Διατροφή Σήμερα αγοράσα pellets στο lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας σήμερα αγοράσα πεελετσ στον μικρό της Psittacus... Τα λάτρεψε... Αρχικά του τα έδωσα ως σνακ και τα καταβρόχθισε... Βεβεα θα μειώσω σταδιακά την σπορικη. Επεισης στο κεφαλάκι του πάνω όπως θα δείτε έχει αρχίζει να κοκκινηζει. Τέλος στο κεφάλι πάλι έχει αρχίσει να βγάζει κάτι σαν σκληρές τροχούλες που από ότι νομίζω θα γίνουν φτερά. Καλο το υποψιάζομαι; Όταν πάω να το χαϊδέψω στο κεφαλάκι και τον χαϊδεύω αντίθετα από την φορά από αυτές τις τροχούλες μου φωνάζει δεν του αρέσει. Αυτά τα νέα του σεμπαστιαν
 

Συνημμένα

  • received_932624520254811.webp
    received_932624520254811.webp
    62,2 KB · Προβολές: 46
  • received_278143062787623.webp
    received_278143062787623.webp
    36,7 KB · Προβολές: 43
  • received_1848699958543129.webp
    received_1848699958543129.webp
    49,9 KB · Προβολές: 44
  • received_738511426488333.webp
    received_738511426488333.webp
    62,9 KB · Προβολές: 45
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γειά σας σήμερα αγοράσα πεελετσ στον μικρό της Psittacus... Τα λάτρεψε... Αρχικά του τα έδωσα ως σνακ και τα κατάργησε... Βεβεα θα μειώσω σταδιακά την σπορικη. Επεισης στο κεφαλάκι του πάνω όπως θα δείτε έχει αρχίζει να κοκκινηζει. Τέλος στο κεφάλι πάλι έχει αρχίσει να βγάζει κάτι σαν σκληρές τροχούλες που από ότι νομίζω θα γίνουν φτερά. Καλο το υποψιάζομαι; Όταν πάω να το χαϊδέψω στο κεφαλάκι και τον χαϊδεύω αντίθετα από την φορά από αυτές τις τροχούλες μου φωνάζει δεν του αρέσει. Αυτά τα νέα του σεμπαστιαν
Tης ίδιας εταιρίας πελετς δίνω και στον δικό μου. Τώρα μετα απο 1 χρονο τα έχει ψιλοβαρεθεί και του τα έκοψα για λίγο για να επανέλθουμε.
Σωστά υποψιάζεσαι αυτές οι "τριχούλες" θα γίνουν φτερά. Μπορείς όταν τον χαϊδεύεις να τις "τρίβεις" πολύ ελαφρά ανάμεσα στα δάκτυλά σου και θα δεις ότι αν είναι "ώριμα" θα ανοίγουν. Είναι δουλειά που συνήθως την κάνει μόνος του (ή ο σύντροφός του αν έχει και δε φτάνει εκεί) αλλά θα διαπιστώσεις πως όταν μάθεις την "τεχνική" θα του αρέσει και θα κάθεται με τις ώρες να του ανοίγεις τα νέα φτεράκια.
Να τον χαίρεσαι.
 
Tης ίδιας εταιρίας πελετς δίνω και στον δικό μου. Τώρα μετα απο 1 χρονο τα έχει ψιλοβαρεθεί και του τα έκοψα για λίγο για να επανέλθουμε.
Σωστά υποψιάζεσαι αυτές οι "τριχούλες" θα γίνουν φτερά. Μπορείς όταν τον χαϊδεύεις να τις "τρίβεις" πολύ ελαφρά ανάμεσα στα δάκτυλά σου και θα δεις ότι αν είναι "ώριμα" θα ανοίγουν. Είναι δουλειά που συνήθως την κάνει μόνος του (ή ο σύντροφός του αν έχει και δε φτάνει εκεί) αλλά θα διαπιστώσεις πως όταν μάθεις την "τεχνική" θα του αρέσει και θα κάθεται με τις ώρες να του ανοίγεις τα νέα φτεράκια.
Να τον χαίρεσαι.
Ευχαριστώ πολύ
Και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω αλλά εμένα αυτά τα πελλετ η μυρουδιά τους μου θυμίζουν μπανάνα αφού του αρέσουν τόσο πολύ μηπος να δοκιμάσω να του δώσω μπανάνα;
 
Ευχαριστώ πολύ
Και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω αλλά εμένα αυτά τα πελλετ η μυρουδιά τους μου θυμίζουν μπανάνα αφού του αρέσουν τόσο πολύ μηπος να δοκιμάσω να του δώσω μπανάνα;
Μπανάνα ας φάει αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες. Τα πέλλετς είναι συμπυκνωμένη τροφή που έχει μέσα αρκετες βιταμίνες από λαχανικά φρούτα κτλ. Ο δικός μου πχ τρελλαίνεται για τα πελλετς αλλά τη μπανάνα ούτε να τη δει.
Δοκίμασε λοιπόν να του δώσεις αλλά με μέτρο :) Χωρίς τη φλούδα της όμως.
 
