Αναπαραγωγή Σήμερα βρήκα στη φωλιά το πρώτο αυγό

Ωχ και πάλι ωχ. Θα πω μόνο ότι δεν είναι κατάλληλη εποχή για αναπαραγωγή. Θα σου προτείνω να ανοίξεις ένα άλλο θέμα προς συζήτηση στο φόρουμ της αναπαραγωγής, διότι αυτό είναι για τα καλωσορίσματα.
 
Καλός ήρθες Σπύρο στην παρέα.
Άνοιξε ένα καινούριο θέμα όπως σου έγραψε η κ. Παναγιώτα, διάβασε τα άρθρα που σου πρότεινε
και βγάλε εάν μπορείς φωτογραφίες πουλιών και κλούβιου για τυχών διορθώσεις ή παράληψης.
Σήμερα βρήκα στην φωλιά το πρώτο αυγό.
Ωχ και πάλι ωχ.
Δυστιχως Σπυρο και ένα ωχ και από εμενα.
Ο χρόνος δεν είναι σύμμαχος για κάτι τέτοιο
 
Γιατί δεν κάνει τώρα;

Σαφώς και δεν κάνει. Έχει περάσει η αναπαραγωγική περίοδος.
Απλά το εντυπωσιακό είναι πως ειδικά αυτή η περίοδος είναι η μόνη που δεν έχω ούτε καν ακούσει κάποιον σαν εξαίρεση να τα βάζει. Μέχρι τέλος Αυγούστου (που πάλι είναι εκτός έχω ακούσει), Δεκέμβρη έχω ακούσει αλλά τέλη Σεπτέμβρη... Πρώτη φορά.

Τεσπα, τώρα δεν ξέρω ακριβώς ούτε τις δικές σου γνώσεις ούτε την κατάσταση των πουλιών αλλά σίγουρα σε πρώτη φάση χώρισέ τα να μη βλέπονται κι αν γίνεται και να μην ακούει το ένα το άλλο κι άσε τα να ηρεμήσουν.
 
Γιατί δεν κάνει τώρα;
Διάβασε τα:
και θα το καταλάβεις μόνος σου, θα μπερδευτεί το ορμονικό προφίλ των πουλιών τόσο των γονέων όσο και των νεοσσών που θα προκύψουν σε ανώμαλη περίοδο και θα ωριμάσουν επίσης σε ακατάλληλη περίοδο, με σοβαρές συνέπειες και στην υγεία τους.

Μην το ρισκάρεις, κρίμα είναι και γι' αυτά και για σένα.
 
Αν και είμαστε σε λάθος ενότητα συνεχίζω να σου γράφω ότι το"ωχ" πήγαινε πιο πολύ στην κατάληξη που
θα έχει αυτή η αναπαραγωγή και τις συνέπειες που θα έχει στα καναρίνια σου.
Δεν σε κατακρίνω ίσα ίσα συμπάσχω μαζί σου και θέλω να σε βοηθήσω όπως και όλοι μας εδώ στην παρέα.
Προσπάθησε να διαβάσεις πολλά χρήσιμα θέματα - άρθρα εδώ μέσα και ρώτα ότι απορία έχεις.
Ο εκτροφεας απαραδεκτος.
 
Back
Top