όπως και τα άλλα αρσενικά που έχω, σε ξεχωριστό κλουβί δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος. Παρόλα αυτά από σήμερα θα είναι όλα υπό στενή παρακολούθηση.

εγώ σκέφτομαι να κάνω προληπτικά μια εξέταση κοπρανων στα μικρά μου.

Κάνε, απλά προς ενημέρωσή σου τα κόπρανα του Γολιάθ ήταν πεντακάθαρα. Μόνο όταν τον "άνοιξε" κατά την νεκροψία διέγνωσε την πιθανή αιτία θανάτου από τις αλλοιώσεις στο συκώτι και τα διογκωμένα έντερα.

Ποια γιατρός το εξέτασε;
Η κα Χριστίνα Δουκάκη.
 
Back
Top