Μπανάνα ας φάει αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες. Τα πέλλετς είναι συμπυκνωμένη τροφή που έχει μέσα αρκετες βιταμίνες από λαχανικά φρούτα κτλ. Ο δικός μου πχ τρελλαίνεται για τα πελλετς αλλά τη μπανάνα ούτε να τη δει.
Δοκίμασε λοιπόν να του δώσεις αλλά με μέτρο :) Χωρίς τη φλούδα της όμως.
Ευχαριστώ θα δοκιμάσω αν του δώσω μπανάνα
 
για να μην αλλαξω κατευθιαν την διατροφη του απο σπορια σε πελλετσ θα μειωνω καθημερινα την ποσοτητα σπορων και θα την αναπληρωνω με πελλετσ
Κυρίως σε αμερικάνικα σάιτς είδα ότι είναι πολύ υπέρ των πέλλετς. Πολλοί συστήνουν αυτό που θα προσπαθήσεις, δηλαδή καθόλου σπόρια.
Γενικά, μετά από άπειρο διάβασμα (αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι έμπειροι), κατέληξα στο ότι καλύτερο είναι η διατροφή να αποτελείται από 25% σπόρους, 25% πέλλετς και 50% λαχανικά και φρούτα... Τώρα βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να γίνει αυτή η "μοιρασιά".. Βάσει όγκου; Βάσει βάρους της τροφής;

Ο δικός μου (κοκατίλ) τα λατρεύει τα πέλλετς της Psittacus
 
καλη ακουγετε η διατροφη που λες αλλα ο δικος μου που ειναι ακομα μικρος και τρωει δυσκολα λχανικα και φρουτα πως να αποτελει το 50;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
psittacus-mini-450-gram.jpg
 
καλη ακουγετε η διατροφη που λες αλλα ο δικος μου που ειναι ακομα μικρος και τρωει δυσκολα λχανικα και φρουτα πως να αποτελει το 50;
Και ο δικός μου μικρός είναι... Σκέφτομαι να ξεκινήσω με αρακά, καλαμπόκι και καρότο... Το πρωί μόλις ξυπνήσει πεινασμένος θα τσιμπήσει δεν μπορει... Θα του βάλω και ένα μπρόκολο στα κάγκελα του κλουβιού, μήπως φιλοτιμηθεί.. :)
 
Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να τρωει απο ολα και οχι μονο αποκλειστικα πελλετ!
δεν μπορουμε να δινουμε τους σπορους ως λιχουδια;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δεν μπορουμε να δινουμε τους σπορους ως λιχουδια;

οι σποροι δλδ οι συσκευασμενη τροφη που παιρνουμε πρεπει να υπαρχει στη διατροφη τους! Οχι ως λιχουδια αλλα να υπαρχει στο κλουβι τους καθε μερα διαθεσιμη! Ποιος σου ειπε να κοψεις τους σπορους εντελως;
 
οι σποροι δλδ οι συσκευασμενη τροφη που παιρνουμε πρεπει να υπαρχει στη διατροφη τους! Οχι ως λιχουδια αλλα να υπαρχει στο κλουβι τους καθε μερα διαθεσιμη! Ποιος σου ειπε να κοψεις τους σπορους εντελως;



Το είχα διαβάσει σε διάφορα site μπορεί να είχα διαβάσει και από το forum μέλι ποθ έχουν κόψει τέλειος τους σπόρους. Να ρωτήσω κάτι όμως. Αν παρέχετε στα πουλιά και σπορικη τροφή αλλά. Και τροφή πελλετ αφού τους αρέσουν τα σπόρια δεν είναι αυτονόητο ότι θα τρώνε μόνο τα σπόρια και όχι τα πελετς;
 
Τα πελλετ σιγα σιγα θα τα ενταξεις στη διατροφη τους! Τα δικα μου της psittacus τα εφαγαν κατευθειαν και τους αρεσουν πολυ! Για να τα μαθει θα το βοηθησεις εσυ το πουλακι μεσω της ενασχολησης σας και βαζοντας τα στο μπολακι στο κλουβι του!
 
Τα πελλετ σιγα σιγα θα τα ενταξεις στη διατροφη τους! Τα δικα μου της psittacus τα εφαγαν κατευθειαν και τους αρεσουν πολυ! Για να τα μαθει θα το βοηθησεις εσυ το πουλακι μεσω της ενασχολησης σας και βαζοντας τα στο μπολακι στο κλουβι του!


Οκ αλλά πάλι αν μέσα στο κλουβί έχω δύο ταΐστρες μια με σπόρια και μια με πελλετ τα σπόρια δεν θα προτιμήσει;
 
Οκ αλλά πάλι αν μέσα στο κλουβί έχω δύο ταΐστρες μια με σπόρια και μια με πελλετ τα σπόρια δεν θα προτιμήσει;
μα σου εξηγησα οτι πρεπει να προσπαθησεις! Δε μπορει να περιμενουμε οτι μολις βαλουμε κατι τα πουλια θα πανε κατευθειαν να το φανε! Ουτε η λυση ειναι βγαζουμε εντελως τους σπορους για να τα αναγκασουμε να φανε κατι αλλο! Μπορει κατι να μη το φανε κ ποτε αν δε θελουν! Αν δε δοκιμασεις κιολας δε ξερεις αν θα παει να φαει η οχι! Για αρκετα ειδη παπαγαλων η σποροι ειναι και στη φυση οπου ζουν η βασικη τους τροφη!
 
μα σου εξηγησα οτι πρεπει να προσπαθησεις! Δε μπορει να περιμενουμε οτι μολις βαλουμε κατι τα πουλια θα πανε κατευθειαν να το φανε! Ουτε η λυση ειναι βγαζουμε εντελως τους σπορους για να τα αναγκασουμε να φανε κατι αλλο! Μπορει κατι να μη το φανε κ ποτε αν δε θελουν! Αν δε δοκιμασεις κιολας δε ξερεις αν θα παει να φαει η οχι! Για αρκετα ειδη παπαγαλων η σποροι ειναι και στη φυση οπου ζουν η βασικη τους τροφη!
Οκ τώρα κατάλαβα ευχαριστώ
 
Back
Top