Γενικά Σήμερα έχασα την Ερμιόνη, το ένα από τα δύο lovebirds μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MPIA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MPIA

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουλ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Κορυδαλλός
σημερα εχασα την ερμιονη το ενα απο τα δυο Lovebirds. Ξερω οτι τα Lovebirds ειναι συναισθηματικα πουλια και οταν πεθανει το ενα ακολουθει και το αλλο. Θελω να ρωτησω αν εχει ελπιδεσ το αλλο παιρνοντασ του ενα αλλο Lovebird για παρεα.😕
 
Μπια ειναι πιθανο να μελαχγολησει αν ητανε ζευγαρι για αρκετα χρονια. Αν αλλαξεις το κλουβι και αντικαταστησεις το πουλακι που εχασες θα ειναι ισως μια καλη κινηση για να το αποφυγεις. :) Ας δουμε ομως τι λενε και αυτοι που φροντιζουνε Lovebirds. 😉
 
Κρίμα βρε mpia☹.Λυπάμαι για την απόλιά σου. Ελπίζω να ξανακάνης το ζευγαράκι σου. Κάπουε είχα και γω ένα ζευγαράκι lovebirt και είχε επιβιώσει ο αρσενικός. Θα έπερνα έναν άλλο για να μην νοιόθη μοναξια η θυληκιά(τα είχα 6-7 μήνες), αλλά την άλλη μέρα έφευγα 12ήμερω. Όταν γίρησα λοιπόν την είχα δει πολύ χάλια. Την έπεσα για ύπνο το μεσημέρη με την προϊπόθεση να πάω το απόγευμα να τις πάρω σύντροφο. Στον ύπνο μέσα έβλεπα όμως πως η κούκλα μου πέθενε.Άνοιξα απότομα τα μάτια μου και είδα στο κλουβί. Η παπαγαλίνα μου δεν ζούσε ποιά.Από τότε,(6 χρόνια)δεν ήθελα να πάρω κάποιο πουλί,έως πριν 9 μήνες. Πάρε ένα παπαγαλάκι να μην νοιόθη μοναξια.
 
σημερα εχασα την ερμιονη το ενα απο τα δυο Lovebirds. Ξερω οτι τα Lovebirds ειναι συναισθηματικα πουλια και οταν πεθανει το ενα ακολουθει και το αλλο. Θελω να ρωτησω αν εχει ελπιδεσ το αλλο παιρνοντασ του ενα αλλο Lovebird για παρεα.😕
Τα Lovebirds είναι συναισθηματικά πουλιά. Δύσκολα όταν πεθαίνει το ένα επιβιώνει το άλλο. Παλιά που είχα και γω μου είχε πεθάνει ο αρσενικός και το άλλο είχε πάθει μαρασμό☹. Μόλις της πήρα ένα αρσενικό είχε ξαναβρεί τα πάνω της. Γνώμη μου λοιπόν, πάρε άλλο πουλάκι:)
 
Ευχαριστω,
μαλλον αυτο θα κανω. Ελπιζω να μην ειχαν δεθει πολυ.ηταν μαζι 6 μηνες. Αυτο που σκεφτομαι ειναι να περασει λιγος καιρος η οχι;
 
καταρχην λυπαμαι!
απο προσωπικη πειρα θα σου πω οτι τα loves μπορουν να ζησουν κ μονα τους! Ισως δεν θα ειναι τοσο δραστηριο οσο πρινλογω ελλειψης συντροφιας!
ειναι νομιζω υπερβολη το οτι πεθαινει κ το αλλο απο μαρασμο!
ομως ισως αν η αιτια του θανατου ηταν παθογονος προφανως να ειχε νοσησει κ το αλλο!
αληθεια δεν μας ειπες πως συνεβη το περιστατικο!>?το αλλο πουλακι ειναι υγιες";
ισως αυτα να βηθησουν να καταλαβουμε!

σε λιγες μερες παρτου ενα αλλο κ ολα θα πανε καλα
 
κριμα... Πολυ λυπαμαι!
εχω διαβασει κατι παρομοιο με αυτο που λεει κ ο ανεστης! Να του αλλαξεις κλουβι και διακοσμηση μεσα τελειως ωστε να μη θυμαται τα παλια!
επισης ο πτηνιατρος μου μου ειπε πως δεν ισχυει αυτο με τα πουλια... Μπορουν να επιβιωσουν... Παρε ομως κι αλλο ενα για δυντροφια! Και κρατα του κι εσυ συντροφια...
αυτα! Ελπιζω ολα να πανε ολα καλα!
 
Δεν ξερω τι ακριβως ειχε αλλα το αλλο ειναι μια χαρα. Σε γενικες γραμμες ειχε κλεισει το ενα ματι, το τριχωμα ειχε φουντωσει, η μυτη ειχε μεγαλωσει και ειχε σπασει... Και η κτηνιατρος μας εδωσε μονο βιταμινες☹
 
Λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου☹Προσπαθησε να του παρεις συντροφο για να μην χασεις και το αλλο Lovebird!
 
Λυπάμαι για την απώλειά σου. Πράγματι, προσπάθησε να βρεις γρήγορα ένα σύντροφο για το άλλο!
 
Back
Top